298
Країна наливається струмом
— Енергетика
Учора Кабінет міністрів затвердив план радикальної реформи українського оптового ринку електроенергії. Його реалізація дозволить уже до 2014 року перемінити нинішню модель "єдиного покупця" на ліберальну, при якій виробники електроенергії зможуть продавати свою продукцію як за прямими договорами, так і на біржі. Експерти вважають, що реформа дозволить залучити в галузь $24-30 млрд.
Нинішня система оптової торгівлі електроенергією діє з 1996 року. Вона організована за принципом "єдиного покупця" - вся вироблена в країні електроенергія купується державним підприємством "Енергоринок", що продає її обленерго. Останні поставляють продукцію кінцевому споживачеві. "Такого роду система була прийнята в Європі в 60-70-х роках. Вона не сприяла розвитку конкуренції між виробниками. Тому вже з початку 80-х всі країни Євросоюзу перейшли на аукціонний продаж електроенергії", - розповіли в прес-службі угорської компанії System Consulting.
Учорашнім розпорядженням Кабінету міністрів "Про схвалення плану заходів щодо реалізації положень концепції функціонування і розвитку оптового ринку електричної енергії України" (копією володіє) затверджений план переходу до нової моделі. Над створенням її концепції з березня цього року працювала група міжнародних консалтингових компаній на чолі з голландською KEMA.
За словами одного з авторів концепції народного депутата Сергія Титенка (до початку листопада цього року очолював Нацкомісію регулювання електроенергетики (НКРЕ)), реформа дозволить виробникам продавати електроенергію за прямими договорами і через біржу. "Енергоринок" або змінить своє функціональне призначення, або буде ліквідований", - запевняє він. Це повинне сприяти залученню інвестицій у галузь, а також зниженню цін за рахунок більшої конкуренції.
План заходів передбачає, що з 2008-го по 2009 рік повинні бути прийняті закони "Про державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в енергетиці", "Про ринок електроенергії України". Крім того, НКРЕ повинна затвердити правила функціонування ринку, реєстрації та обліку обопільних умов, балансування обсягів електроенергії, забезпечення договірних гарантій і комерційного обліку електроенергії. Планується також прийняття Кодексу магістральних і розподільних мереж України.
За словами керуючого партнера юридичної фірми Astapov Lawyers Андрія Астапова, схвалення цих ініціатив може затягтися на два-три роки.
У прийнятому вчора документі говориться, що перші прямі договори можна буде укласти в 2009 році. В 2011 році буде створена біржа торгівлі електроенергією. З 2014 року ринок повністю перейде на нову модель функціонування. "Угорщині знадобилося не більше двох років, щоб перейти на таку модель - за шість років це цілком реально", - вважає генеральний директор угорської трейдингової компанії Magyar GT Янош Петефі.
Титенко впевнений, що реформа вимагає вирішення окремих технічних проблем. "Повинна бути створена система, що дозволяє в режимі реального часу відслідковувати поставку кожної кіловат-години на території України", - пояснив він. Зараз перепади електроенергії відслідковуються щопівгодини. При цьому відстежити можна лише значні перепади в споживанні енергії, що не відповідає міжнародним стандартам.
Реформа повинна зробити ринок більш привабливим для інвесторів. "Думаю, ринком можуть зацікавитися французька Electricite de France, іспанська Endesa і німецька E.ON - компанії, що здійснюють активну експансію в країнах Східної Європи", - говорить аналітик ІК Concorde Capital Олександр Паращий. "Активний вихід інвесторів на ринок можна чекати вже в наступному році. Потенціал української енергетики дозволить одержати від європейських компаній $12-15 млрд. Ще стільки ж зможуть залучити внутрішні інвестори", - стверджує аналітик "Ренесанс Капіталу" Катерина Малофеєва.
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною