0 800 307 555
0 800 307 555

В Україні пишуть нові правила для віддаленої роботи - думка експертів


В Україні пишуть нові правила для віддаленої роботи - думка експертів

Досі ні віддалена, ні надомна робота в Україні ніяк не врегульовані законодавчо. У КЗпП взагалі немає таких понять. Відповідно, немає і обопільної відповідальності роботодавця і співробітника за працю поза робочим приміщенням. Але у Верховній Раді вирішили це виправити і зареєстрували законопроєкт про дистанційну роботу.

“Надомна робота повинна мати адресу – квартиру, де ми проживаємо і виконуємо роботу. Віддалена робота – це коли людина може перебувати в будь-якій точці світу, але важливо, щоб був встановлений зв’язок з роботодавцем”, – пояснює різницю понять автор законопроєкту Галина Третьякова.

Нові правила пропонують укладати окремий трудовий договір про дистанційну або надомну роботу. Типову форму такого документа повинен буде затвердити центральний орган виконавчої влади. Ще з додаткових клопотів для роботодавців – реєстраційні листи робочих завдань та інструктажі з питань охорони праці та протипожежної безпеки.

У трудовому договорі можна буде прописати, якими засобами праці роботодавець забезпечує співробітників. Це може бути, наприклад, і комп’ютер, і верстат.

Втім, є в документі і відверто утопічні норми. Наприклад, про обстеження житлово-побутових умов співробітника, яке повинні проводити представники роботодавця за участю профспілки. Уявляєте делегацію, яка оглядає “хрущовки” з радянським ремонтом, перевіряючи міцність стільців, справність розеток і зливного бачка?

Думки експертів ринку праці щодо законодавчої ініціативи розходяться:

“Актуально це зафіксувати, щоб люди могли законодавчо обґрунтовано працювати з дому. І кадровикам буде легше, тому що оформлення людини на роботу вдома з передачею їй дорогої техніки поки що законодавчо не регулюється”, – говорить експерт Тетяна Пашкіна.

“Багато красивих слів, але ці слова не підкріплені якимись конкретними нормами. Наприклад, контроль робочого часу при віддаленій роботі… На власника [бізнесу] покладається зобов’язання контролювати робочий час, але не прописано, як це буде відбуватися. Це буде стояти камера на робочому місці, або програмне забезпечення, яке буде фіксувати час, який людина проводить в системі?”- не погоджується експерт ринку праці Сергій Марченко.

Він вважає, що вимога укладати трудовий договір про дистанційну або надомну роботу ускладнить життя і працівникам, і роботодавцям. Виникає ще одне питання: якщо в такому документі доведеться прописувати нові умови роботи, чи не захоче роботодавець знизити співробітнику зарплату? Хоча б тимчасово. Адже законопроєкт цього не забороняє.

Хочу отримати гроші до зарплати 💸

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua