Кирило Хом’яков: вплив спотових біткоїн-ETF на криптоландшафт — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Кирило Хом’яков: вплив спотових біткоїн-ETF на криптоландшафт

Криптовалюта
264
Кирило Хом’яков: вплив спотових біткоїн-ETF на криптоландшафт
Кирило Хом’яков: вплив спотових біткоїн-ETF на криптоландшафт
Біржові інвестиційні фонди (ETF), пов’язані з біткоїном, відкривають інвесторам безпечний доступ до криптовалюти, не вимагаючи від них безпосереднього поводження з цифровими активами. Можливе схвалення спотових біткоїн-ETF регуляторами США в останні місяці сприяло зростанню оптимізму, що може потенційно збільшити доступність, ліквідність, попит і ціну на BTC. Однак, з такою інновацією пов’язані і певні витрати.
У оптимальному сценарії прямі інвестиції у біткоїн могли б співіснувати з різними регульованими інструментами, надаючи можливість різноманітних стратегій та задовольняючи потреби різних інвесторів. З огляду на те, що 11 січня SEC схвалила запуск спотових біткоїн-ETF, криптоінвесторам необхідно мати чітке розуміння ключових аспектів і потенційних сценаріїв, які може принести цей запуск.
Заглиблюємося у світ ETF
ETF, або біржовий інвестиційний фонд, це не просто фінансовий продукт, це вікно у світ інвестицій, що відкриває можливості безмежних активів. Основна перевага ETF полягає в їх ліквідності та гнучкості, оскільки вони продаються та купуються на фондовій біржі. Вони є ефективним засобом для диверсифікації інвестиційного портфеля, забезпечуючи одночасний доступ до широкого спектра ринкових активів.
У контексті криптовалют виокремлюються два типи біткоїн-ETF: ф’ючерсні та спотові. Ф’ючерсні ETF зосереджені на інвестиціях у ф’ючерсні контракти на біткоїн, що дозволяє інвесторам маневрувати на майбутній ціні BTC без безпосереднього володіння криптовалютою. Натомість спотові ETF вимагають володіння фактичним біткоїном, що забезпечує більш безпосереднє відображення його реальної ринкової вартості.
Біткоїн-трасти являють собою іншу форму інвестиційного інструменту, відрізняючись від ETF структурою та функціонуванням. Вони функціонують як традиційні інвестиційні фонди, де інвестори мають частку в пулі цифрових активів. Важливою відмінністю є те, що ціна акцій трастів може відрізнятися від реальної
Вплив SEC на спотові біткоїн-ETF
Від 2013 року, коли надійшла перша заявка на спотовий біткоїн-ETF, індустрія очікувала зеленого світла від SEC, яка визначила ключові вимоги для схвалення, що включають добре регульовані ринки та угоди про спільний нагляд для запобігання шахрайству та маніпуляціям. На жаль, більшість ранніх заявок були відхилені через занепокоєння комісії.
У 2023 році ситуація почала змінюватися. Судові рішення, особливо у справі Grayscale проти SEC, викликали перегляд підходів. Важливим моментом стала заявка від Blackrock, найбільшого у світі менеджера активів, на створення спотового біткоїн-ETF у червні того ж року.
Пропозиція Blackrock включала умови, що потенційно вирішували основні побоювання SEC, такі як спільний нагляд для запобігання шахрайству. Ці події підживили ринковий оптимізм восени 2023 року, коли численні компанії повторно подали свої заявки.
11 січня Комісія з цінних паперів і бірж Сполучених Штатів Америки (SEC) схвалила запуск спотових біткоїн-ETF. Біткоїн відреагував на схвалення SEC невеликою волатильністю та торгується на рівні $45,9 тис.
Це схвалення ілюструє новий рівень прийняття, зрілості та впровадження ринку криптовалют, забезпечуючи галузі більший авторитет та потенціал для подальших інновацій.
Як спотовий біткоїн-ETF може змінити ринкову динаміку
Інвестори з нетерпінням чекали на схвалення спотового біткоїн-ETF у США та його вплив на фінансові ринки. Передбачається, що така інновація може значно вплинути на ціну біткоїна, попит на цифрові активи та їхню ліквідність. Оптимісти вважають, що впровадження ETF підвищить інтерес до криптовалют серед широкого кола інвесторів.
Історичний приклад золотих ETF, зокрема SPDR Gold Shares (GLD), запущеного у 2004 році, може надати інсайти для розуміння потенційного впливу спотового біткоїн-ETF. Подібно до біткоїна, золото було відносно недоступним для масового інвестора до появи GLD. Зростання активів GLD з часом показало, як підвищена доступність через ETF може збільшити попит і ліквідність активу.
Хоча біткоїн часто вважають «цифровим золотом», не можна використовувати історію одного активу для прогнозування майбутнього іншого. Однак, можна провести паралелі, щоб зрозуміти потенційні наслідки.
Схвалення спотового біткоїн-ETF може виступити як важливий крок у легітимізації криптовалют та стимулювати інновації та впровадження в індустрії блокчейну. Збільшення регуляторного нагляду та прозорості через ETF також підвищить безпеку інвестицій, зменшуючи ризики, пов’язані з шахрайством.
ETF надають недорогий та знайомий механізм для звичайних користувачів, що дозволяє отримати легкий доступ до інвестицій у криптовалюту. Спотовий ETF на біткоїни підвищить довіру до індустрії цифрових активів, зміцнюючи основи довіри до ринку серед більш широкої аудиторії.
Оцінюючи ризики
Ключове питання, яке виникає з появою спотових біткоїнів ETF, полягає у втраті прямого володіння біткоїнами. Це ставить під питання можливість інвесторів безпосередньо залучатися в екосистему BTC та використанням переваг децентралізованого цифрового активу. Така зміна парадигми може відігравати важливу роль в прийнятті рішення про інвестиції в ETF замість прямого володіння біткоїнами.
Невід'ємним елементом спотових біткоїн-ETF є комісії за управління, які, швидше за все, будуть вищими за витрати на пряме зберігання біткоїнів. Ці додаткові витрати — фактор, який інвестори повинні розглядати, оцінюючи вигоди та компроміси, пов’язані з інвестиціями в цей вид активів.
Волатильність біткоїна, яка не зникає навіть при інвестуванні через ETF, створює додатковий ризик. Ціна спотового біткоїна ETF може відображати цю волатильність, а також відрізнятися від ціни самого біткоїна через ринкові сили або адміністративні фактори. Це може призвести до ситуації, коли ціна ETF не точно відображає ринкову вартість біткоїна.
Зі зростанням регулювання біткоїна, введення спотових біткоїн-ETF зробить ринок більш чутливим до політичних і регулятивних рішень. Це ставить інвесторів у залежність від рішень регуляторів, і негативні зміни в політиці або регулюванні можуть негативно позначитися на вартості ETF, а отже, і на ціні біткоїна.
В оптимальному сценарії, спотові біткоїн-ETF займуть своє місце серед різноманітних інструментів криптовалютних інвестицій. Від прямих інвестицій у BTC до різних регульованих інструментів — інвестори матимуть можливість розвивати гнучкі інвестиційні стратегії, що відповідають їхнім профілям ризику та перевагам.
Запуск спотових біткоїн-ETF у США не просто крок вперед для біткоїна, а сигнал початку захопливої нової ери для всього криптопростору. Це відкриває двері до нових можливостей для інвестування та легітимізації цієї галузі, що швидко зростає.
Проте, критично важливо не ігнорувати можливі ризики та недоліки, які приносять з собою нові механізми інвестування. Балансування між інноваціями та обережністю буде ключем до успішного впровадження та використання спотових біткоїн-ETF у майбутньому.
Кирило Хом’яков, генеральний менеджер Binance в CEE та Центральній Азії
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас