Що буде з пенсіями — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Що буде з пенсіями

Особисті фінанси
1702
Що буде з пенсіями
Що буде з пенсіями
Попри те, що пенсійні виплати в Україні не дуже високі, є ще одна загроза. Невдовзі їх взагалі може не бути. Заяви чиновників, які лунають останнім часом, свідчать лиш про одне: українцям вже зараз дали зрозуміти, що розраховувати на державу не варто.
У червні 2024 року перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак звернулася до громадян із відвертим попередженням: є загроза того, що держава не зможе виплачувати пенсії українцям, а тому слід вже зараз відкладати гроші на старість.
Ще Марчак порадила працювати якомога довше, аргументувавши це тим, що чим пізніше людина вийде на пенсію, тим більшими будуть виплати (на 0,5% за кожен додатковий місяць після 60 років і на 0,75% - якщо відстрочка більш ніж на 5 років).
«Приміром, якщо ви отримуєте сьогодні заробітну плату на рівні середньої по країні, у вас уже 35 років стажу, то ви маєте право вийти на пенсію в 60 років. Але якщо ви добровільно відтермінуєте свій вихід на пенсію до 65 років, то розмір вашої пенсії збільшиться від 5424 грн до 7050 грн (або на 30%)», — пояснила Марчак.
Також урядовиця наголосила на тому, що співвідношення українців, які працюють, і пенсіонерів становить один до одного, тобто українська нація старіє, тоді як народжуваність впала. За таких умов держава не зможе гарантувати пенсії для всіх.
Водночас міністр фінансів Сергій Марченко в одному зі своїх інтерв’ю радив українцям робити внески до Накопичувального пенсійного фонду (НПФ) і говорив: ті, у кого таких накопичень не буде, можуть втратити пенсії.
Тобто в Кабміні вже зараз попереджають, до чого потрібно готуватися. Однак перспектива працювати до глибокої старості, не маючи можливостей вийти на заслужений відпочинок, нікого не тішить.
Водночас тенденція така, що держава час від часу посилює умови виходу на пенсію. 2024 року розмір стажу, достатнього для цього, змінився. Оформити вихід на пенсію за віком у 60 років зможуть українці зі стажем 31 рік, у 63 роки — зі стажем 21−31 рік, у 65 років — 15−21 рік.
Якщо ж до 65 років у людини не назбирався мінімальний страховий стаж, то вона не матиме права на пенсію за віком і отримуватиме соціальну допомогу від держави у розмірі, що дорівнює сумі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, — 2 361 грн.
Водночас від 2028 року на українців чекають чергові зміни — вийти на пенсію за віком в 60 років буде неможливо, якщо у людини не буде 35 років стажу.
Є і гарна новина — стаж можна докупити, держава це дозволяє. Погано лише те, що далеко не всі зможуть собі це дозволити. Особливо, якщо значну частину стажу треба докупити в стислі терміни, а не вистачає кілька років.
Скільки ж це коштує? Сума внесків за місяць дорівнює сумі мінімального страхового внеску на дату укладання договору, помноженого на коефіцієнт 2.
Мінімальний страховий внесок становить 22% від мінімальної зарплати, від 1 квітня 2024 року це 1 760 грн. Отже, за кожен місяць стажу треба буде заплатити по 3 520 грн, а за кожен рік — по 42 240 грн.
Хай там як, такі заяви чиновників відверто хвилюють. А якщо державні пенсії взагалі скасують? Адже країна отримує позики від міжнародних партнерів, які рано чи пізно доведеться віддавати. Що тоді буде з соціальними виплатами? І як не стати від них залежними у поважному віці?
Альтернатива очевидна — накопичити на пенсію самостійно.
Читайте більше в нашій статті:

Що робити з грошима, щоб забезпечити собі комфортну старість

За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас