0 800 307 555
0 800 307 555

Правила реєстрації податкових накладних змінять — дуже гроші потрібні


Правила реєстрації податкових накладних змінять — дуже гроші потрібні

Мораторій на перевірки малого і середнього бізнесу, що без того сильно схуд за минулий рік, закінчується разом з 2018 роком. А фіскали вже зараз планують посилити контроль навіть за дрібними податковими накладними, чого раніше не було. Свої ініціативи влада пояснює боротьбою зі «схемниками».

Однак експерти вважають, що справжня мета фіскалів – залатати дірки в бюджеті. І прогнозують нову хвилю блокувань накладних, подібно колапсу. Новий механізм контролю прописаний в урядовому проекті постанови «Про внесення змін до пункту 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних». Він передбачає дві істотні зміни:

Під посилений контроль, а значить – можливе блокування, потрапляють податкові накладні на суму від 50 тис. грн. (зараз – від 500 тис. грн.).

Податкове навантаження на бізнес збільшується з 3% до 5% від обороту.

На сьогоднішній день моніторингу не підлягають податкові накладні у звітному періоді до досягнення обсягу 500 тис. грн. Документ знижує цей ліміт відразу в 10 разів: накладні, виписані при постачанні товарів або послуги на користь одного покупця, підлягають моніторингу, щойно обсяг операцій у звітному періоді перевищить 50 тис. грн.

«Якщо, наприклад, будівельна фірма протягом місяця підписує акти виконаних робіт на 100 тис. грн. з кожним із замовників, кожна з ваших податкових накладних за вказаними операціями підлягатиме моніторингу, тому що перевищує 50 тис. грн. на користь одного контрагента», – розповіла UBR.ua адвокат, партнер АО «Кролевецький і партнери», керівник податкової практики Руслана Пивоварова.

Звичайно, моніторинг не означає, що накладна буде неодмінно заблокована. Втім, практика показує, що підозри у податківців можуть викликати навіть найшкідливіші операції. А спростовувати гіпотези чиновників – справа клопітка. І, що набагато гірше, перевірки загрожують затримками надходження податкового кредиту від продавця до покупця.

«Переконана, що сама концепція системи моніторингу (СМКОР), в яку пропонуються суто «косметичні» зміни, є формою тиску на бізнес. Адже по суті вонапередбачає дозвільний характер для здійснення кожної господарської операції платника податків. Тобто, критерії оцінки ризиків прописані таким чином, що переважна більшість операцій підпаде під моніторинг, а значить – реєстрація податкових накладних за ним може бути припинена», – вважає Руслана Пивоварова.

Податкове навантаження зросте

ДФС також планує збільшити так зване «податкове навантаження» на бізнес з 3% до 5% від обороту. Йдеться про ще один критерій ризику, який був введений в минулому році.

«У формулі розрахунку одного з критеріїв оцінки ступеня ризику згадується певне значення D, що визначається співвідношенням загальної суми сплачених податків та зборів за попередні 12 календарних місяців до загальної суми поставок товарів та послуг на митній території України за той же період. Строго кажучи, цей показник є визначенням поняття “податкове навантаження” платника, що існує багато років. Проектом передбачено, що при значенні показника D менше 0,05 (тобто податкове навантаження становить менше 5%), накладна підлягає моніторингу, а значить, її реєстрація може бути припинена», – пояснила Пивоварова.

Могло бути гірше

Втім, запевняють експерти, ініційовані Кабміном заходи не такі вже й радикальні – у своїй боротьбі зі схемами уряд готовий піти ще далі. За словами віце-президента Українського союзу промисловців і підприємців Юлії Дроговоз, проект є компромісом між позицією влади і бізнесу.

“Фіскальні органи дійшли висновку, що схемники навчилися обходити системи блокування, виводячи свої операції з-під моніторингу. Податкова наполягала на більш жорсткому контролі, але в підсумку зійшлися на компромісі. Цей проект, безумовно, ускладнює ситуацію для бізнесу в порівнянні з тим, що є зараз, але все-таки це краще за те, що пропонувала влада. Зовсім малі підприємства зможуть уникнути зайвого моніторингу», – розповіла Юлія Дроговоз.

Вона також зазначила, що за новими правилами під моніторинг потраплять і розрахунки коригувань на зменшення податкових зобов’язань (повернення авансів, товару тощо) навіть у тому випадку, якщо підприємство має високе податкове навантаження. Причина та сама – схемники використовують повернення для зменшення податкових зобов’язань.

“Ми неохоче погодилися, хоча і розуміємо всі ризики. Офіс омбудсмена також стурбований цим проектом, але згоден, що схемний бізнес дійсно користується цими нормами. Ми будемо моніторити ситуацію, і, якщо вона стане занадто важкою для реального бізнесу, однозначно будемо порушувати питання про зміни», – додала Дроговоз.

Мораторій на перевірки закінчився

Експерти побоюються, що боротьба зі схемниками обернеться великими неприємностями і для реального бізнесу. На підтвердження вони згадують події річної давності, коли при запуску системи моніторингу було заблоковано тисячі «нормальних» накладних. А розгляди, що послідували за цим, фактично паралізували фіскальні органи.

“Минулого року податківці билися в істериці, заявляючи, що мало не методом тоталізатора обирали, яку податкову розблокувати. Підприємства привозили ящиками документи для розблокування, тисячі накладних були заблоковані, все зупинилося», – розповіла UBR.ua податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу, генеральний директор компанії «Е.С. Консалтинг» Олександра Томашевська.

Щоб не допустити повторення цієї ситуації, влада обіцяє цього разу блокування накладних проводити в ручному режимі. Рішення, треба сказати, вельми суперечливе. Адже в такому разі доля підприємств опиниться, по суті, в руках конкретних інспекторів, що підвищить ризик корупційної складової.

В цілому ж, кажуть експерти, в ініціативах уряду немає нічого дивного – адже плани зі зборів і податків систематично не виконуються. Проблема тільки в тому, що в рамках анонсованої кампанії по боротьбі з податковими «ухильниками» дістанеться і чесному бізнесу.

“Також це відлякає іноземного інвестора, якому неможливо пояснити суть того, що відбувається. Раніше фіскалів цікавили ті, у кого є гроші, зараз же переключилися на зовсім дрібний бізнес – збір грошей ведеться з усіх. Фактично, всі мораторії на перевірки малого бізнесу закінчилися”, – впевнена Олександра Томашевська.

Олексій Єрмоленко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua