1642
Звіт Міністерства фінансів україни перед ВР
— Казна та Політика
До Вашої уваги - звіт про виконання Державного бюджету України за 2005 рік, який надіслала FINANCE.UA прес-служба Міністертва фінансів України.
„Починаючи з минулого року такий звіт ми надали не лише Верховній Раді України, але й ініціювали та провели представлення його перед громадськістю”, - говориться в прес-релізі. Причому, зобов’язали звітувати не лише з коштів державного бюджету, але й з використання державних грошей кожного головного розпорядника.
Ми вважаємо це важливим елементом громадського контролю за напрямами та ефективністю витрачання коштів суспільства.
Минулорічний бюджет був мабуть одним з найскладніших бюджетів в історії Незалежної України. На початку минулого року у фінансовій газулі нагромадилися надзвичайно серйозні диспропорції. Достатньо сказати, що у затвердженому в грудні 2004-го року бюджеті на 2005-ий рік не було закладено достатніх коштів для виплати пенсій. Їх не вистачало на два місяці. Реальний дефіцит бюджету сягнув розмірів, що загрожував серйозними фінансовими потрясіннями в країні – 7,7% ВВП. Тому бюджет-2005 по суті перероблявся заново. Найбільш радикальна зміна бюджету відбулася у березні 2005 року, коли вдалося усунути критичні фінансові диспропорції. У результаті доходи загального фонду держбюджету (з МБТ) були збільшені з 63,1 до 84,4 млрд. грн. або на 21,3 млрд. грн. (34%). І Уряд впорався з таким непростим завданням по нарощуванні доходів.
У яких макроекономічних умовах відбувалося виконання бюджету 2005 року?.
Реальне зростання ВВП виявилося меншим, ніж закладалося у розрахунок до бюджету (2,6 проти 8,2%). Проте, при значно нижчих темпах економічного зростання приріст доходів загального фонду виявився у 3 рази вищим, ніж у 2004 році (62,4% проти 23% у 2004 р.). Майже відповідають плановим показники інфляції, а порівняно з 2004 роком вони істотно знизилися. Індекс споживчих цін - з 12,3% до 10,3%, а цін виробників – майже в 3 рази – з 24,1% до 9,5% .
До зведеного бюджету минулого року надійшло 134,2 млрд. грн. (102,5% розрахункового показника) або 146,6% до минулого року. При цьому державний бюджет отримав 105,3 млрд. грн. (+49,7%). Це 99,3% плану, в тому числі по загальному фонду -101,1%. При плані 83,5 млрд. загальний фонд сформований у сумі 84,4 млрд. грн.
Дефіцит державного бюджету виявився меншим, ніж планувалося. При плані 11,1 млрд. (2,6% ВВП) він склав 7,9% (1,9% ВВП), в т. ч. по загальному фонду - 8,6 млрд. грн. (2,0% ВВП).
У структурі доходів загального фонду держбюджету 57% забезпечила ДПА, 35% - ДМС. ДПА збільшила надходження на 52% – з 32 до 48,5 млрд. грн., ДМС – на 73% (з 17,2 до 29,8 млрд. грн.).
Найбільше зростання доходів відбулося по ПДВ – з 16,7 до 33,8 млрд. грн. Подвоєння доходів з цього податку – унікальне у світовій практиці явище. Його вдалося досягнути за рахунок ліквідації багатьох тіньових схем відшкодування ПДВ, боротьби з контрабандою та заниженням митної вартості. У результаті частка цього податку зросла в доходах до 40%. Хочу наголосити на цій цифрі.
На 45% збільшено надходження податку на прибуток – з 16 до 23,3 млрд., на 18 % - акцизу - з 6,7 до 7,9 млрд. грн.
Приріст доходів ПДВ отримано при виконанні плану відшкодування ПДВ. При плані 13,1 відшкодовано 13,3 млрд. До кінця року прострочену заборгованість з повернення ПДВ зменшено в 6 разів – з 3,4 до 0,6 млрд. грн.
Бюджет минулого року був по суті першим важливим кроком у вирішенні проблеми подолання бідності. Мінімальна заробітна плата збільшена на 40% - з 237 до 332 грн. Усунуто кричущу диспропорцію, коли мінімальна зарплата була меншою, ніж мінімальна пенсія, що підривало формування Пенсійного фонду та породжувало на роки питання гарантованого пенсійного забезпечення наших громадян. Усунення зазначеної диспропорції істотно поліпшило фінансовий стан Пенсійного фонду. Також зроблено важливий крок у подоланні зрівнялівки у пенсійному забезпеченні. Кількість пенсіонерів, що отримують однакову пенсію, зменшено удвічі .
Минулого року здійснено перший етап у запровадженні єдиної тарифної сітки та розширенні діапазону тарифних ставок, тобто проведене диференційоване збільшення зарплати для заохочення кваліфікованих працівників. Тому середня заробітна плата зростала швидшими темпами, ніж мінімальна (в освіті - на 63%, медицині – на 72%). У результаті скорочено розрив у співвідношенні зарплати у бюджетній сфері та економіці:
в освіті з 74 до 83% ;
медицина з 60 до 71%.
Реалізовано ряд інших важливих соціальних програм.
Допомогу при народженні дитини збільшено у 12 разів (з 724 до 8,5 тис. грн.), дітям-інвалідам– у 3,6 (з 130 до 466 грн.), дітям сиротам – у 5,5 разів (з 85 до 468 грн.). Потроєно грошове забезпечення військових строкової служби.
Міністерством фінансів та Державним казначейством України відповідно до затвердженого бюджету здійснювалося виділення асигнувань головним розпорядникам. При плані 94,9 млрд. грн. фактично виділено 93,6 (-1,3 млрд.). Економія виникла по пільгах і субсидіях (0,8 млрд.) у зв’язку із незмінністю тарифів на комунальні послуги. Ще 83 млн. грн. економії отримано на обслуговуванні державного боргу. Не було рішень по частині коштів резервного фонду, що також зекономило 68 млн. грн. бюджетних коштів.
Основна частина видатків загального фонду державного бюджету у розрізі функціональної класифікації пішла на дві статті: соціальний захист – 30% та міжбюджетні трансферти – 24%. У розрізі економічної класифікації 95% видатків – поточні, 5% - капітальні.
Незначне недовиконання планових завдань по видатках спеціального фонду (нагадаю, що водночас це зараховується і як доходи) зумовлено в основному клірингом по заощадженнях. Бюджетом передбачалося на ці цілі 3 млрд. грн. Фактично громадяни виявили бажання погасити борги по комунальних платежах на суму 1,8 млрд. грн., тобто на 1,2 млрд. грн. менше.
Шановні депутати! Як уже зазначалося, загальний фонд держбюджету зведено з дефіцитом у 8,6 млрд. грн. проти 10,2 млрд. грн. за планом. Увесь дефіцит погашено за рахунок надходжень від приватизації державного майна. Запозичення здійснювались лише в рамках погашення держаного боргу. Бюджет передбачав позики на рівні обсягів погашення – 13,8 млрд. грн. Фактичний обсяг позик було зменшено на 1,1 млрд. грн. Крім того, минулого року Мінфін вперше здійснив операції по заміщенню старих дорогих боргів дешевими. Ми гасили борги, що нам залишили у спадок ціною 10 – 13% за рахунок позик, які нам коштували 5 – 7%. Таким чином, ми достроково погасили боргів на 5,5 млрд., що дало економію видатків на обслуговування боргу на 1,5 млрд. грн., в тому числі у 2005 році – на 259 млн. грн. Це дозволило істотно зменшити видатки на обслуговування державного боргу. Минулого року борг країни – державний і гарантований зменшено на 7,3 млрд. (з 85,4 млрд. до 78,1) або на 6% ВВП (з 24,8 до 18,7%). При цьому зовнішній борг зменшено на 5,4 млрд., внутрішній – на 1,8 млрд. Це дозволило зменшити видатки на обслуговування боргу до 0,7% ВВП або до 3,3% у видатках бюджету. Низький рівень дефіциту бюджету, постійне зниження боргу країни, зростаючі валютні резерви (2005-го року вони подвоїлися) дозволили Україні здійснити розміщення Єврооблігацій на 10 років за найнижчий за весь період незалежності відсоток – менше 5%.
Залишки коштів Державного бюджету на ЄКР зросли за рік з 2,2 до 13,2 млрд. грн., в т. ч. кошти загального фонду - з 1,1 до 11 млрд., спеціального фонду – з 1,1 до 2,2 млрд. грн.
Дебіторська заборгованість по державному бюджету за минулий рік майже не змінилася і склала 7,6 млрд. грн.
Кредиторська заборгованість зросла на 800 млн. грн. – з 33,3 до 4,1 млрд.
Таким чином, доходи бюджету 2005 року дозволили забезпечити необхідними фінансовими ресурсами виконання всіх завдань бюджету, насамперед – стовідсотково профінансувати всі видатки на підвищені пенсії і зарплати. Дефіцит бюджету країни утримано на прийнятному рівні, причому менше планового. Борг країни - зменшено. Всі соціальні завдання бюджету 2005 року - виконані.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною