Марія Золотарьова: про перевірки бізнесу під час карантину


Марія Золотарьова: про перевірки бізнесу під час карантину

Останні події в нашій країні, що пов’язані із загрозою поширення короновірусної хвороби (COVID-19), на жаль, не кращим чином вплинули на бізнес та прибутковість його господарської діяльності.

Однак чи не варто більше цінувати людське життя та безпеку? Питання залишається риторичним. Є сенс впроваджувати «непопулярні» карантинні заходи, щоб запобігти поширенню коронавірусу, однак держава має також і підтримати бізнес, оскільки саме за рахунок нього, в основному, і поповнюється державний бюджет.

17.03.2020 року Верховною Радою України було прийнято низку законодавчих актів, спрямованих на зміну порядку проведення перевірок контролюючими органами. Припускаємо, що дані законопроєкти будуть невідкладно підписані Президентом України та набудуть чинності у найкоротший термін. Розглянемо основні зміни.

1. Заборона на проведення планових перевірок органами державного нагляду (контролю).

На період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусу, встановлена заборона на проведення органами державного нагляду (контролю) планових перевірок. Це передбачено прийнятим 17.03.2020 року в цілому проєктом Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) № 3219 від 16.03.2020 року (далі – Проєкт Закону № 3219).

Отже, у сьогоднішніх умовах запровадження карантинних заходів до 03 квітня 2020 року фактично буде діяти мораторій на проведення лише, акцентуємо на цьому увагу, планових перевірок, на які поширюється дія Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

До переліку органів державного нагляду (контролю) відносяться, наприклад, Державна служба з питань праці, Державна служба з надзвичайних ситуацій, Державна екологічна інспекція, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та ряд інших.

Слід зазначити, що ані Проєкт Закону № 3219, ані Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не дають відповіді, що робити з перевірками, які тривають.

Вважаю, що з дати набуття чинності Проєктом Закону № 3219, тобто з дня його опублікування, планові перевірки органів державного нагляду (контролю) мають бути завершені та не підлягають відновленню поза межами строку їх проведення, оскільки це не передбачено законом.

2. Мораторій на проведення податкових перевірок.

17.03.2020 року Верховною Радою України було прийнято проєкт Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) № 3220 від 16.03.2020 року (далі – Проєкт Закону № 3220), який суттєво обмежує контрольно-перевірочну роботу податкових органів.

Так, на період з 18 березня до 31 травня 2020 року встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок. Мова йде про як планові, так і позапланові документальні перевірки, а також про фактичні перевірки.

Запроваджений мораторій, однак, не стосується камеральних перевірок та документальних позапланових податкових перевірок заявленого бюджетного відшкодування або від’ємного значення по ПДВ, які проводяться на підставі п.78.1.8. п.78.1. ст.78 ПКУ.

Водночас нерозпочаті планові податкові перевірки, які підпадають під дію мораторію, буде перенесено на інший термін, який буде оприлюднено до 30.03.2020 року на сайті ДПС України у оновленому графіку планових перевірок.

У свою чергу, проведення документальних та фактичних податкових перевірок, які станом на 17 березня поточного року не завершені, тимчасово зупиняється на період до 31.05.2020 року.

Для платника податків, що перевіряється, це означає, що після 31.05.2020 року перевірку буде поновлено на невикористаний строк. Проте від податкового органу не вимагається прийняття будь-яких рішень (наказу) про зупинення податкової перевірки.

Важливо зазначити, що на період з 18.03.2020 року по 31.05.2020 року зупиняється перебіг строків давності для нарахування грошових зобов’язань податковими органами, передбачені ст.102 ПКУ. Поясню на простому прикладі. У разі, якщо строк давності для нарахування податковим органом грошових зобов’язань за податковою декларацією з ПДВ за лютий 2017 року, наприклад, є 19.03.2020 року, то з урахуванням зупинення, останній день строку давності для нарахування по такій декларації буде 01.06.2020 року.

Як бачимо, держава йде на поступки бізнесу. Однак не варто забувати про те, що жодних послаблень, консенсусу або «мирових угод» не запропоновано стосовно триваючих податкових спорів та завершених податкових або інших перевірок державних органів. А отже бізнес і надалі має продовжувати відстоювати свої інтереси та права у протистоянні з державними органами, запорукою успіху у яких може слугувати професійна правнича допомога.

Але у сучасних реаліях як бізнес так і адвокатську спільноту поєднує одне – людський потенціал. А отже побажання нам бути здоровими буде вкрай актуальним.

Марія Золотарьова, адвокат, керівник практики податкового та митного права АО «Вдовичен і партнери»

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua