Андрій Усенко: чому компанія Apple не могла б бути створена в Україні — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Андрій Усенко: чому компанія Apple не могла б бути створена в Україні

Казна та Політика
1431
У серпні цього року Apple стала першою в світі компанією з ринковою капіталізацією $1 трлн. Ця цифра в 8 разів перевищує ВВП України.
Але річ навіть не у встановленому світовому рекорді. Головне питання, чому подібна компанія була створена і розвивається саме в США, а не, приміром, в Україні.
За оцінками KPMG, США акумулюють понад 50% усіх венчурних інвестицій у світі, що створює платформу для розвитку стартапів і появи компаній — єдинорогів.
Згідно зі статистикою 2017 року, 55 американських компаній входять у рейтинг ТОП-100 за рівнем капіталізації. У 2009 році таких компаній було 42.
Для порівняння, якщо подивитися європейський індекс виробничих ризиків, який включає 42 країни і визначає привабливі для виробництва ринки, то Україна в цей список навіть не увійшла.
В число топ-країн були включені Литва, Угорщина, Чехія, Словаччина, Туреччина, Китай і США.
Про економіку 4.0
Економіка 4.0, типовим представником якої є компанія Apple, формується і створюється за рахунок інновацій і впровадження нових технологій, а не конвеєрного виробництва та сировинної економіки.
В сучасному світі вже не важливо, в якій країні розміщені виробничі потужності або постачальники. Apple має мережу з більш ніж 200 постачальників, що працюють в різних країнах, серед яких Китай, Японія, Корея, Малайзія, Тайвань та інші.
Але головне питання – де знаходяться офіси, які займаються створенням інновацій, як наприклад, кремнієва долина в США. Не володіючи власними фабриками, Apple створює передову продукцію, яку купують у всьому світі. Саме в США ця компанія створює основний goodwill, платить зарплати, несе витрати на створення нових технологій.
У США такими інноваційними центрами вже давно стали університети. У цій країні перебуває 6 з 10 найкращих у світі вузів.
На відміну від українських, вони є незалежними від державного фінансування структурами, що працюють у ринковій економіці. Наприклад, дочірня компанія Гарвардського університету Harvard Management Company управляє коштами в обсязі близько $37 млрд.
Про схеми
Ще один інгредієнт успіху США – ефективна політична система, яка зберігає спадкоємність і залишається стабільною, навіть якщо уряд піде у відставку.
Існує реальне розділення гілок влади, а багато посад є виборними і не залежать від волі «нової політичної еліти».
Це створює сприятливі умови для входження інвесторів, які не бояться втратити вкладені інвестиції у випадку політичних змін в країні.
В Україні ж, незважаючи на багато досягнень в сфері поліпшення бізнес-клімату, політичні ризики продовжують оцінюватись як високі. В період виборів багато інвестиційних проектів заморожується і бізнес-активність знижується.
Стимулом для розвитку таких компаній як Apple в США також є доступне фінансування. Незважаючи на позитивні прогнози, за останні кілька років ринок капіталу в Україні так і не був створений.
Не були утворені відповідні пенсійні фонди, страхові компанії так і не стали активними інвесторами, які працюють в прозорому законодавчому полі.
Про потенціал
Так, Україна має величезний потенціал. Тільки за 2017 – початок 2018 року компанії з українським походженням залучили на ICO за різними оцінками від 100 до 160 млн доларів.
Однак як юридичні особи вони не зареєстровані в нашій країні. Це означає, що необхідно докласти ще багато зусиль, щоб український бізнес був зацікавлений інвестувати в інновації в Україні, а наша держава могла б бути конкурентоспроможною у боротьбі за міжнародний капітал.
Кожна країна обирає свій шлях. Приміром, Мальта нещодавно ухвалила низку законів, які є передовими у сфері регулювання ICO і криптовалют, створюють сприятливі умови для реалізації IT проектів. Стратегія цієї країни – стати “Blockchain Island”, своєрідним хабом для ICO і криптовалют.
Інший приклад – Латвія, де почали діяти нові правила оподаткування податку на прибуток для бізнесу. Суть нововведення в тому, що оподатковуватиметься прибуток, який відносять до дивідендів, що створює стимули для реінвестицій.
Яким буде конкурентна перевага для України нам, судячи з усього, ще належить визначити.
Андрій Усенко, менеджер відділу інвестицій і ринків капіталу KPMG в Україні
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас