Олексій Скриль: Як поводитися, якщо до вашої компанії прийшли з обшуком?


Олексій Скриль: Як поводитися, якщо до вашої компанії прийшли з обшуком?

Якщо у вашу компанію прийшли з обшуком, це добре – значить, у вас є бізнес, а обшук – це своєрідний реквізит визнання цього факту. Але бізнес потрібно захищати.

До обшуку, цієї прикрої і драматичнї події, потрібно готуватися в кількох напрямках відразу. Деякі з цих напрямків повинні стати фоновими.

Перше – це готувати компанію: офіс, людей, впроваджувати зрозумілі короткі інструкції, виключити атмосферу безвідповідальності, правильно налаштувати пропускний режим в компанії. Персонал – ваша найслабша ланка. Його необдумані дії можуть як скомпрометувати компанію, керівника, так і розкривають стан речей, який потрібно міняти, або ж розкривають саме те, за чим прийшли в офіс вашої компанії люди в мундирах. «Людський фактор», його доводиться враховувати.

Відповідні тренінги дозволяють вирішити відразу кілька завдань по персоналу:

1). Донести до персоналу останні передові знання з цієї тематики, його права, обов’язки, можливості на зрозумілих прикладах з практики.

2). Переконатися в розумінні цих знань персоналом, в лояльності персоналу до важких ситуацій і до компанії в цілому.

3). У разі панічних настроїв серед працівників – зняти напругу.

Готуватися до раптових обшуків потрібно тому, що статистика Державної судової адміністрації України показує стабільний приріст кількості задоволених клопотань на проведення обшуків. Плюс становить приблизно 15-20 тисяч постанов на обшук за рік. В абсолютних цифрах 2017 рік є рекордсменом – проведено понад 96,3 тис. обшуків. Кількість правоохоронців і їх різноманітність теж вражає: національна поліція, СБУ, прокуратура, податкова міліція, НАБУ, ДБР – всього приблизно 193 тис. осіб. Всі вони чимось займаються, що може «зачепити» бізнес, і навіть якщо не займаються безпосередньо, то прокурор у порядку ст. 216 КПК України може тимчасово визначити підслідність за конкретним органом за конкретною справою.

З наведеної статистики можна зробити висновок, що «силовики» живуть своїм власним життям незалежно від того, хто займає посаду президента країни.

Звичайно, на початку і в кінці каденції президента вони дещо «затихають», швидше за все, побоюючись нагнітати обстановку в нестабільній політичній ситуації і негативних кадрових рішень.

Друге – провести «чистку» офісних приміщень від старих непотрібних документів, чернеток, рукописних записів, які можуть вас скомпрометувати. Ця рекомендація стосується не тільки керівників, а й абсолютно всіх працівників компанії. Не економити на банківських скриньках, тобто не зберігати гроші та інші цінності в великих кількостях безпосередньо в офісному приміщенні. Впровадити в роботу компанії хмарні сервіси зберігання даних. Не зберігати печатки та документи інших юридичних осіб.

Третє – вчитися передбачити можливість проведення обшуку в подальшому.

Четверте – мати чинний договір з адвокатською фірмою на умовах 24/7, тобто мати можливість звернутися за кваліфікованою допомогою в будь-який час. В умовах, коли «ворог біля воріт», вам буде складно і дорого це зробити.

Крім того, зазвичай обшуки проводяться не тільки в офісі компанії, а й за домашніми адресами ключових осіб цієї компанії: керівник, бухгалтер, власник та інші. Тому з великим ступенем ймовірності можна сказати, що вам для захисту вашого бізнесу може знадобиться команда адвокатів.

У ситуації, коли до вас вже прийшли, слід пам’ятати, що правоохоронні органи, як і всі органи влади і місцевого самоврядування та їх посадові особи в Україні, зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Це передбачено статтею 19 Конституції України, нормою прямої дії. Обшук проводиться з метою виявлення і фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального злочину або майна, яке було видобуто в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, тому не слід сприймати його як покарання.

На практиці обшук юридичних осіб в Україні може бути проведений тільки на підставі постанови суду, в якій чітко вказано кому, тобто якому посадовцю якого правоохоронного органу і в якому обсязі надається право порушення недоторканності житла/приміщення і для відшукання і вилучення чого саме. У цьому документі обов’язково вказується, кому належить це приміщення і ким воно використовується, тобто хто його займає. Визначення має свій «термін придатності» – не більше 1-го місяця. Тому варто уважно вивчити постанову суду на обшук і зіставити з нею документи осіб, що прийшли до вас.

Частина 3 статті 233 Кримінального процесуального кодексу України передбачає, що слідчий, прокурор має право до винесення рішення слідчого судді про проведення обшуку увійти до житла чи до іншої власності особи лише у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, підозрюваних в вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням з прокурором зобов’язаний невідкладно після здійснення таких дій клопотати про проведення обшуку до слідчого судді, тобто отримати ухвалу суду для закріплення правомірності своїх дій. Такі обшуки – вкрай рідкісні випадки і проводяться в основному за резонансними справами.

Щорічна кількість обшуків з отриманням ухвали суду постфактум разом з оглядами, якими іноді маскують обшуки, становить менш ніж 1% протягом останніх трьох років.

Правоохоронці, зазвичай це слідчі, під час обшуку мають право:

1. На безперешкодне проникнення до житла чи приміщення, зазначених в конкретній постанові суду, і відкриття всіх наявних в ньому сховищ: сейфів, шаф, підсобних приміщень тільки один раз. Мається на увазі, що за однією конкретною постановою суду можна провести обшук тільки один раз. В тому числі мають право відкриття закритих приміщень і сховищ шляхом механічного пошкодження дверей, замків і запірних пристроїв.

2. Заборонити входити і виходити з обшукуваного приміщення будь-яким особам.

3. Заборонити розголошувати дані, які стали відомі людям, які займають обшукуване приміщення, про кримінальне провадження, в рамках розслідування якого проводиться цей обшук. На практиці існує багато перегинів. Деякі правоохоронці, наприклад, забороняють користуватися мобільними телефонами нібито з цією метою, хоча ви маєте намір просто викликати адвоката або повідомити додому, що повернетеся сьогодні пізніше, ніж зазвичай.

4. Залучати фахівців для огляду електронно-обчислювальної техніки на предмет наявності в ній електронних документів / даних, що цікавлять слідство; проводити вимірювання, зважування, виготовляти схеми, зліпки та інше, що необхідно для досягнень цілей кримінального провадження.

5. Незважаючи на добровільну видачу документів і предметів, які розшукуються, все ж таки провести обшук в примусовому порядку.

6. Відшукати і вилучити прямо передбачені в постанові суду предмети і документи, а також предмети, вилучені з вільного цивільного обороту: зброя, вибухівка, наркотики тощо.

7. Відшукати і вилучити предмети і документи прямо не зазначені в постанові суду, за якою здійснюється обшук, якщо вважатиме, що ці предмети і документи мають відношення до предмету доказування у цьому кримінальному провадженні. Такі предмети і документи мають статус тимчасово вилучених.

8. Провести особистий обшук, якщо запідозрять вас або когось з ваших співробітників в приховуванні при собі позначених в ухвалі суду на обшук предметів і документів.

9. Вручити повістку для виклику на подальший допит.

Чого не мають права робити правоохоронці під час обшуку:
1. Допитувати на місці під час проведення обшуку.
2. Вносити в протокол обшуку ті дії, які не відображені на відеозйомці.
3. Безглуздо руйнувати приміщення, меблі і техніку компанії.

Що зобов’язаний робити слідчий під час обшуку:
1. Вести безперервний відеозапис процесу обшуку.
2. Оголосити постанову суду на обшук, роз’яснивши присутнім особам їхні права і обов’язки.
3. Вручити постанову суду на обшук або залишити її на видному місці (якщо обшуки проводяться в «порожніх» приміщеннях, тобто без людей).
4. Допустити адвоката на будь-якій стадії обшуку (якщо хто-небудь з обшукуваних осіб вирішив скористатися правовою допомогою).
5. Допустити адвоката для проведення особистого обшуку, якщо про необхідність його участі заявила обшукувана особа. В такому випадку адвокат повинен з’явитися протягом 3-х годин, інакше особистий обшук відбудеться, але без адвоката.
6. Скласти протокол, в якому відображається весь процес виявлення, вилучення предметів і документів, зазначених в постанові суду, в тому числі з використанням фахівців і інституту понятих та інше.
7. Вручити копію протоколу обшуку обшукуваним особам.

Що має право робити керівник компанії під час обшуку:
1. Звернутися за правовою допомогою до адвокатів і скористатися такою допомогою на будь-якій стадії проведення обшуку.
2. Вести власний відеозапис процесу обшуку (доручити його здійснення комусь із співробітників).
3. Вивчити постанову суду, ознайомитися з документами осіб, які прийшли проводити обшук, отримати свою копію постанови суду на обшук.
4. Скористатися правом добровільної видачі предметів і документів, зазначених в постанові суду на обшук, щоб уникнути примусової частини обшуку.
5. Не надавати зайвої інформації правоохоронцям.
6. Контролювати дії слідчого (групи обшуку), помічати порушення з боку правоохоронців і вносити ці зауваження в протокол.
7. Отримати копію протоколу обшуку і опис вилученого майна, зіставити фактично вилучене майно із записаним в протокол і опис.

Чого не варто робити керівнику на обшуку:
1. Спалювати або знищувати документи і ламати комп’ютерну техніку на очах у правоохоронців.
2. Вступати в рукопашну сутичку з правоохоронцями.
3. Викладати відео з обшуку в соціальних мережах та інших джерелах масової інформації.

Що принципово нового з’явилося в законодавстві про обшуки останнім часом?
В кінці 2017 і першій половині 2018 років набули чинності зміни до кримінального процесуального кодексу України, які передбачають:
1. Якщо слідчий суддя відмовив у задоволенні клопотання про обшук житла чи іншої власності особи, то слідчий, прокурор не мають права повторно звертатися до слідчого судді з аналогічним клопотанням у цій самі справі, якщо в клопотанні не зазначено нові обставини, які не розглядалися слідчим суддею.
2. Обов’язковий допуск адвоката до проведення обшуку на будь-який його стадії.
3. Право безперешкодної фото-/відеофіксації для сторони захисту (в справах, де є підозрюваний).
4. Обов’язкове повне фіксування процесу виконання постанови суду на обшук з боку силовиків, аж до визнання недійсними виявлених і вилучених доказів, якщо цього немає на матеріалах відеофіксації.
5. Право на адвоката у особи, щодо якої хочуть провести особистий обшук. Явка адвоката в такому випадку повинна бути здійснена протягом 3-х годин.

Другий закон з циклу «Маски-шоу. Стоп» (від 18.09.2018 № 2543-VIII (проект закону № 8490) жодних нововведень щодо щдійснення обшуків не привніс, а скоріше став розчаруванням.

Крім того, незалежно від обсягу відеофіксації, обшук або огляд житла та особистий обшук особи здійснюються за участю не менше ніж двох понятих. Понятими не можуть бути: потерпілий, його родичі, працівники правоохоронних органів, а також особи, зацікавлені в результатах кримінального провадження.

Наостанок слід сказати, що обшуки були, є і будуть. Готуйтеся, готуйте персонал, офісні приміщення. Рано чи пізно підготовка збереже вам бізнес і нерви. За можливістю, не слід починати обшук – тобто не впускати правоохоронців – без явки адвоката.

Олексій Скриль, керівник практики кримінального права, адвокат АТ «Вдовічен і партнери»

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Також з цієї теми: Фондовий ринок
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua