НБУ посилив вимоги до банків, що видають споживчі кредити українцям — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

НБУ посилив вимоги до банків, що видають споживчі кредити українцям

Особисті фінанси
1179
Національний банк посилює вимоги до капіталу банків відповідно до раніше анонсованих планів. Про це повідомила пресслужба регулятора.
Там заявили, що ці вимоги «покликані збільшити стійкість банків до потенційних кризових явищ, захистити сектор від накопичення системних ризиків і сприяти збереженню фінансової стабільності». Висока прибутковість банків та наявний запас капіталу свідчать про готовність до запровадження нових регуляторних змін.
Що передбачають зміни від 1 січня 2022 року:
  • запровадження мінімальних вимог до покриття капіталом операційного ризику у розмірі 50% розрахункового розміру зі збільшенням до 100% з 1 січня 2023 року.
Відповідно до міжнародних стандартів, банки мають тримати капітал на покриття не лише кредитних, але й операційних ризиків. Вагомість вимог до капіталу під покриття операційного ризику лише зростає через нові можливості для шахрайства внаслідок переведення бізнесу в онлайн. Заради захисту клієнтів банки повинні також розробляти належні політики та системи управління операційними ризиками;
  • підвищення ваг ризику для незабезпечених споживчих кредитів фізичним особам зі 125% до 150%.
Двоетапне підвищення ваг ризику протягом 2021 року створює додатковий запас капіталу для покриття можливих втрат за споживчими незабезпеченими кредитами на випадок несприятливих умов. Тож тепер на кожні 10 грн кредиту банк повинен тримати 1,5 грн регулятивного капіталу. Таким чином, збільшиться частка незабезпечених споживчих кредитів, які банки фінансуватимуть не депозитами вкладників, а власним капіталом;
  • наступний етап підвищення ваг ризику за ОВДП в іноземній валюті до 50% із подальшим зростанням до 100% з 1 липня 2022 року.
Державним цінним паперам в іноземній валюті присвоюються ваги ризику залежно від міжнародного рейтингу. Для ОВДП українського уряду в іноземній валюті ваги ризику мають становити 100%. Для поступового приведення вітчизняних вимог у відповідність до міжнародних стандартів ваги ризику підвищуються поетапно та лише для тих цінних паперів, які банки купують з 1 квітня 2021 року. Це дає змогу банкам спланувати політику інвестування;
  • підвищення з поточних 25% до 50% частки вартості непрофільних активів, що вираховується з основного капіталу.
Вимога про вирахування вартості непрофільних активів з основного капіталу банків діє з січня 2021 року. Її мета — спонукати банки активніше звільняти баланси від неліквідних активів, які здебільшого не приносять доходів, але часто відображаються за завищеною вартістю. Наявність значної концентрації непрофільних активів в окремих банках погіршує їхню ліквідність та рентабельність, створює ризики порушення нормативних вимог. Загальний вплив запланованих змін на достатність основного капіталу банків становитиме 2,5 в. п. Поточного запасу капіталу вистачить на їхнє виконання.
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас