Ігор Черненко: чому інвестори втрачають інтерес до офісної нерухомості — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Ігор Черненко: чому інвестори втрачають інтерес до офісної нерухомості

Нерухомість
358
Ігор Черненко: чому інвестори втрачають інтерес до офісної нерухомості
Ігор Черненко: чому інвестори втрачають інтерес до офісної нерухомості
Пандемія коронавірусу Covid-19 офіційно завершилася, і найбільші компанії світу намагаються повернути своїх співробітників до офісів.
Однак, це не так і легко — за декілька років люди відчули переваги віддаленої роботи. Серед них й можливість організувати зручний графік, й економія дорогоцінного часу, на обідах та інше.
Ще два роки тому роботодавці були задоволені таким станом речей попри обмеження на вихід з дому, які діяли у багатьох країнах світу, то зараз все частіше говорять про зниження продуктивності своїх команд. Віддалена робота знижує її на 10−15% і навіть генеральний директор Meta Марк Цукерберг визнав, що спеціалісти компанії продуктивніші в офісі.
Лідери українського бізнесу згодні з цією тезою і зазначають, що для розвитку компанії співробітники мають тісніше співпрацювати, генерувати нові ідеї, а тому — відвідувати офіси.
Повномасштабне російське вторгнення відклало цей процес. Вже півтора року українці поєднують роботу із великим психологічним навантаженням та навчились працювати у бомбосховищах, на кордоні України з іншими країнами ЄС чи віддалено з дому.
Однак вже зараз роботодавці в безпечніших регіонах, а ним зараз став і Київ, хочуть хоча б декілька разів на тиждень бачити своїх колег в офісі. Та поки співробітники опираються.
Як усе це впливає на ринок офісної нерухомості? Можна сказати, що цей сегмент постраждав чи не найбільше. Бо він залежить від настроїв та ситуації в бізнесі. Тож не дивно, що деякі компанії почали економити на оренді - переїжджати в дешевші офісні центри, зменшувати площі або навіть на певний час відмовлятись від оренди.
В столиці зареєстрований антирекорд — пустує кожне четверте офісне приміщення, за даними профільних консалтингових компаній.
Реальна ж картина може бути ще гіршою через те, що компанії не потребують такі великі офіси та можуть відмовитись від них, якщо ситуація погіршуватиметься. Тож можна припустити, що цей показник ще вищий та складає 30%.
Не відкрию секрет, більшість офісних центрів в Україні ще до початку великої війни будувались за кредитні кошти. Часто девелопери залучали їх у валюті, а гривня за останні півтора року девальвувала на 35%. Зараз вони стикнулись із проблемами, адже орендарі не можуть платити «довоєнні» ставки. Вони, до речі, знизились від 10% до 30%. А в багатьох випадках взагалі зафіксовані в гривні до завершення воєнного стану.
Єдиної цінової політики на ринку офісної нерухомості зараз немає - умови роботи переглядаються, як правило, кожні три-шість місяців. Орендодавцям доводиться в буквальному сенсі слова ходити «по лезу ножа», коли потрібно і не продешевити, і не злякати клієнта. Тож відділ оренди тепер проводить справжнє дослідження фінансової ситуації кожної компанії та враховує, яка ситуація спостерігається у галузі орендаря, чи вдалось компанії збільшити продажі та, чи підвищує вона зарплати.
Однак навряд чи результати втішні. Навіть в IT-секторі, а саме на компанії в цій галузі припадає чи не половина оренди усіх київських професійних бізнес-центрів, ситуація вже не така оптимістична, як це було ще три роки тому. Експорт цих послуг, за даними профільних асоціацій, під час війни зменшився на 20%.
Чи найскладніші часи позаду? Представники бізнесу вважають, що так. В Києві навіть неозброєним оком видно, як зростає кількість населення — на дорогах корки, в торгових центрах та ресторанах — велика кількість відвідувачів.
За підрахунками мерії вже в травні в столиці проживало 3,6 млн людей — стільки ж, як і до війни. До міста повертаються його жителі, які не хочуть жити в інших регіонах країни або за її межами, а також тут зареєстровано близько 400 тисяч переселенців. Київ вже неодноразово називали найбезпечнішим містом, яке захищають найкращі системи ППО. Окрім того, тут легше знайти роботу, аніж в інших містах.
Схоже на те, що ринок офісної нерухомості ще декілька років відновлюватиметься після завершення війни. Мільярдні інвестиції, про які мріє уряд, навряд чи надійдуть у перші півроку-рік.
Інвестори також очікуватимуть на поліпшення ситуації та не вкладатимуть кошти в офісну нерухомість, поки попит не почне стрімко зростати. Це відкладе розвиток ринку на декілька років.
Разом з тим, якщо ж ситуація розвиватиметься за позитивним сценарієм, то Україну очікуватиме «бум». Ми побачимо й зростання орендних ставок, й угоди купівлі-продажу бізнес-центрів, й будівництво нових об'єктів.
Ігор Черненко, засновник Investment Development Property (IDP)
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас