Пенсії піднімуть більше, ніж обіцяли. Кому дістануться гроші євробляхерів


Пенсії піднімуть більше, ніж обіцяли. Кому дістануться гроші євробляхерів

Попри суворі бюджетні обмеження, прописані в меморандумі з Міжнародним валютним фондом, уряд і Президент, схоже, придумали, як без шкоди дружнім взаєминам з головним кредитором країни підвищити пенсії українцям. Причому мова йде зовсім не про знамениту індексацію, яку за щасливим збігом проведуть якраз напередодні виборів нового глави держави. 1 березня виплати мають зрости сильніше, ніж раніше прораховував міністр соціальної політики. І все це завдяки сотням тисяч євроавтомобілістів.

Надприбутки

11 лютого президент Петро Порошенко на нараді за результатами пільгового періоду розмитнення євроблях, що завершується незабаром, урочисто оголосив, що Пенсійний фонд всього за пару місяців зібрав з любителів машин на іноземній реєстрації близько 5 млрд грн. Зволікати з їх освоєнням, зрозуміло, не на руку ні самому Президенту, ні прем’єру. Першому кров з носу хотілося б встигнути ощасливити пенсіонерів ще до президентських виборів, другому соціальне досягнення не завадить на парламентських – восени. Тому, висловив упевненість Гарант, надприбутки треба направити на індексацію пенсій.

«Це зіграно вдало. Напередодні президентських виборів у березні масі пенсіонерів будуть підвищені пенсії, навіть з урахуванням того, що ця індексація, можливо, не надто позначиться на виплатах. Але з точки зору виборчого процесу, позитивного ставлення до влади, конкретно до президента – це вдалий і передбачуваний крок. У нас під кожні вибори якісь підвищення пенсій або зарплат», – прокоментував UBR.ua економічний експерт Олексій Плотніков.

Мова не йде про планову індексацію в березні, на якій попіарилися вже всі, кому не ліньки. Наближається нова хвиля перерахунку, яка, якщо вірити недвозначним натякам Порошенка, торкнеться найбідніших пенсіонерів. Причому якщо планове підвищення спирається на норми закону від 2017 року, то Порошенко заявляє про індексацію пенсій за 2015 і 2016 рік.

«Це підвищення не передбачалося в законі про держбюджет на 2019 рік, який приймали в кінці минулого року. Це абсолютно інша, позапланова карта, що з’явилася в рукаві завдяки надходженню в бюджет додаткових коштів. І розіграна вона буде напередодні виборів найвишуканішим чином», – вважає Олексій Плотніков.

Готові виконувати

На засіданні Кабміну в середу прем’єр, правда, висловився досить невизначено про підвищення мінімальної пенсії, мовляв, ламаємо голову, де знайти гроші на такі важливі ініціативи. Та й міністр соціальної політики Андрій Рева в коментарі UBR.ua не став проливати світло на сюрприз, що готується.

«Я поки не можу це коментувати. Але хочу підкреслити, що всі доручення, які нам даються, завжди відпрацьовуємо. А коли результат буде, тоді ми і оголосимо. Коли прийметься рішення, тоді ми зможемо про це розповісти. Поки ми обробляємо те, що нам доручили», – туманно пояснив міністр.

Гроші є

Компетентні джерела підтверджують правдивість цифр, озвучених гарантом. За даними голови підкомітету Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Тетяни Острикової, які вона надала UBR.ua, станом на ранок 13 лютого було розмитнено 96 896 «євроблях», а загальна сума митних платежів за цими операціями сягнула 6 032 млн грн.

З огляду на той факт, що уряд в законі «Про бюджет» на 2019 рік розраховувало отримати за цією статтею всього 1 млрд грн., до Пенсійного фонду справді вирушили ніде не враховані 5 млрд грн. Ті самі, про які заявив Президент. Немає ніяких юридичних складнощів і з організацією самої індексації. В силу того, що нова індексація стосуватиметься 2015 і 2016 року (тобто періоду до пенсійної реформи), то згоди парламенту на її проведення вже не буде потрібно.

«У бюджеті на 2019 рік є окремий рядок, де закладено 1 млрд грн. від митного «очищення» авто на єврономерах, але вони йдуть в загальний котел ПФУ. Окремих розрахунків по індексації саме на цей 1 млрд ніхто не робив. Наприклад, ці гроші можуть піти на покриття дефіциту ПФ. Також в законі про держбюджет на 2019 рік є пункт про те, що всі надприбутки за цією статтею повинні піти на індексацію. Для цього не потрібно прийняття окремого закону. Це рішення ПФУ та КМУ», – пояснила Тетяна Острикова.

Скільки дадуть

Хоча влада поки не повідомляє, яким категоріям пенсіонерів підвищать пенсії по другій індексації та на скільки, очевидно, що підвищать не всім. Швидше за все, саме над цим питанням зараз і ламають голову в Мінсоцполітики.

«Я думаю, що грошей дадуть не всім – їх просто занадто мало. Середню надбавку можна оцінити дуже приблизно. Витрати Пенсійного фонду в цьому році 398 млрд грн. Збільшення її на 5 млрд складе всього 1,3%. Беремо середню пенсію 2 600., множимо на 1,3%, отримуємо 32 грн., але позаяк індексуються виплати відразу за 2 роки – 2015 і 2016, то індексація, якщо її розподілити на всіх, підвищить пенсії всього лише на 15 грн. Це, звісно, дуже грубі підрахунки», – припустив економіст Віктор Скаршевський.

Електоральний ефект від такої надбавки нікчемний. Тому влада, як і говорили Президент і прем’єр, зосередить індексаційні зусилля на найбільш знедолених пенсіонерах.

«Логічно, що це розраховано на найбідніших пенсіонерів, які отримують мінімальну пенсію – 1497 грн., що менше навіть від прожиткового мінімуму в 1853 грн. Тим більше, що вони дуже озлоблені проти влади. Приблизно 2,5 млн найбідніших пенсіонерів отримають разову надбавку в 150-200 грн. На відміну від багатьох інших українців, в тому числі пенсіонерів, для них це досить відчутна прибавка. Але сказати, що кожен, хто отримає ці гроші, стане яскравим прихильником чинного президента, я не можу», – дав свою оцінку UBR.ua Олексій Плотніков.

Третя індексація

Є ймовірність, що обіцяними Петром Олексійовичем 5 млрд справа не обмежиться. У середу навздогін до президентської ініціативи уряд прийняв ще одну постанову щодо «євроблях» – додатково спростив процедури митного оформлення. Тепер для постановки на облік автомобіля замість екологічного сертифікату можна пред’явити сертифікат відповідності або технічний паспорт. У пояснювальній записці до документа навіть не приховується, що зроблено це з метою наростити надходження до Пенсійного фонду. За розрахунками Мінфіну, загальна сума розмитнення «євроблях» може досягти 10 млрд грн. А значить, до виборів число щасливчиків-пенсіонерів може зрости, а сума виплати – збільшитися.

«Настав час викидати серйозні козирі. Число виборців, які не визначилися, в січні було близько 20% або навіть менше і зараз неухильно скорочується. При цьому кандидати переманюють і тих прихильників конкурентів, які вагаються. Зараз час, коли вони ще можуть змінити свою думку. За рахунок цього електорату відбулося збільшення рейтингу Зеленського і Порошенка, який за останніми даними навіть трохи обійшов Тимошенко. Однак перевага поки на рівні статистичної похибки, її ще потрібно закріпити. Електоральна кампанія Порошенка зараз на подив ефективна. Він консолідує електорат. Але не всі козирі можна викидати на перший тур. Якісь із таких «соціальних» подарунків варто приберегти і до другого», – висловив свою думку UBR.ua політолог Володимир Фесенко.

Олексій Єрмоленко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua