275
Мінпаливенерго: Oператором поставок туркменського газу в Україну стане "РосУкрЕнерго"
— Енергетика
Оператором поставок туркменського газу в Україну в 2008 р. стане "РосУкрЕнерго". Про це РБК-Україна заявив перший заступник міністра палива та енергетики України Вадим Чупрун.
"А що, є якісь інші варіанти? Ми хотіли б їх мати, але поки такої можливості немає", - сказав він.
Вчора віце-прем'єр з питань ПЕК Андрій Клюєв повідомив, що обсяг поставок туркменського газу в Україну в 2008 р. складе 34 млрд куб. м. Він уточнив, що переговори з цього питання завершені. Вартість туркменського газу для України в 2008 р. складе 100 дол. за 1 тис. куб. м.
Напередодні перший віце-прем'єр, міністр фінансів Микола Азаров говорив, що переговори з Росією про ціну на газ ведуться успішно і бюджетом передбачена компенсаційна політика для збереження тарифів на колишньому рівні. За його словами, угода з Туркменією про поставку газу за тарифами уо 100 дол. за 1 тис. кубометрів є "дуже прийнятним для України".
Міністр палива та енергетики України Юрій Бойко обґрунтовував, що ціна на туркменський газ наступного року залишиться незмінною і сенсації із ціною на газ не буде, і що з 55 млрд куб імпортованого газу 40 цього року буде туркменським, а 15 - наполовину узбецький і казахський і ніякого очікування щодо підвищення ціни не буде.
За словами Бойко, ця ціна становить 100 дол. за 1 тис. куб. м на кордоні з Туркменістаном і Казахстаном. Міністр також повідомив, що на сьогодні в підземних сховищах газу вже накопичено 30 з 32 млрд куб. м газу. За його словами, цей газ буде використатися тільки на території України, і він був закуплений за 130 дол. за 1 тис. куб. м.
У той же час, на думку експерта, ціна на газ в 2008 р. може зрости. Так, директор енергетичних програм Центру економічних і політичних досліджень ім. Разумкова Володимир Саприкін відзначив, що відповідно до домовленостей між "Газпромом" і туркменською владою до 2009 р., установлена ціна 100 дол. за 1 тис. куб. м. Однак, практика співробітництва показує, що Туркменістан при можливості завжди готовий змінити умови контрактів у свою користь. Крім того, за словами Саприкіна, є ще один немаловажний фактор: за деяким даними, ціна на казахський газ у наступному році складе приблизно 165 дол. за тис. куб. м. Таким чином, Росії дуже важко буде пояснити Туркменістану, чому ціна на його газ істотно менша.
Що стосується оператора поставок туркменського природного газу в Україну, то до 2003 р. МГК "Ітера" виконувала такі функції. У лютому ц.р. прем'єр-міністр Янукович обговорював з керівництвом цієї компанії основні напрямки діяльності групи в Україні і перспективи спільних проектів в енергетику, після чого в деякмих ЗМІ з'явилася інформація про можливості участі "Ітери" у поставках газу на Україну, спростована пізніше Клюєвим.
Після "газової війни" між Україною і РФ наприкінці 2005 - початку 2006 р. було ухвалене рішення перейти на ринкові відносини в розрахунках за російський газ. Відтоді єдиним постачальником імпортного газу в Україну є компанія RosUkrEnergo (50% акцій в "Газпрому", ще 50% - швейцарської компанії Raiffeisen Investment). 24 жовтня 2006р. RosUkrEnergo і "УкрГазЕнерго" підписали доповнення до Договору купівлі-продажу природного газу від 2 лютого 2006 р. на 2006-2010 р. Відповідно до цього документа, визначена ресурсна база поставок середньоазіатського газу в Україну в 2007-2009 р. в обсязі 55 млрд куб. м щорічно, що повністю відповідає потребам української економіки в імпортному газі. В 2007 р. ціна поставок середньоазіатського газу становить 130 дол. за 1000 куб. м.
Україна має намір брати участь у розвідці і розробці газових родовищ на території Афганістану. Питання участі українських компаній у видобутку афганського газу був важливим елементом переговорів міністра закордонних справ України Арсенія Яценюка і президента Ісламської Республіки Афганістан Хаміда Карзая в Кабулі.
Відзначимо, що через скорочення видобутку вуглеводнів в Україні, країна намагається компенсувати це, у тому числі і за рахунок закордонної експансії - наприклад, в Афганістан і Пакистан. У травні минулого року афганська сторона погодилася надати інформацію про умови участі українських компаній у розробці нафтових і газових родовищ. 25 травня ц.р. Міністерство нафти та мінеральних ресурсів Пакистану і український Мінпаливенерго підписали протокол про наміри співробітництва. Зокрема, сторони домовилися розглянути можливість участі українських компаній у проекті будівництва Трансафганского газопроводу і поставку необхідного обладнання для реалізації цього проекту.
Улітку нинішнього року вже були проведені переговори щодо проекту будівництва магістрального газопроводу Туркменістан-Афганістан-Пакистан як одного з альтернативних маршрутів експорту туркменського газу, що у цей час в основному імпортується Росією. Цим трубопроводом Туркменістан міг би транспортувати понад 30 млрд куб. м газу на рік. Туркменістан уже років 10 виношує плани будівництва газопроводу в обхід Росії, однак, на думку експертів, на сьогоднішній день шанси побудувати цей газопровід дорівнюють нулю. Як відомо, Україна є основним споживачем туркменського газу.
За матеріалами: РБК-Україна
Поділитися новиною