335
Всі страхові компанії повинні європеїзувати свою звітність до 2010 р.
Відповідна вимога утримується в урядовому розпорядженні, яким затверджена Стратегія впровадження міжнародних стандартів фінансової звітності в Україні. У Кабміні вважають, що новація дозволить детінізувати страхові компанії.
Скептики ж запевняють, що без законодавчої жорсткості відповідальності за некоректно подану інформацію страхові компанії і далі зможуть обводити навколо пальця контролерів та інвесторів.
У цей час із більш ніж чотирьох сотень вітчизняних страхових компаній за міжнародними стандартами звітують одиниці. "За моїми оцінками, тільки 3% страхових компаній ведуть звітність відповідно до міжнародних стандартів", - уточнив в. о. генерального директора СК Allianz Павло Литвин.
Вперше потреба складання звітності за міжнародними правилами виникла із приходом на страховий ринок іноземних інвесторів. "Міжнародна звітність потрібна страховим компаніям, які готуються до продажу, а також може використатися дочірніми страховими компаніями міжнародних концернів. Відповідні вимоги висувають самі іноземні інвестори. Фінзвітність, складена відповідно до українських стандартів, не завжди дозволяють оцінити реальне становище справ у страховій компанії", - доповнив колегу національний менеджер GRAWE Group в Україні Роман Денис.
Наприклад, за вітчизняними стандартами будинок у центрі Києва можна оцінити за собівартістю, тим самим занизивши вартість активів страхової компанії. Міжнародні стандарти відносять нерухомість до так званої інвестиційної власності, оцінка якої провадиться виходячи з її ринкової вартості.
Страхові компанії не в захваті від урядової ідеї переходу на європейські стандарти обліку та звітності. "Цей процес зажадає вкладень у відновлення програмного забезпечення і навчання персоналу", - пояснив заступник глави правління з фінансів страхової групи "ТАС" Максим Гапчук. За підрахунками експертів, покупка і впровадження відповідного програмного забезпечення може обійтися великий страхової компанії в $2 млн. Що стосується навчання, то, скажімо, річний курс для одного фахівця із програми Асоціації професійних сертифікованих бухгалтерів Великобританії, що проводить міжнародні атестації аудиторів і бухгалтерів, коштує близько $14 тис. Щоб не витрачатися на навчання власного персоналу, страхова компанія може скористатися послугами міжнародних аудиторів, таких як KPMG, Deloitte, Ernst&Young, Pricewaterhouse Coopers і Baker Tilly International. Однак приведення фінансової звітності у відповідність із міжнародними стандартами в експертів подібного рівня коштує близько $100 тис.
Але головною перешкодою до переходу на міжнародні стандарти, як запевняють аналітики, може стати небажання страхових компаній розкривати свою фінансову таємницю. І без введення твердих санкцій за невиконання "звітних" вимог директива про впровадження міжнародних стандартів обліку стане лише умовністю. Відповідно до статті 41 Закону "Про фінансові послуги" страхових компаній, викритмй в наданні неправдивої і неточної інформації, загрожує штраф у розмірі до 17 тис. грн., що набагато менше витрат на перехід на МСФО і можливих втрат від повного розкриття інформації про стан власних фінансів.
За матеріалами: Простобанк Консалтинг
Поділитися новиною