Житло в Україні стає доступнішим — НБУ — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Житло в Україні стає доступнішим — НБУ

Нерухомість
2112
У Національному банку констатують підвищення доступності житла в Україні. Це пояснюється тим, що доходи населення ростуть, а ціни на нього — практично ні.
Про це йдеться в червневому звіті Національного банку України про фінансову стабільність.
У НБУ відзначили, що підвищення доступності житла привело до того, що попит на нього почав поступово зростати. У той же час нова пропозиція тимчасово знизилася. Незважаючи на це, ринок близький до рівноваги: немає ні ризиків стрімкого зростання цін, ні загроз фінансовій стабільності, підкреслили в Нацбанку.
«Обсяг введеного в експлуатацію житла в багатоквартирних будинках в Україні торік знизився на 25,3% в річному вираженні. Так закінчилася кількарічна тенденція наявності на ринку вагомих тимчасових чинників: надлишкового попиту з боку внутрішньо переміщених осіб у 2014–2015 роках та ажіотажної пропозиції у 2016– 2017 роках, зумовленої зміною регуляторного середовища. У Києві спад був навіть більшим: 28,6% в річному вираженні. Корекція пропозиції нових помешкань була прогнозованою. Вона свідчить, що ринок повертається до норми, яку визначає макроекономічна ситуація в Україні», – йдеться в звіті.
У той же час в 2018 році в Україні обсяг житла, на будівництво якого були отримані дозволи, збільшився на 13,2% в річному вираженні, розповіли в НБУ. У столиці цей показник дещо знизився порівняно з рекордним рівнем 2017 року.
«Висновок: зниження темпів уведення в експлуатацію нового житла тимчасове й загрози його перетворення на тривалий спад поки немає. Зростає середня поверховість будинків у виданих дозволах. Ця тенденція помітно пришвидшилася у 2017–2018 роках. Тож, імовірно, тривалість циклу будівництва збільшуватиметься. Це почасти пояснює торішній спад показника введення в експлуатацію та може зумовлювати високу пропозицію нового житла в найближчі роки”, – додали в Нацбанку.
В НБУ додали, що поступове зростання попиту на житло пояснюється зростанням доходів населення.
«Зростання попиту зупинило багаторічну тенденцію зниження цін на житло в доларовому еквіваленті: на кінець березня на первинному ринку вони залишилися на торішньому рівні (в гривні збільшилися на 3,5% в річному вираженні), а на вторинному – зросли на 3,5% в річному вираженні», – розповіли в НБУ.
Обсяги іпотечного кредитування зростають, проте поки не можуть помітно впливати на ринок житлової нерухомості.
«За оцінками учасників ринку, кредити банків фінансують лише менше 7–8% угод первинного продажу житла, на вторинному ринку ця частка ще нижча. Цей сегмент потроху розвивається: за перший квартал 2019 року було видано 583 млн грн (+5.4% в річному вираженні) нових іпотечних кредитів фізичним особам», – відзначили в Нацбанку.
За матеріалами:
НВ
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас