Юрий Луценко предложил план борьбы с коррупцией


Юрий Луценко предложил план борьбы с коррупцией

В Апелляционном суде Киева слушалась жалоба бывшего главы МВД Юрия Луценко, приговоренного к четырем годам лишения свободы за превышение служебных полномочий. По информации Коммерсант-Украина, экс-министр готов выступить на заседании с продолжительным "последним словом", при этом ряд источников допускают, что жалоба не будет удовлетворена и уже сегодня Юрий Луценко может быть этапирован из Киева в Черниговскую область, в колонию для бывших сотрудников правоохранительных органов.

Наличие судимости лишает господина Луценко возможности принимать участие в парламентских выборах, назначенных на 28 октября 2012 года. До заседания суда экс-министр передал письмо со своим видением действий нынешней оппозиции после победы на этих выборах. Первоочередной задачей Юрий Луценко считает борьбу с коррупцией, которую, как он считает, нынешняя власть вести не в состоянии. "Свержение власти Януковича не будет означать слом этой системы. Знаю это по собственному опыту 2005 года. Поэтому оппозиция должна не просто стремиться к победе, но и предложить План", - говорится в письме.

Шесть шагов борьбы

Про боротьбу із корупцією говориться давно і багато. На жаль, жодного разу ці розмови не стосувалися конкретного і зрозумілого суспільству плану. Все, як правило, зводиться або до популізму: всіх силовиків та чиновників розігнати і набрати нових і чесних, або до ідеалізму: призначимо своїх, вони будуть справедливими.

Те, що перша схема не діє, довів Черновецький з його ненаситною "молодою командою" і космічним дерибаном.

Те, що не діє друга схема, я знаю сам, бо чесна робота в одному відомстві легко хоронилася в суміжному. Ті ж справи проти "космонавтів" на сотні мільйонів розкраденого спокійно хоронилися у податковій міліції, а найкривавішу банду Немсадзе у Донбасі реабілітували зусиллями прокуратури і суду.

Для дієвої широкомасштабної антикорупційної діяльності треба:

- координаційний центр із реальними повноваженнями щодо всіх державних управлінських структур;

- однакові для всіх критерії люстрації та просування по службі, не пов’язані із партійним життям;

- надпартійна більшість у Верховній Раді для прийняття нових законодавчих актів, без котрих нічого зробити не можна;

- поєднання каральних методів щодо виявлених корупціонерів із ліквідацією хабароємних функцій бюрократії.

На жаль, цих факторів не було в українській історії ніколи, у тому числі і коли я працював на чолі МВС. Шанс на зміну ситуації дають чергові вибори у Верховну Раду України. Якщо корупція дійсно національна проблема №1, то вибирати законодавців варто саме під кутом їх спроможності підтримати радикальні дії антикорупційного очищення.

Спостерігаючи за процесом "мафіїзації" в Україні періоду правління Партії регіонів, я ні на йоту не вірю в їх здатність боротися із корупцією. Будучи результатом корупційної системи конвертації насилля в гроші, а грошей у владу, вони можуть покінчити із організованою злочинністю й корупцією лише через харакірі.

Але повалення влади Януковича ще не означатиме злам цієї системи. Знаю це з власного досвіду 2005 року. Відтак опозиція має не просто прагнути перемоги, але й запропонувати План.

Нижче - мій варіант.

1. "Головний штаб"

- Головним координаційним органом, здатним об’єднати фахівців і громадськість, давати обов’язкові для виконання доручення та контролювати результати, є РНБОУ.

Саме там має відбуватися відвертий аналіз ситуації, розробка законопроектів. Саме РНБОУ має на підставі статистики виявлених корупційних діянь вносити пропозиції про скасування функцій бюрократії. Усіх хабарників не зловиш, треба ліквідовувати саму можливість хабарів в обмін за надумані дозволи, узгодження тощо.

- При РНБОУ має бути створена Національна антикорупційна Рада. Не з числа чиновників, як сьогодні, а на паритетних засадах із числа трьох груп: науковців, громадськості, представників спецслужб.

- Принципова умова: "дружина Цезаря - поза підозрами", тому керівником РНБОУ має бути не черговий партійний "засланець", а політична фігура масштабу В.Горбуліна та Є.Марчука.

- Я би запропонував також обрання одного із віце-спікерів Верховної Ради із функціями координатора антикорупційного законодавства.

2. "Правила гри"

- Законодавче введення люстрації усіх суддів, прокурорів та слідчих, які причетні до порушення прав людини згідно рішення Європейського суду з прав людини. За останні п’ять років Україна програла багато таких судів. Це - тисячі свідомих порушників підписаної Україною Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які мають бути автоматично усунуті з посад. Дія цього принципу стане серйозним запобіжником проти головної біди українського правосуддя - телефонного права із Адміністрації президента та Генпрокуратури України.

- Обов’язкове декларування доходів та видатків понад 5 тисяч гривень усіма керівниками силових структур, суддів та держслужбовців І-ІІ категорії, членів їх сімей, включаючи родичів ІІ ступеня (батьки, сестри, брати, партнери по шлюбу). Встановлення відхилення в декларації веде до обов’язкового усунення з посади без права державної служби в майбутньому.

3. "Ключова ланка"

Головною умовою невідворотності покарання та недопущення корупційних дій є незалежний суд.

- Необхідно змінити склад Вищої ради юстиції, вивести із неї усіх членів Адміністрації президента, Генпрокуратури, МВС.

- Слід відновити у повному обсязі повноваження Верховного суду, скорочені Партією регіонів із політичних мотивів.

- Ввести повноцінний (10-12 осіб) суд присяжних із вирішальним правом голосу щодо всіх особливо тяжких злочинів за клопотанням підсудного.

- Скасувати засекречування процедури комп’ютерного відбору судді, введення обов’язкової присутності адвоката підсудного під час цієї процедури.

- Радикальна зміна процедури призначення суддів, застосування анонімного тестування конкурсантів на заміщення суддівських посад на спільному засіданні Вищої ради юстиції та комітету Верховної Ради.

4. "Обрізання гнилі".

- Орган нагляду не повинен проводити слідство. У зв’язку із цим слід скасувати слідчі функції Генпрокуратури, що передбачено Конституцією України з 1996 року.

- Створення незалежного Слідчого комітету з числа слідства ГПУ, МВС та СБУ.

- Ліквідація податкової міліції, пожежної інспекції, СЕС, МРЕВ. Передача цих функцій місцевим органам влади або страховим компаніям.

- Перетворення СБУ на контррозвідувальну та антитерористичну службу, позбавлення її функцій слідства та оперативної діяльності щодо економічної та організованої злочинності.

5. "Батіг і пряник".

- Створення Національного антикорупційного комітету кількістю до однієї тисячі осіб. Законодавче закріплення дозволу провокації хабара щодо керівників правоохоронних органів, судів та держслужбовців І-ІІ категорії з обов’язковою відео фіксацією вимагання хабара в обмін на конкретну послугу. Задіяння методу оперативного проникнення в організоване злочинне угрупування "під прикриттям".

- Зміна назви "міліція" на "поліцію" - з переходом на систему контрактів з керівником та особовим складом силових органів. В умовах контрактів передбачити, зокрема, можливість отримання високої пенсії, безкоштовного медичного забезпечення, квартири за безпроцентним кредитом за 10 років бездоганної служби. Оцінка виконання контракту посадовою особою - по динаміці рівня злочинності в закріпленій ділянці та оцінці громадськості.

- Найширша розбудова комп’ютерної бази даних силових структур, використання GPRS щодо особового складу. Введення обов’язкових відеодоказів при складанні адмінпротоколів. Електронні пломби для розмитнення на внутрішніх митницях.

6. "Дивитися в корінь"

Згідно висновків науки, ефективність каральних методів у протидії корупції складає до 30%. Решта припадає на організовані заходи по зміні хабароємних функцій державних функцій державних структур.

- Питання №1 - деофшоризація української економіки, як джерело тіньових капіталів в Україні.

- Прийняття нового, обов’язкового для всіх галузей закону про держзакупівлі, узгодженого із фахівцями Європейського співтовариства.

- Поширення повноважень Рахункової палати на контроль використання коштів місцевих бюджетів.

- Скасування ПДВ як неефективного та найкорумпованішого податку. Перехід на податок з обігу.

- Оприлюднення реєстрів власності нерухомості та земельних ділянок в Україні.

- Щоденне оприлюднення видатків і доходів Уряду та центральних органів виконавчої влади.

- Прийняття спеціального закону про прозорість партійних фінансів. Зменшення вартості політичних кампаній в Україні, зокрема, через заборону політичної реклами в ЗМІ та на рекламних носіях за будь-які кошти, крім спеціально виділених ЦВК для учасників виборчого процесу.

***

Мені очевидно, що до цієї програми є багато запитань. Її можна безкінечно покращувати і доповнювати. Але "where there’s a will, there’s a way", - кажуть американці ("де є воля, там і лежить дорога"). А вибори - завжди шанс проявити таку волю.

Юрій Луценко

  • i

    Если Вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам об этом.

Смотри также
Сервис подбора кредитов
  • Отправьте заявку
  • Узнайте решение банка
  • Подтвердите заявку и получите деньги
грн
Заказать кредит онлайн
В Контексте Finance.ua