ФДМУ та Мінекоресурсів перевірять екологічність виробництва приватизованих підприємств. — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

ФДМУ та Мінекоресурсів перевірять екологічність виробництва приватизованих підприємств.

54
8.02.2002 року Фонд державного майна України та Міністерство екології та природних ресурсів України підписали спільний наказ “Про перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства приватизованими підприємствами”
Згідно з цим наказом, створено спільну комісію, до якої входять представники Державної екологічної інспекції та ФДМУ. До роботи комісії будуть також залучені інші спеціалісти органів Мінекоресурсів та ФДМУ. Комісія в термін до 1.03.2002 року проведе перевірку відповідності вимогам екологічної безпеки діяльності приватизованих підприємств, зокрема:
ВАТ “Запорізький завод феросплавів
ВАТ “Малинська паперова фабрика”
ВАТ “Марганецький ГЗК”
ВАТ “Миколаївський глиноземний завод”
ВАИТ “Одеський нафтопереробний завод”
ВАТ “Лисичанськнафтооргсинтез”
ВАТ “Дніпровський завод з ремонту та будівництва пасажирських вагонів”.
За результатами проведених перевірок комісія підготує висновки та пропозиції, які подасть на розгляд до Мінекоресурсів та ФДМУ до 20 .03.2002 року.
Вирішення екологічних проблем в процесі приватизації
Більшість вітчизняних підприємств, які підлягають приватизації, сьогодні перебувають в стані “фінансового виснаження”, і це в першу чергу позначається на здійсненні ними заходів з підвищення екологічної безпеки виробництва. Сучасні модернізовані технології, які дозволяють досягти високого рівня захисту навколишнього середовища, потребують значних капіталовкладень. Вирішити ці проблеми в більшості випадків можна в процесі передачі підприємств приватним інвесторам. Тому від Фонду державного майна (державного органу, перед яким стоїть завдання досягти максимального позитивного ефекту від реформування власності), цей процес вимагає дуже зваженого підходу до вирішення екологічних проблем в процесі приватизації.
Саме задля досягнення цієї мети у 1999 році за ініціативи ФДМУ було розроблено та впроваджено “Порядок визначення відповідності діяльності об‘єктів, які підлягають приватизації, вимогам екологічної безпеки”. Наказ про затвердження цього порядку було підписано Головою ФДМУ Олександром Бондарем та міністром охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України В.Шевчуком.
Головна мета цього Порядку – це удосконалення проведення під час підготовки об‘єкта до приватизації аналізу рівня екологічної безпеки виробництва. Завдяки цьому Порядку, було створено єдину процедуру екологічної оцінки промислових підприємств. Зазначимо, що результати цього аналізу враховуються при визначенні умов приватизації кожного об‘єкта – до них комісії з приватизації включають умови дотримання екологічної безпеки підприємств, а саме: здійснення робіт з захисту довкілля, досягнення кращих екологічних наслідків діяльності підприємства, модернізація захисних систем виробництва, зменшення робочих місць у небезпечних або шкідливих для здоров‘я людини умовах, здійснення заходів щодо зменшення впливу виробництва на працюючих.
Після затвердження цього Порядку, у 2000 році Фонд розпочав роботу над проектом Закону України ”Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою забезпечення врахування екологічних вимог у процесі приватизації”.
Президент України своїм листом пропонує розглянути розроблений ФДМУ законопроект як невідкладний. Комітет ВР з питань економічної політики, управління господарством, власності та інвестицій підтримує законопроект і пропонує прийняти його у першому читанні. Розгляд цього законопроекту серед інших важливих документів, які регулюють процес приватизації, ФДМУ планує поновити восени нинішнього року.
Цей проект передбачає зміни до Закону України “Про приватизацію державного майна”, “Про приватизацію невеликих державних підприємств”, “Про Державну програму приватизації на 2000-2002 роки”.
Необхідність прийняття цього законопроекту викликана необхідністю здійснення екологічного аудиту в процесі приватизації державного майна в Україні. Це в свою чергу вдосконалить механізм екологічного контролю та створить потужні стимули для покращення екологічної ситуації на підприємствах. Практика багатьох європейських держав показує, що за умов розвинутої ринкової економіки проведення екологічного аудиту до переходу власності у приватні руки є обов‘язковим і здійснюється з метою оцінки наявних проблем та розмежування минулих і майбутніх екологічних збитків. Справа в тому, що нині діюче законодавство неврегульовує питання відповідальності нових власників за шкоду, зумовлену діяльністю об‘єктів за час їх перебування у державній власності. На важливості вирішення цієї проблеми постійно наголошують інвестори, в тому силі й іноземні. Необхідно зазначити, що невирішення цього питання має негативний вплив на весь процес залучення інвестицій в нашу країну і реформування власності. І Законом передбачено визначення порядку розподілу відповідальності за екологічну шкоду, заподіяну підприємством до приватизації, часткове або повне відшкодування шкоди, заподіяної до приватизації за рахунок коштів від приватизації підприємств.
Зазначимо, що розробці цього законопроекту передували науково-дослідні роботи з екологічних питань, які здійснювалися на замовлення ФДМУ. В першу чергу, це “Розробка методології та законодавчо-нормативного забезпечення для практичного впровадження екологічного аудиту в процесі приватизації майна державних підприємств” (грудень, 2000 року) та “Розробка програми нормативно-правового забезпечення та практичного впровадження екологічних вимог в процесі приватизації майна державних підприємств (грудень, 1998 року.
За матеріалами:
ФДМУ
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас