Андрій Усенко: чому компанія Apple не могла б бути створена в Україні


Андрій Усенко: чому компанія Apple не могла б бути створена в Україні

У серпні цього року Apple стала першою в світі компанією з ринковою капіталізацією $1 трлн. Ця цифра в 8 разів перевищує ВВП України.

Але річ навіть не у встановленому світовому рекорді. Головне питання, чому подібна компанія була створена і розвивається саме в США, а не, приміром, в Україні.

За оцінками KPMG, США акумулюють понад 50% усіх венчурних інвестицій у світі, що створює платформу для розвитку стартапів і появи компаній — єдинорогів.

Згідно зі статистикою 2017 року, 55 американських компаній входять у рейтинг ТОП-100 за рівнем капіталізації. У 2009 році таких компаній було 42.

Для порівняння, якщо подивитися європейський індекс виробничих ризиків, який включає 42 країни і визначає привабливі для виробництва ринки, то Україна в цей список навіть не увійшла.

В число топ-країн були включені Литва, Угорщина, Чехія, Словаччина, Туреччина, Китай і США.

Про економіку 4.0

Економіка 4.0, типовим представником якої є компанія Apple, формується і створюється за рахунок інновацій і впровадження нових технологій, а не конвеєрного виробництва та сировинної економіки.

В сучасному світі вже не важливо, в якій країні розміщені виробничі потужності або постачальники. Apple має мережу з більш ніж 200 постачальників, що працюють в різних країнах, серед яких Китай, Японія, Корея, Малайзія, Тайвань та інші.

Але головне питання – де знаходяться офіси, які займаються створенням інновацій, як наприклад, кремнієва долина в США. Не володіючи власними фабриками, Apple створює передову продукцію, яку купують у всьому світі. Саме в США ця компанія створює основний goodwill, платить зарплати, несе витрати на створення нових технологій.

У США такими інноваційними центрами вже давно стали університети. У цій країні перебуває 6 з 10 найкращих у світі вузів.

На відміну від українських, вони є незалежними від державного фінансування структурами, що працюють у ринковій економіці. Наприклад, дочірня компанія Гарвардського університету Harvard Management Company управляє коштами в обсязі близько $37 млрд.

Про схеми

Ще один інгредієнт успіху США – ефективна політична система, яка зберігає спадкоємність і залишається стабільною, навіть якщо уряд піде у відставку.

Існує реальне розділення гілок влади, а багато посад є виборними і не залежать від волі «нової політичної еліти».

Це створює сприятливі умови для входження інвесторів, які не бояться втратити вкладені інвестиції у випадку політичних змін в країні.

В Україні ж, незважаючи на багато досягнень в сфері поліпшення бізнес-клімату, політичні ризики продовжують оцінюватись як високі. В період виборів багато інвестиційних проектів заморожується і бізнес-активність знижується.

Стимулом для розвитку таких компаній як Apple в США також є доступне фінансування. Незважаючи на позитивні прогнози, за останні кілька років ринок капіталу в Україні так і не був створений.

Не були утворені відповідні пенсійні фонди, страхові компанії так і не стали активними інвесторами, які працюють в прозорому законодавчому полі.

Про потенціал

Так, Україна має величезний потенціал. Тільки за 2017 – початок 2018 року компанії з українським походженням залучили на ICO за різними оцінками від 100 до 160 млн доларів.

Однак як юридичні особи вони не зареєстровані в нашій країні. Це означає, що необхідно докласти ще багато зусиль, щоб український бізнес був зацікавлений інвестувати в інновації в Україні, а наша держава могла б бути конкурентоспроможною у боротьбі за міжнародний капітал.

Кожна країна обирає свій шлях. Приміром, Мальта нещодавно ухвалила низку законів, які є передовими у сфері регулювання ICO і криптовалют, створюють сприятливі умови для реалізації IT проектів. Стратегія цієї країни – стати “Blockchain Island”, своєрідним хабом для ICO і криптовалют.

Інший приклад – Латвія, де почали діяти нові правила оподаткування податку на прибуток для бізнесу. Суть нововведення в тому, що оподатковуватиметься прибуток, який відносять до дивідендів, що створює стимули для реінвестицій.

Яким буде конкурентна перевага для України нам, судячи з усього, ще належить визначити.

Андрій Усенко, менеджер відділу інвестицій і ринків капіталу KPMG в Україні

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua