Newsweek: Газу, що видобувається "Газпромом", ледве вистачає для потреб внутрішнього ринку


Newsweek: Газу, що видобувається "Газпромом", ледве вистачає для потреб внутрішнього ринку

"Газпром", російський газовий гігант, за останні роки домігся величезних успіхів на прибуткових європейських ринках. Він змусив споживачів з колишніх республік СРСР платити за газ за цінами, близькими до світових. Відключав газ, щоб змусити незговірливих на кшталт України розщедритися.

Але проблем в "Газпрому" усе більше, стверджує журнал Newsweek: у нього занадто багато покупців і занадто мало газу.

Ахіллесова п'ята "Газпрому" - те, що він виробляє усього лише 550 млрд кубометрів газу: цього ледь вистачає, щоб забезпечити власний внутрішній ринок. Щоб виконати більшу частину зобов'язань перед європейськими клієнтами, яким потрібно майже 80 млрд кубів, компанія опирається на дешевий імпорт із Центральної Азії.

А оскільки лише закордонні покупці платять "Газпрому" повну ринкову вартість, саме вони приносять більшу частину доходів - тільки за другий квартал 2007 року монополіст заробив 21 млрд доларів. Але зараз країни, від яких залежить прибуток "Газпрому" - Туркменія, Узбекистан і Казахстан - починають укладати угоди з іншими покупцями, такими як Китай. Ці контракти стають усе більш серйозною загрозою для "Газпрому", одного з найбільш потужних інструментів російського впливу.

"Газпром" не відкривав нових родовищ із 1991 року, а існуючі запаси починають вичерпуватись. У своїй недавній доповіді російське міністерство промисловості та енергетики попереджало, що, якщо зниження обсягів видобутку продовжиться, до 2010 року Росія не зможе обслужити навіть внутрішній попит, і рекомендувало подвоїти ціни. Цей захисний захід може викликати невдоволення бізнесу і перешкодити економічному зростанню.

Тим часом глава "Газпрому" Дмитро Медведєв, одночасно перший віце-прем'єр і призначений Володимиром Путіним наступник на президентських виборах, які пройдуть у березні 2008 року, оголосив про радикальний план відродження виробничих потужностей компанії. Він має намір вкласти 420 млрд доларів у розвідку родовищ і створення нових підприємств з видобутку газу.

Європейці схвильовані можливим дефіцитом, американці ж радіють. Не секрет, що США заохочують будь-які проекти створення трубопроводів в обхід Росії.

У зв'язку із цим Сполучені Штати підтримують безліч проектів з будівництва трубопроводів, які залишать Росію осторонь. Поки що був побудований лише один з них, що прямо зв'язує азербайджанський Баку з багатим на нафту Каспійським басейном і із Середземномор'ям. Москва у відповідь у вересні підписала новий договір з Казахстаном про будівництво трубопроводу з каспійського узбережжя в Росію.

Швидше за все, саме Китай, а не США найбільшою мірою виграє від спроб Центральної Азії знайти нових друзів. Китайці змінили велосипеди на автомобілі, так що їхні запити в сфері нафтопродуктів різко зростуть.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Енергетика
Все, що ми знаємо про:Газпром
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua