Нафтовидобувники обіцяють підвищити фінансове навантаження


Нафтовидобувники обіцяють підвищити фінансове навантаження

У п'ятницю Міністерство фінансів вирішило збільшити рентну плату за видобуток нафти на 25%, що викликало бурхливу реакцію бізнес-структур. Представники найбільшої української нафтовидобувної компанії ВАТ "Укрнафта" заявили, що у випадку підтримки даної ініціативи Верховною радою будуть змушені різко знизити обсяги видобутку. Пропозиція Мінфіну здивувала експертів, тому що група "Приват", що контролює "Укрнафту", дотепер вважалася одним з основних прихильників політичних сил, що становлять нинішню коаліцію.

Рішення підвищити рентну плату за видобуток нафти до 2 тис. грн/т (на 25%) було прийнято на нараді під головуванням заступника міністра фінансів Дениса Фудашкіна в минулу п'ятницю. Відповідні зміни включені в проект держбюджету на 2008 рік. Сам пан Фудашкін уточнив, що підвищення ренти пов'язане зі збільшенням світових цін на нафту і не є остаточним: "Можливо, плата буде переглянута. Убік підвищення або зниження".

Представники найбільшого нафтовидобувника країни - "Укрнафти" - розкритикували намір уряду. Компанія заявила, що змушена буде знизити обсяги видобутку і скоротити інвестиції в геологорозвідку, буріння і модернізацію основних фондів. "Стільки грошей мобілізувати з нафтовидобувної галузі неможливо", - вважає перший заступник голови правління "Укрнафти" Володимир Пустоваров. За його словами, попередній склад Мінфіну обіцяв зберегти рентну ставку на нинішньому рівні - 1,6 тис. грн/т.

На ВАТ "Укрнафта" припадає 95% нафти, що видобувається в Україні. Річний обсяг українського видобутку: 4,2 млн т нафти і 3,35 млрд кубометрів газу. 50%+1 акція "Укрнафти" належить НАК "Нафтогаз України", близько 8% - акціонерам Укрсиббанку і фондовим посередникам, 42% контролюється групою "Приват". Чистий прибуток в 2006 році склав 2,7 млрд грн ($520 млн).

Пропозиція Мінфіну здивувала експертів. "Те, що співвласник "Укрнафти" Ігор Коломойський підтримував НУНС на минулих парламентських виборах, - відомий факт, - сказав директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. - В обмін колишній голова правління "Укрнафти" Ігор Палиця потрапив у передвиборний список НУНС. Таким чином, це перший конфлікт в уряді між людьми, близькими до НУНС, і Віктором Пинзеником (представник БЮТ)".

Народний депутат від Партії регіонів Михайло Чечетов вважає, що після настільки різкої заяви "Укрнафти" пропозиція Мінфіну може бути не підтримана Верховною радою. "При нинішній ціні на нафту 2913 грн/т і собівартості її видобутку 890-900 грн/т компанія здатна направляти в розвиток усього 15-25 грн із тонни, - відзначає народний депутат від НУНС Віктор Тополов. - Це дуже мало. Світові нафтокомпанії направляють до $300 з тонни". Скорочення обсягів видобутку "Укрнафтою", за його словами, поставить під загрозу енергобезпеку країни, що стане аргументом для відхилення парламентом ініціативи Міністерства фінансів.

Втім, навіть якщо Верховна рада збереже рентну ставку на нинішньому рівні, протягом року Міністерство фінансів зможе підвищити її за рахунок коригувального коефіцієнта, відзначає старший експерт Центру енергетичних досліджень В'ячеслав Бутко. На його думку, конфлікту не було б, якби була прийнята система тарифоутворення, подібна до тієї, що існує в Росії і країнах Європейського союзу: "Там розмір ренти становить 12-15% від світової ціни на нафту, що визначається за котируваннями на London Petroleum Exchange або New York Mercantile Exchange". Але в цьому випадку бюджет би недорахувався значних коштів. Ціна на нафту на NYMEX учора склала $630/т. Таким чином, розмір рентної плати при такій ціні для більшості європейських і російських компаній склав менше $95/т (близько 480 грн/т).

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Весь ринок:Енергетика
Все, що ми знаємо про:Мінекономрозвитку
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua