Як фінмоніторинг виховує банківську систему (інфографіка)


Як фінмоніторинг виховує банківську систему (інфографіка)

Світовий банківський ринок наразі має чіткий тренд: встановлення та дотримання цивілізованих правил гри. Більшість його гравців активно працюють над тим, щоб не допускати ризикових транзакцій і зловживань фінансовою системою. Що відбувається в Україні з дотриманням вимог регулятора представниками сектору?

Про це йдеться в дослідженні YouControl.

Закон “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення” має багато аспектів, але серед головних те, що пропорційність покарання фінустанови буде залежати від рівня заподіяної шкоди.

Штрафи:

 • Замість максимального штрафу 1% від статутного капіталу тепер навіть малі банки можуть отримати великий штраф, якщо їхні порушення загрозливі у великому масштабі.
 • Також поріг звітування щодо операцій збільшується (понад 400 тис. грн, раніше було 150 тис. грн), а перелік ознак операцій, про які треба обов’язково повідомляти, скоротився з 17 до 4.

Нове законодавство може суттєво позначитися на тих учасниках ринку, які цілеспрмовано ведуть нечесну гру.

Потенційні зловживання у сфері трансферу коштів, здобутих злочинним шляхом чи спрямованих на фінансування тероризму, в AMLD5 обмежуються. Це роблять шляхом зниження лімітів, зокрема, за операціями з електронними грошима і посилення доступу європейських підрозділів фінансової розвідки до централізованої банківської інформації.

Попередження і штрафи: кількість, суми та географія. Протягом минулого року фінустанови, які працюють в нашій країні, отримали 14 попереджень від НБУ з питань фінмоніторингу, відповідно до згадок на сайті регулятора. Це стало найнижчим показником за останні 4 роки.

ТОП-3 причини, через які НБУ накладав санкції на гравців банківського ринку 2019 року:

 • здійснювали ризикову діяльність з порушенням вимог фінансового моніторингу;
 • порушували окремі вимоги щодо ідентифікації, верифікації та вивчення клієнтів;
 • не дотримувались вимог щодо ідентифікації публічних діячів, їх близьких осіб або пов’язаних з ними осіб.

Кому накладались штрафи. 2019 року найчастіше штрафні санкції НБУ накладав на банки з українським капіталом (17 штрафів у сумі на 44,1 млн грн), значно рідше – на європейські банки, що працюють в Україні (лише 2 штрафи на 7,3 млн).

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
 • Надішліть заявку
 • Дізнайтесь про рішення банку
 • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua