Прогрес від безвихідності


Прогрес від безвихідності

Весняний затишок на ринку нерухомості серйозно вдарило по кишенях фінансистів. У них помітно впали обсяги видачі іпотечних кредитів і почали простоювати відділення, раніше відкриті розраховуючи на цей ринок. У таких умовах банки готові йти на істотні поблажки для клієнтів.

Весняне вповільнення темпів іпотечного кредитування, викликане стрімким зниженням продажів на ринку столичної нерухомості, по підрахунках експертів, залежно від фінустанови склало 100-200%.

"Протягом березня - травня, за нашими оцінками, темпи приросту іпотеки знизилися у два рази. Сьогодні ринок фактично завмер", - розповів начальник відділу іпотечної політики й процесів Міжнародного іпотечного банку Наталя Мацієвська. Фінансисти впевнені, що бажання оформляти позики на придбання квадратних метрів в українців відбили не вони - протягом квітня-мая банки знизили ставки по довгострокових доларових кредитах на 0,25-0,5% річних. Чи не у всіх своїх лихах зараз обвинувачують експертів ринку нерухомості, які в останні місяці давали досить суперечливі прогнози на предмет зміни цін на житло - у такій ситуації населення вирішило взяти паузу. Вагомим, на думку фахівців, став і політичний фактор - інвестори не ризикують вкладати в нерухомість на фоні нестабільності в країні.

Головним чином падіння попиту на позики відбилося на першій двадцятці українських фінустанов, у руках якої сьогодні сконцентровано 84% іпотечного ринку. Адже більші банки розраховуючи на активне кредитування залучили значні ресурси з-за кордону, за які їм тепер доводиться сплачувати. Зокрема, у січні-квітні обсяги організованих синдикованих кредитів для наших фінустанов склали 1,7 млрд дол.

"Для виконання річних планів по нарощуванню кредитних іпотечних програм банки неминуче повинні поліпшувати для позичальників умови кредитування. На першому етапі це, швидше за все, буде зниження мінімального початкового внеску або подовження строків кредитування. Також мова може йти про скорочення розмірів комісій при оформленні іпотеки", - повідомив про одному зі сценаріїв виходу зі сформованої ситуації начальник казначейства банку "Київ" Олексій Козирєв. Одночасно позичальників стануть залучати новими послугами. Так, для активізації продажів довгострокових кредитів (на 10-20 років) впровадять систему відстрочок.

"Наприклад, наша фінустанова почала пропонувати клієнтам можливість двічі протягом строку кредитування брати так називані канікули терміном до шести місяців - протягом цього часу їм дозволять не платити по кредиту", - розповів начальник управління роздрібного кредитування Укрсиббанку Іван Істомін.

Другий сценарій - активізація роботи із усіляких пільгових програм, де попит на іпотеку стабільно високий через рекордно низькі ціни на позики. "Наш банк сьогодні нарощує свій портфель завдяки участі в спецпроектах. Так, наприклад, на 16 травня ми видали позик на 10 млн грн у рамках програми фінансово-кредитної підтримки молодих родин і самотніх молодих громадян на будівництво (реконструкцію) житла в столиці, реалізованої разом з Київрадою", - відзначила в розмові з директор департаменту роздрібного бізнесу банку "Хрещатик" Марина Нестеровська.

Одночасно фінустанови мають намір впритул зайнятися практично нерозвиненими сьогодні сегментами іпотечного ринку. "Банки активізуються на ринку кредитування заміських будинків і земельних ділянок. Наприклад, ми плануємо наростити обсяги кредитування землі в п'ять разів (до 100 млн дол.)", - відзначив в інтерв'ю Істомін. Так що до кінця року частка таких позик у загальному портфелі фінустанов може істотно збільшитися.

"Кредити на покупку вторинного житла зараз складають близько 60% всієї наданої іпотеки, на придбання житла в новобудовах - до 25%, на заміське будівництво та земельні ділянки - не більше 15%", - повідомив Олексій Козирєв. Також фінансисти збираються рятувати положення ростом кредитування глибинки. "У той час як у Києві ринок нерухомості завмер, у регіонах він продовжує стабільно зростати", - розповіла Наталя Мацієвська.

Але як би сьогодні не намагалися банкіри, перші результати їхніх зусиль дадуть про себе знати не раніше вересня. Всі, на що розраховують фінустанови влітку, - це втримати обсяги кредитування нерухомості на нинішньому рівні. "Думаю, що за підсумками 2007 р. обсяги іпотечного кредитування повинні подвоїтися (в 2006 р. вони збільшилися в 1,5 рази). Близько 70% цього росту прийдеться на осінь", - наголосив Іван Істомін.

Щоб ще більше розташувати до себе позичальників, фінансисти обіцяють наприкінці вересня - початку жовтня провести ще одне зниження ставок: на 1-1,5% по гривневих кредитах і на 0,5-1% - по валютним. Це не тільки дозволить збільшити загальні обсяги кредитування, але й спровокує черговий переділ ринку.

"Обсяги перекредитування (перекуповування позик одними фінустановами в інших) на іпотечному ринку з початку року виросли, за моїми оцінками, на 10-15%. Думаю, що в міру появи більших розходжень в іпотечних програмах різних банків ці обсяги продовжать збільшуватися. Думаю, що до кінця 2007 р. - середині 2008 р. вони виростуть ще на 10-15%. Адже крім того, що клієнти будуть мати можливість отримати більше цікаву позику, за рахунок перекредитування вони зможуть подовжувати строки користування позиками", - відзначив Олексій Козирєв. Передбачається, що в першу чергу перекредитування торкнеться вторинного ринку житла

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua