199
Переваги та недоліки законопроєкту про оскарження закупівель
— Казна та Політика
Верховна Рада проголосувала законопроєкт № 5309, покликаний удосконалити систему оскарження публічних закупівель. Однак крім позитивних змін, він містить декілька дуже небезпечних корупційних ризиків.
Про це повідомляє Трансперенсі Інтернешнл Україна.
«Законопроєкт № 5309 насамперед покликаний вдосконалити систему публічних закупівель і справді має низку важливих правок. Зокрема, він повинен синхронізувати Закон України „Про публічні закупівлі“ із нещодавно прийнятими змінами до Закону „Про Антимонопольний комітет України“ (законопроєкт 3132). Він визначає й уточнює термінологію і пропонує розповсюдити положення Закону „Про публічні закупівлі“ на лізинг», — сказано в повідомленні.
Окрім цього, цим законопроєктом народні депутати внесли дуже важливі зміни до законодавства України про АРМА. Ці нововведення мають позитивно вплинути на управління активами, збої та переривання у функціонуванні яких можуть призвести до надзвичайних ситуацій або інших негативних наслідків.
Проте водночас законопроєкт зобов’язує бізнес під час оскарження закупівель до АМКУ надавати докази порушень їхніх прав і інтересів. Не завжди такі докази можливо надати, особливо коли суть скарги стосується тендерної документації. Така норма може позбавити бізнес права на оскарження і дозволить АМКУ в ручному режимі обирати скарги для розгляду.
Про корупційні ризики законопроєкту у своєму висновку експертизи також зазначало НАЗК.
Також цим законопроєктом дозволили проводити закупівлі до Дня Конституції та Дня Незалежності України за переговорною процедурою. Тобто без прозорих і конкурентних торгів. А будівництво Великої кільцевої дороги навколо Києва взагалі вивели з-під дії профільного Закону «Про публічні закупівлі».
«Наразі бюджет проєкту оцінюють у 85 мільярдів гривень. Усі ці кошти витратять в обхід Prozorro без аукціонів. І це навіть не на всю кільцеву дорогу. У такий спосіб нівелюється уся цінність системи електронних закупівель і реформи в цілому. Адже вони покликані забезпечити прозорість, конкурентність і ефективність закупівель», — пояснює Іван Лахтіонов, заступник виконавчого директора ТІ Україна з реалізації інноваційних проєктів.
Через негативні зміни, які впроваджує законопроєкт № 5309, Трансперенсі Інтернешнл Україна закликає Президента не підписувати його та повернути на повторний розгляд Верховній Раді України.
До речі, про всі головні зміни в законодавстві, які можуть стосуватись ваших особистих коштів, ми інформуємо в телеграм-каналі Finance_ukr. Підписуйтесь, щоб завжди бути в курсі всіх фінансових подій.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною