Іноземці зіграють на полі України


Іноземці зіграють на полі України

У п'ятницю була оприлюднена доповідь конференції ООН з торгівлі та розвитку. У першій двадцятці найпривабливіших для іноземних інвестицій країн світу в 2007-2009 роках вперше з'явилася Україна. Експерти пояснюють зацікавленість інвесторів із підготовкою країни до Євро-2012. Найбільший приплив вкладень аналітики очікують у машинобудуванні, роздрібній торгівлі, аграрному та банківському секторах.

У рамках конференції ООН з торгівлі та розвитку було оприлюднено "Огляд перспектив світових інвестицій в 2007-2009 роках". Вперше до топ-20 країн-найбільших одержувачів прямих іноземних інвестицій (ПІІ) була включена Україна, яка зайняла 18-е місце. Найпривабливішими для інвесторів виявилися Китай, Індія, США, Росія, Бразилія та В'єтнам. Відповідно до доповіді, яка базується на результатах опитування 192 найбільших транснаціональних компаній (ТНК), ПІІ в 2006 році в усьому світі склали $1,3 трлн (в 2005 році - $916 млрд). Автори дослідження стверджують, що в найближчі три роки потоки інвестицій будуть зростати. З 25 ТНК, які інвестували торік у країни Південно-Східної Європи і СНД, 61% має намір зберегти інвестиції, 39% - збільшити їх. З усіх ПІІ в цей регіон за три роки Україна одержить 7%, що складе понад $8 млрд.

За даними Державного комітету статистики, в 2005 році Україна одержала рекордні з 1991 року ПІІ - $7,87 млрд, у тому числі від продажу банку "Аваль" $1,028 млрд і металургійного комбінату "Криворіжсталь" - $4,89 млрд. В 2006 році ПІІ на Україну склали $4,58 млрд.

Тільки за I півріччя 2007 року на Україну надійшло $2,553 млрд, найбільшими угодами (понад $500 млн) за участю іноземного капіталу стали покупка компанією PepsiCo 80% "Сандори" за $542 млн, і Swedbank - 100% ТАС-комерцбанку та ТАС-Інвестбанку за $735 млн. Також були укладені договори на придбання майже 95% акцій Укрсоцбанку італійським UniCredit за $2,07 млрд й 60%+1 акції банку "Форум" - німецьким Commerzbank за $600 млн.

Експерти згодні з оцінками ООН на 2007-2009 роки, однак відзначають, що фактичний приплив ПІІ буде значно вищим, адже зрослий інтерес інвесторів до України пов'язаний з початком підготовки до футбольного чемпіонату Євро-2012. "UEFA і Євросоюз має намір виділити приблизно 4 млрд євро на підготовку Євро-2012 - на будівництво доріг, готелів, інфраструктури. Держава буде стимулювати розвиток будівельних, цементних заводів, виробництва будматеріалів, лакофарбової галузі", - говорить аналітик інвестиційної компанії Millennium Capital Юрій Алексєєнко. Вцілому, за даними Мінекономіки, на підготовку до проведення на Україні фіналу Євро-2012 необхідно 127 млрд грн, з яких позабюджетне фінансування – понад 100 млрд грн ($20 млрд).

Президент інвестиційного фонду "Амадеус-Індекс ПФТС" Михайло Ройко впевнений, що інтерес до України іноземних інвесторів буде тільки рости. "Україна - одна з небагатьох країн, яка утримала національний капітал, має гарне транзитне положення між Європою та Азією, зберегла велику промисловість і високу якість робочої сили завдяки своїй системі освіти та науки, - говорить він. - Крім того, на Україні компанії ще недорогі для інвесторів, плюс наша країна лежить осторонь від кліматичних катаклізмів".

Пан Ройко вважає, що найпривабливішими можуть стати такі галузі, як нерухомість, транспорт, машинобудування і сільське господарство, які в структурі ПІІ займають поки лише 18,3%. "Найбільш інвестованими будуть машинобудування, рітейл і банківський сектор, тому що ці галузі дуже вигідні і демонструють великі показники росту", - погоджується з ним Юрій Алексєєнко.

Олена Ъ-Губарь

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

В Контексті Finance.ua
Опитування