Страховики розраховують на стрімке зростання платежів 2005 року


Страховики розраховують на стрімке зростання платежів 2005 року, що дасть їм можливість компенсувати більш ніж відчутний спад попиту на страхові продукти під час грудневих подій.

Навряд чи політична нестабільність є ідеальним моментом для купівлі страхових полісів. Саме так розсудила більшість потенційних клієнтів, суттєво відкоригувавши планові надходження страхових платежів більшості СК. До всього іншого банки пригальмували кредитування купівлі автомобілів і нерухомості, що помітно вдарило по так званому заставному страхуванню.

Заступник голови правління ЗАТ «СК «Веско» В’ячеслав Гавриленко так прокоментував специфіку страхового бізнесу в ці дні: «У листопаді — грудні кредити перестали видавати більшість вітчизняних банків. Це позначилося на кількості клієнтів страхових компаній (у частині, яка відповідає клієнтській базі, пов’язаній з кредитуванням). Проте якщо ситуація в країні і в банківській системі найближчим часом стабілізується, ми сподіваємося завершити цей квартал із запланованими фінансовими результатами».

З проблемою слабкої активності клієнтів зіткнулася й СК «Континент». У ЗАТ «Паливно-енергетична страхова компанія» також зазначили, що попит на продукти компанії знизився на 30%. Голова правління ЗАТ «ТЕСК» Ольга Зайцева зазначає: «Коли в країні під загрозу поставлені збереження і фінансова безпека будь-якого бізнесу, мало хто турбується ще й про можливі збитки, спричинені, наприклад, пожежею. Очевидно, що витрати на страхування в такій ситуації не будуть першочерговими: спочатку мають бути вирішені питання збереження активів, нормалізації роботи банківської системи, і тільки після цього виникне необхідність у страхуванні». За її словами, зниження попиту спостерігається практично за всіма видами страхування. Щоправда, як вважають у ЗАТ «ТЕСК», через різке зниження обсягів кредитування спостерігатиметься сплеск інтересу до страхування фінансових і кредитних ризиків, але навряд чи страховики зможуть його задовольнити. Ймовірно, ніхто не візьметься оцінити ступінь ризиків під час політичних негараздів.

Водночас деякі учасники ринку продовжують працювати, не відчуваючи негативних наслідків для власного бізнесу. «Показник обсягу зібраних страхових платежів СК «ТАС» за листопад 2004 року в 2,5 разу перевищує середньомісячний показник, — зазначає голова правління СК «ТАС» Віктор Адамович. — У грудні ми також сподіваємося на перевищення середньомісячного показника обсягу зібраних платежів, оскільки невизначеність ситуації в країні до кінця року буде врівноважена підвищенням попиту на страхування життя». У компанії підтвердили, що сьогоднішня фінансова ситуація за різними показниками в СК «ТАС» від попередніх періодів суттєво не відрізняється. А якщо порівнювати з ситуацією в банківському секторі України, в якому спостерігалися панічні настрої громадян і поголовне розірвання депозитних договорів, то за останні два тижні в СК «ТАС» надійшло лише 10-15 дзвінків від клієнтів, які цікавляться фінансовим становищем компанії і можливістю повернути свої страхові внески. «Працівники компанії змогли пояснити ситуацію на фінансовому ринку, зокрема на ринку страхування життя, і жодного договору розірвано не було», — додав Віктор Адамович.

В «Українській пожежно-страховій компанії» зниження попиту на страхові продукти також не спостерігалося. За словами голови правління АТ «УПСК» Олександра Михайлова, порівняно з попереднім кварталом було навіть збільшення надходження платежів. У листопаді 2004 року приріст платежів до УПСК, порівняно з аналогічним періодом минулого року, становив 30%. Попит збільшився на автомобільні види страхування, ЦВ, майнове страхування здебільшого з боку юридичних осіб. Ці види мають найбільші частки у портфелі цієї компанії. Олександр Михайлов зазначає, що збитки компанія несе лише через виникнення страхових подій, однак вони не перевищують запланованих показників. Понад те, в УПСК кажуть, що в грудні очікують не меншої кількості надходжень, ніж у попередньому місяці, хоч вони й не змогли назвати попередню цифру страхових платежів.

На особливому рахунку

Загальне зниження ділової активності позначилося не лише на припливі нових клієнтів. «За укладеними договорами відбуваються затримки оплати послуг страхової компанії», — зазначив голова правління УСК «Веста» В’ячеслав Черняховський. За його словами, одна з основних причин цього полягає в тому, що багато клієнтів частково втратили доступ до банківських кредитів і овердрафтів. Щоб запобігти припиненню страхового захисту через невчасну оплату, багато компаній надають додаткове відстрочення зі сплати страхових платежів і деякий час згодні нести відповідальність без отримання грошей. У страховій компанії «Веста», наприклад, ведуться переговори із зарубіжними перестраховиками, і вже існує попередня домовленість про відповідне продовження термінів оплати.

Водночас деякі іноземні перестрахувальні компанії розіслали листи про те, що платежі прийматимуться лише у ВКВ. Це, своєю чергою, створило додаткові труднощі для страховиків, можливості яких щодо купівлі валюти під формування резервів і для здійснення платежів у валюті перестраховикам-нерезидентам останнім часом були блоковані. У зв’язку з цим Держфінпослуг спільно з Лігою страхових організацій, НБУ і ДКЦПФР були змушені сісти за стіл переговорів. У результаті з’явилося розпорядження Держкомісії з регулювання ринків фінансових послуг про тимчасові заходи щодо забезпечення стабільної діяльності страхових компаній. Цим документом затверджено тимчасовий порядок купівлі страховиками-резидентами іноземної валюти для проведення розрахунків за договорами перестрахування з нерезидентами і з метою покриття частини страхових резервів у іноземній валюті.

Як вважають страховики, розпорядження дасть можливість стабілізувати ситуацію на ринку, зокрема зробить страхування життя привабливим інструментом для збереження заощаджень. «У страхових компаній лайфу з’явилися навіть додаткові вигоди для клієнтів, — зазначив Віктор Адамович. — Якщо брати до уваги дефіцит готівкової валюти, а також офіційний комерційний курс і курс на чорному ринку, для клієнтів, які хочуть перевести свої заощадження у валюту, страховики можуть запропонувати доволі вигідні умови». Річ у тім, що згідно із Законом України «Про страхування» СК можуть укладати договори у валюті, але платежі зі страхування життя приймаються у гривні за «заниженим» курсу НБУ. Як підтвердили в СК «ТАС», на $1000 економія може становити порівняно з комерційним курсом $20, а з курсом чорного ринку — $250-350. Таким чином, вкладення коштів у страхування життя на сьогодні може послужити вигідним інструментом купівлі долара за вигідним курсом з одночасним страхуванням життя.

Утім, як зазначають у Лізі страхових організацій, стабілізаційне розпорядження Держфінпослуг поки що не працює. «Теоретично лайфові страхові компанії отримали можливість купити валюту для покриття резервів, — говорить генеральний директор ЛСОУ Наталя Гудима, — але як це здійснюватиметься на практиці, поки що сказати складно. Принаймні на сьогодні ситуація, попри розпорядження Держфінпослуг, так і не зрушила з мертвої точки».

У гонитві за ризиком

Незважаючи на політичні події і небажання клієнтів купувати страхові поліси, учасники ринку сповнені оптимізму. «Наступного року ми припускаємо активне зростання компанії за обсягами залучених страхових платежів і розмірами виплат», — говорить генеральний директор АСТ «Вексель» Василь Фурман. За його прогнозами, мінімальні показники зростання компанії 2005 року становитимуть щонайменше 150%. В АТ «Українська пожежно-страхова компанія» вважають, що спад попиту на страхові продукти незабаром припиниться і наступного року зростання страхових платежів становитиме близько 20%. Таким чином, страховики зможуть без великих зусиль надолужити згаяне під час грудневих подій.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua