185
НБУ відзвітував про стан небанківських фінустанов
— Фондовий ринок
Національний банк підбив підсумки 2021 року на ринку небанківських фінансових послуг.
Упродовж року НБУ продовжував працювати над створенням підґрунтя для побудови довіри до небанківських фінустанов.
Зокрема було вжито низку дій, спрямованих на упорядкування та забезпечення стабільності ринку, підвищення його прозорості, активізацію розвитку, а також посилення захисту прав споживачів фінпослуг.
У 2021 році тривали активна трансформація та оздоровлення сфери небанківських фінпослуг. Ринок залишали компанії, які не провадили активної діяльності та добровільно відмовлялися від ліцензій. Значна частина компаній була виведена з ринку регулятором за порушення вимог законодавства. Водночас на ринку з’являлися нові учасники, готові виконувати вимоги законодавства та надавати послуги належної якості.
Загалом з початку року кількість небанківських фінустанов скоротилася з 2065 (на початок січня) до 1910 (початок грудня). Цьогоріч вперше з’явилося законодавче регулювання поведінки колекторських компаній та фінустанов під час врегулювання простроченої заборгованості за споживчими кредитами. Щоб мати можливість надавати колекторські послуги, установа проходить реєстрацію в НБУ. На сьогодні вже зареєстровано 59 колекторських компаній.
Незважаючи на зменшення кількості фінустанов, обсяги їх активів зросли. Найбільше – у фінкомпаній. Їхні активи відновилися до свого максимального рівня в докризовому 2019 році.
«За січень – вересень 2021 року фінансові компанії згенерували рекордні прибутки порівняно з аналогічним періодом останніх трьох років. Показники рентабельності також перебували на історично найвищих рівнях. Причому вперше за останніх два роки всі сектори в кожному з кварталів мали позитивний фінансовий результат. Страховики у 2021 році зберегли прибутковість, хоча в І кварталі мали суттєво нижчий фінансовий результат, ніж за аналогічний період 2020 року. Вища прибутковість кредитних спілок збільшила нерозподілений прибуток кредитних спілок та його частку в пасивах. Рентабельність ломбардів зростала, хоча пожвавлення їхньої діяльності не спостерігалося», – зазначила директорка департаменту нагляду за ринком небанківських фінпослуг Ольга Максимчук.
За матеріалами: Фінансовий клуб
Поділитися новиною