Олексій Амітан: як COVID-19 вплине на ринок мікрокредитування


Олексій Амітан: як COVID-19 вплине на ринок мікрокредитування

Пандемія COVID-19 позначила ключові проблеми ринку фінансових послуг, особливо серед гравців, які проігнорували тренд цифровізації.

Останні зіткнулися зі складнощами організації віддаленої роботи, масовим закриттям філій, необхідністю інвестувати в захисні засоби для працівників мережі і клієнтів.

Криза виявила переваги онлайн бізнес-моделі і дала стимул учасникам галузі шукати нові канали комунікації з клієнтами. Водночас вона прискорила ті процеси, які вже відбувалися в галузі.

Коронакриза призведе до зміни розстановки сил на ринку фінансових послуг. Вже сьогодні частина гравців зайняли вичікувальну позицію, а частина компаній припинили роботу. Це прискорить процес консолідації в галузі. За даними НБУ, на початок року в секторі небанківського кредитування діяли 684 фінансові компанії.

Ринок, на думку регулятора, не дуже концентрований – частка найбільших двадцяти фінансових компаній за кількістю укладених договорів у 2019-му становила 57,5%, а за сумами – 54,7%. До кінця року ці цифри зміняться. Карантинні обмеження, які вже вибили з ринку частину компаній, спричинять нові злиття і поглинання.

На початок 2020 в Україні діяли 684 фінансові компанії.

Водночас сам ринок поки що зростати не буде. Компанії з першої двадцятки сьогодні зосереджують зусилля не на залученні нових клієнтів, а на утриманні старих, що менш ризиковано.

Кредитори зацікавлені в “якісних” і лояльних позичальниках, а не тих, хто намагається перекредитуватися в кризу. Однак клієнтів з хорошою кредитною історією буде все менше, тому що споживчий попит падає.

У підсумку, незважаючи на те, що гравців стало менше, конкуренція не знизиться, адже кількість “хороших” клієнтів теж зменшується. Тим більше, що новий регулятор буде більш вимогливим до роботи з ризиками.

Це прискорить консолідацію ринку і вимагатиме трансформації бізнес-моделей.

Прагнучи скоротити операційні витрати на тлі зниження прибутку, компанії будуть змушені прискорити цифровізацію і впровадження інновацій, шукати більш ефективних партнерів, збільшити частку автоматизованих процесів, скорочуючи персонал в довгостроковій перспективі.

Частина вже наявної команди, можливо, так і залишиться працювати віддалено в тих сферах, де це показало результативність, відповідно скоротяться витрати на офіс.

Цифрова трансформація вимагає збільшення штату IT-фахівців, що зможуть собі дозволити тільки сильні гравці. У підсумку, через пів року ми побачимо зовсім іншу картину на ринку.

Не зійти з дистанції, вкладаючи в онлайн трансформацію і переживаючи падіння доходів, зможуть ті, хто збереже своїх клієнтів.

Завдання номер один для фінансових компаній – підтримати позичальників у складній ситуації, дати розумні і зручні можливості реструктуризації боргу.

Що ж стосується нових клієнтів, очевидно, що компаніям доведеться підвищувати прибутковість продуктів в умовах високого ризику. Деякі небанківські кредитори вже сьогодні скорочують строки позики, зменшують його розмір. Однак це лише антикризові заходи, і майбутнє, як це можна бачити на прикладі Європи, за “довшими” позиками і кредитними лініями.

Наприкінці минулого року Національний банк озвучував плани підвищити частку безготівкових розрахунків платіжними картками до кінця 2020 року з 50% до 55%.

Карантин дозволив вже сьогодні перевиконати цей план. Але не варто забувати, що майже 40% населення країни виключені з фінансової системи.

Прискорення тренду на цифровізацію і безготівкові розрахунки має супроводжуватися зростанням рівня фінансової інклюзії, а це завдання, в першу чергу, для фінтехів і небанківського сектору в цілому, оскільки ці компанії мають необхідну гнучкість і досвід впровадження інновацій.

Олексій Амітан, Генеральний директор компанії Bredley Holding, голова Комітету з офлайн-кредитування Всеукраїнської асоціації фінансових компаній

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Також з цієї теми: Кредит&Депозит
Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua