Катерина Ахтирська-Мачадо: що важливо знати українському підприємцю у Португалії — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Катерина Ахтирська-Мачадо: що важливо знати українському підприємцю у Португалії

Особисті фінанси
63
Катерина Ахтирська-Мачадо: що важливо знати українському підприємцю у Португалії
Катерина Ахтирська-Мачадо: що важливо знати українському підприємцю у Португалії
Португалія — ​​країна з населенням 10 млн осіб, стартап-долина Європи та батьківщина Web Summit. Красива природа, вишукана кухня, багато старовинних пам’яток, широкі океанічні пляжі та серфінг цілий рік.
За комфортом та безпекою проживання країна перебуває в лідерах, тому сюди переїжджають жителі США, Великобританії та Західної Європи. Активно емігрують також і ІТ-фахівці. За останні 5 років у Португалії відбувся досить серйозний ривок у розвитку стартапів.
Португалія приваблює українських підприємців не лише стабільністю економіки та високим рівнем життя, а й сприятливим кліматом та доступом до ринку Європейського Союзу.
Українці впливають на ринок
Вже за кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення перші бізнесмени, які опинилися в країні, почали цікавитися можливостями відкриття нових проєктів.
Насамперед підприємці почали шукати земляків, які вже пройшли цей шлях, їхній досвід був особливо цінний. Так, у країні почали створюватися бізнес-спільноти, першою серед них був Young Business Club. Нині у місцевому клубі майже 80 учасників, половина продовжує вести бізнес в Україні.
Присутність українських бізнесменів значно покращила бізнес-клімат у країні. Створювати бізнес у Португалії українцям не складно, бо вони гнучкі, швидкі та професійні. Це дозволяє бути конкурентоспроможними та визначати темп розвитку відповідних галузей у Португалії.
Крім того, я звернула увагу, що сильна сторона українських підприємців, порівняно з місцевими бізнесменами, — це ведення бухгалтерії, контроль маржинальності. Португальські підприємці можуть дуже умовно вести фінанси і не завжди розуміють, скільки заробляють. Показник успішності бізнесу — чи наприкінці місяця залишаються гроші на рахунку.
Відкривають ресторани та будують будинки
Українські підприємці в Португалії представлені в різних галузях: від ІТ і цифрових послуг до ресторанного бізнесу і туризму, що підкреслює їхню високу адаптивність і здатність відкривати нові ніші на португальському ринку.
Одним із популярних напрямків серед українців стало відкриття ресторанів. У столиці з’явилися крафтові заклади, цього у Португалії бракувало. Тут смачна їжа, але на вигляд кафе може нагадувати їдальню. Тепер і місцеві стали робити акцент на дизайні та концепції, з’явилися Мішленівські ресторани, паби, бранч-кафе. Багато підприємців займаються будівництвом, вони також привносять новації, яких тут не було.
Португалія — перспективна країна з погляду вартості нерухомості, тому з’являються охочі стати ріелторами. Також ті, хто приїхав раніше і розібрався у місцевій системі, як я, надає консалтингові послуги, допомогу у легалізації.
Відкрити бізнес
Нова справа трохи пов’язана з бюрократичними процедурами. Спочатку потрібно отримати податковий номер (NIF) або статус тимчасового захисту.
Після цього слід знайти юридичну адресу чи житло для реєстрації компанії. На офіційному сайті можна обрати назву компанії зі списку, який оновлюється щодня.
Далі слід обрати основний вид діяльності — КВЕД, вказати статутний капітал та засновників.
Реєстрація компанії відбувається у місцевому органі муніципалітету. Останнім та найскладнішим кроком є ​​відкриття корпоративного банківського рахунку. Для цього необхідно пройти процедуру due diligence (процес збирання та аналізу інформації до укладення договору. — Авт.), перевірку бенефіціара, директора та ключових осіб, а також перевіряється сама бізнес-діяльність компанії.
Підраховуємо вартість відкриття бізнесу. 360 євро платіж державі та оплата адвоката — 120−150 євро за годину + ПДВ 23%.
У середньому залежно від типу компанії та кількості учасників виходить від 1 до 3 тис. євро.
Відкриття та ведення юридичної особи досить простий процес, якщо це класичне ТОВ, все можна зробити за півтори години.
Основні статті витрат залежать від бізнесу, наприклад, робота кафе — це витрати на оренду та робочу силу: мінімальна зарплата 82 євро + 6 євро на день на харчування.
Податки
Європа відома високими податками, але Португалія має низку переваг. Класична ставка становить 34,75%: включає 11% соцстрах та 23,75% єдиний податок.
Податок на дохід для співробітників залежить від рівня доходу, якщо «мінімалка» 820 євро — це 0%, а якщо ставка 3000 євро — працівник отримає чистими лише 1700−1900 євро.
Але ключовим чинником для українських підприємців, котрі вирішили обрати Португалію для бізнесу, став статус non-habitual resident (NHR).
Більшість українських підприємців, які діють на португальському ринку, мають цей статус. Він дозволяє застосовувати фіксовану податкову ставку у 20% на дохід від висококваліфікованої діяльності замість звичної прогресивної шкали податків, яка варіюється від 14,5 до 48%.
Такий статус, якщо його набули до 2024 року, діятиме протягом 10 років і включає спрощену податкову звітність для доходів від спеціалізованої діяльності. Передумовою є те, що такі доходи не повинні надходити з офшорних зон і мають походити з країн, які мають з Португалією договір про відсутність подвійного оподаткування, як Україна.
До кінця 2023 року уряд Португалії почав переоцінювати систему NHR, оскільки виникали ситуації, коли, наприклад, місцевий пенсіонер сплачував повний податок, тоді як іноземець з України чи Німеччини — лише 10%, або місцевий програміст — за прогресивною шкалою, а його колега з NHR — Лише 20%.
Зміни у 2024 році зробили систему більш збалансованою, але без раптових змін: термін дії NHR скоротили з 10 до 5 років, пенсії оподатковуються як звичайний дохід, пасивні доходи втратили особливий статус. Проте для тих, хто вже встиг набути статусу, збережено умови на 10-річний термін.
Катерина Ахтирська-Мачадо, CEO | Key Value Management, учасниця Young Business Club
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас