Ігор Глушко, Анжеліка Моісєєва: тимчасовий доступ до речей та документів


Ігор Глушко, Анжеліка Моісєєва: тимчасовий доступ до речей та документів

Перш за все спробуємо розібратись в тому, що таке тимчасовий доступ до речей та документів, а також наведемо деякі особливості застосування цього інструменту на практиці.

Тимчасовий доступ до речей та документів – визначення терміну

 • Під тимчасовим доступом до речей та документів слід розуміти процесуальну процедуру, що полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей та документів здійснюється виключно на підставі ухвали слідчого судді, суду.
 • Тимчасовий доступ до речей та документів є заходом забезпечення кримінального провадження та його застосування можливо виключно з метою забезпечення інтересів існуючого кримінального провадження.
 • Тимчасовий доступ до речей та документів не є інструментом збору доказів у кримінальному провадженні, тому його застосування можливо виключно за умови, коли сторона кримінального провадження зіткнулась з труднощами у зборі доказів, які зокрема можуть вбачатись у існуванні певних заборон для розголошення даних або власники речей та документів відмовляються добровільно надати стороні кримінального провадження необхідні докази.

З наведеного виділимо ключові аспекти: тимчасовий доступ можливий лише в рамках існуючого кримінального провадження, його застосування має відповідати інтересам кримінального провадження та його використання доступно виключно сторонам кримінального провадження.

Доступ до речей та документів. Як це відбувається на практиці?

Поговоримо, як на практиці слід виконувати рішення слідчого суду про тимчасовий доступ до речей та документів. В цієї частині слід виділити два аспекти:
- час, протягом якого дана ухвала має бути виконана;
- процедура виконання.

Час виконання

Час дії ухвали слідчого судді зазначається в регулятивній частині судового рішення. Цей час слід розцінювати як термін, протягом якого судове рішення підлягає пред’явленню до виконання.

Виконання судового рішення є іншою правовою категорією, яка законодавцем в часі не врегульована. Проте, ми не радимо використовувати такий аргумент як підставу для неможливості виконання судового рішення у разі його пред’явлення до виконання, наприклад, за тиждень до збігу строку дії ухвали слідчого судді.

Така позиція може призвести до проведення обшуку, який на відміну від тимчасового доступу до речей та документів буде проведено в рази швидше ніж тимчасовий доступ до речей та документів.

Процедура виконання

Процедура виконання ухвали власником майна, у випадку постановлення судового рішення на користь сторони обвинувачення, чітко регламентована у КПК.

Тут лише можна зробити акцент на тому, що перелік документів, які передаються правоохоронцям, бажано готувати особисто та не звертатись до представників досудового розслідування з необхідністю виготовлення ними копій ваших документів, якщо мова йдеться про передачу копій. Опис переданого також слід робити особисто: жоден правоохоронець так терпляче, як володілець майна, проводити опис не буде.

Такі ж поради можна дати і по відношенню до виконання ухвал в інтересах сторони захисту. Проте, у відносинах із стороною захисту виникає питання:, яким чином слід оформлювати передачу майна та документів в адресу захисту? Відповідь на це питання у Кримінальному процесуальному кодексі Ви не знайдете, але на практиці це питання вирішується на власний розсуд. Це може бути складання спільного із захисником акту про передачу майна та документів на виконання ухвали слідчого судді, або односторонній лист власника майна про передачу майна та документів.

Інший варіант – розписка захисника, що все перелічене в ухвалі слідчого судді від володільця майна отримано, яка, до речі, може міститись в самій ухвалі, яка залишається в розпорядженні власника майна.

Висновки

Основне завдання, яке має ставити перед собою власник майна – це виконання судового рішення.

Чинний КПК дозволяє оскаржити ухвалу слідчого судді про тимчасовий доступ до речей та документів в апеляційному суді у випадку, якщо слідчим суддею був наданий тимчасовий доступ до речей та документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або до інших документів, які дозволяють займатись господарською діяльністю.

У даному випадку мова йдеться, зокрема, про ліцензії, дозволи на здійснення певного виду господарської діяльності. Приймаючи рішення про апеляційне оскарження, слід пам’ятати: дана обставина не звільняє від виконання ухвали слідчого судді. Постановлення апеляційної інстанції на користь власника майна є підставою для повернення раніш вилученого майна.

Наприкінці хотілось би зазначити, що тимчасовий доступ до речей та документів у межах одного кримінального провадження, по відношенню до одного і того ж власника майна можуть дозволяти неодноразово. Сторона захисту та обвинувачення діють автономно один від одного, тому дублювання доступу до одних і тих же речей та документів є нормальним процесом під час досудового розслідування. Не виключними є випадки, коли спершу отримується доступ до копій документів, а з часом слідчий суддя надає доступ до вилучення оригіналів документів. Тому знання процесу та процедур тимчасового доступу до речей та документів не стануть зайвими.

Ігор Глушко, адвокат, партнер юридичної фірми GOLAW, керівник практики кримінального права;
Анжеліка Моісєєва, адвокат, партнер юридичної фірми GOLAW

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

 • !

  Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
 • Надішліть заявку
 • Дізнайтесь про рішення банку
 • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua