Аліна Горяєва: З липня стартує застосування Загального стандарту звітності (CRS). Чого очікувати клієнтам банків? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Аліна Горяєва: З липня стартує застосування Загального стандарту звітності (CRS). Чого очікувати клієнтам банків?

Особисті фінанси
777
Аліна Горяєва: З липня стартує застосування Загального стандарту звітності (CRS). Чого очікувати клієнтам банків?
Аліна Горяєва: З липня стартує застосування Загального стандарту звітності (CRS). Чого очікувати клієнтам банків?
З 1 липня 2023 року в Україні стартує застосування Загального стандарту звітності, він же CRS. Яких змін очікувати і до чого готуватися користувачам банківських послуг?
Нагадаю, що Common Reporting Standart - стандарт автоматичного щорічного обміну інформацією про фінансові рахунки громадян держав-учасниць (понад 110 країн-учасниць) — має на меті виявлення відкритих у фінансових установах України рахунків нерезидентів та передачі фінансової інформації про них в країну резидентства власника рахунку.
Важливою стадією автоматичного обміну є саме виявлення таких рахунків — підзвітних рахунків, які підлягають обміну. Цей процес має назву належної перевірки (due diligence) рахунків та із 1 липня 2023 року є обов’язковим для усіх українських банків.
Належної перевірки зазнають усі рахунки у фінансових установах — як вже наявні станом на 01.07.2023р., так і нові, відкриті після цієї дати. Рахунки, закриті до 1 липня 2023 р., обміну не підлягають.
Першим нововведенням, на яке слід очікувати — заповнення при відкритті рахунку (незалежно від вартості рахунку) так званого Документа самостійної оцінки.
По суті - це звичайна анкета, відповідно до якої, фінансова установа вирішуватиме чи є ваш рахунок підзвітним.
Які поля може містити анкета: ім'я власника рахунку, поточна адреса проживання (адреса реєстрації), поштова адреса, дата та місце народження, тип організації (у випадку юросіб), держава/юрисдикція резидентства для цілей оподаткування (визначається особою самостійно), ІПН або його еквівалент тощо.
Майте на увазі, що недостатньо лише зазначити країну резидентства. Необхідно також надати певні документи на підтвердження свого дійсного місця проживання. Тому не дивуйтеся, якщо для відкриття рахунку в банку, вас попросять надати рахунок на сплату комунальних послуг.
Треба зауважити, що громадянин України може вказати своє податкове резидентство і іншій країні, надавши відповідні докази. В такому випадку, інформація про такий рахунок громадянина України буде передана в країну його податкового резидентства.
Фінансова установа має право покладатись на документ самостійної оцінки, якщо немає підстав вважати, що надана інформація неточна або неправдива. Правдивість перевіряється на основі інформації, отриманої фінансовою установою у зв’язку з відкриттям або веденням рахунку, у тому числі будь-якої документації, зібраної відповідно до процедур фінансового моніторингу.
Основним призначенням належної перевірки є визначення резидентства для цілей оподаткування власника рахунку. Для рахунків організацій важливими моментами належної перевірки є також визначення порогової суми залишку у 250 тис. євро, та «пасивності» або «активності» організації.
Нагадаю, що підзвітними є лише рахунки «пасивних» організацій із залишком на рахунку більше ніж 250 тис. євро.
Належна перевірка має свої особливості в залежності від того, хто є власником рахунку (фізична особа або організація), залишку на рахунку (рахунки із низькою та високою вартістю), чи відкритий рахунок до 1 липня 2023 року чи після (наявні та нові рахунки).
Окрім Документа самостійної оцінки та Документального підтвердження місця проживання банк використовує ще й інші процедури належної перевірки для встановлення податкового резидентства власника рахунку. Ними є:
1. 1. Електронний пошук даних — аналіз даних, які містяться у електронних базах даних банку.
2. Пошук даних у паперовій формі.
3. Аналіз даних, зібраних в процесі процедур AML/KYC.
4. Документ самостійної оцінки для контролюючих осіб організації.
5. Аналіз інших документів, які є наявними у банку — договір та документація про відкриття рахунку, будь-які форми довіреності чи повноважень підписанта, що є дійсними на поточний момент.
6. Будь-які постійні вказівки («standing instructions») щодо переказу коштів, що є дійсними на поточний момент.
Власник рахунку може бути визнаний резидентом певної країни, а фінансова інформація щодо нього буде передана іншій країні за наявності однієї із таких ознак приналежності:
· Поточна поштова адреса або адреса проживання (в тому числі поштова скринька) в іншій країні.
· Один або більше телефонний номер в іншій країні та жодного телефонного номера в Україні.
· Постійні вказівки (standing instructions) щодо переказу коштів на рахунок, який обслуговується в іншій країні.
· Дійсна на поточний момент довіреність або повноваження підписанта, надана особі з адресою в іншій країні.
· Вказівка притримати/не відправляти кореспонденцію («hold mail instruction») або адреса для переадресації («in-care-of address»), яка знаходиться в іншій державі, якщо в документах щодо власника рахунку відсутня будь-яка інша адреса.
Даний обов’язок щодо належної перевірки рахунків стосується не лише банків, а також інших підзвітних фінансових установ, а саме платіжних систем, страхових компаній, інвестиційних компаній, торгівців ЦП, депозитарних установ, кредитних спілок, фондів сумісного інвестування.
Враховуючи, що перший обмін у рамках CRS відбудеться 30 вересня 2024 року, ще є час привести до ладу свої закордонні рахунки. І головне, обізнаний означає попереджений!
Аліна Горяєва, юристка Юридичної компанії GLS
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас