Роман Бондаренко: банк і позичальник. Де тут кримінал?


Роман Бондаренко: банк і позичальник. Де тут кримінал?

Про стосунки банків та клієнтів, які з певних причин не повертають позичені кошти, ходить чимало легенд і страшилок.

Вони розповідають про те, що в разі прострочки у поверненні кредиту банк уже буквально наступного дня насилає на ошелешеного позичальника колекторів з битками й кастетами, ночами тероризує його безперервними дзвінками, скаржиться на нього родичам, сусідам, начальству на роботі тощо.

Реальність принципово інша. Банк завжди зацікавлений домовитися з клієнтом. Поняття відстрочки і кредитних канікул — це якраз не легенди, а цілком конкретні інструменти допомоги позичальнику у тяжкий період і подолання тимчасових труднощів.

Банк завжди готовий на поступки, але лише за однієї умови — коли він бачить щире бажання позичальника йти на компроміс у питанні повернення боргу.

Інша річ — коли такий клієнт свідомо порушує умови угоди з банком і користується всіма законними і не дуже законними методами, щоб не повертати гроші.

Які важелі може застосувати до такої людини банк?

Цей набір доволі обмежений, оскільки в Україні права позичальника часто закон захищає значно ефективніше, ніж права кредитора. А притягти недобросовісного позичальника до кримінальної відповідальності взагалі вкрай важко. І довго.

Складність полягає в тому, що йдеться про стосунки між банком і клієнтом, які регулюються цивільними чи господарськими нормами.

Як правило, правоохоронні органи відмовляють у порушенні кримінальних справ проти таких позичальників, посилаючись саме на те, що це питання стосується не кримінального права, а цивільно-правових відносин.

Тобто, за такою практикою банк повинен подати позов до суду (цивільного чи господарського) і отримати рішення, яке набрало законної сили.

Після цього він повинен звернутися до виконавчої служби щодо відкриття виконавчого провадження і примусового стягнення заборгованості.

Лише у разі невиконання судового рішення за заявою банку може бути відкрите кримінальне провадження за статтею 382 (невиконання судового рішення) Кримінального кодексу України.

Водночас у Кримінальному кодексі є окремий розділ «Злочини у сфері господарської діяльності», де є статті про фіктивне підприємництво (стаття 205 КК), доведення до банкрутства (стаття 219), шахрайство з фінансовими ресурсами (стаття 222), а саме надання завідомо неправдивої інформації банку з метою отримання кредиту.

Крім цього, інколи за заявами банків порушуються кримінальні справи за ст. 190 КК – шахрайство, тобто заволодіння чужим майном (в тому числі грошима) шляхом обману чи зловживання довірою, в тому числі через підроблення документів (ст.358 КК).

Досвід показує, що досудове слідство у таких справах іноді триває роками, що пов’язано з проведенням експертиз, допитом свідків, вилученням документів.

Банки доволі часто самостійно збирають докази протиправних дій позичальників і виконують роботу правоохоронців.

Така практика негативно впливає на фінансову культуру позичальників, збільшує кількість подібних злочинів і змушує банки ретельно й обережно обирати клієнтів, яким вони готові позичити гроші.

Посилення захисту кредиторів та ефективніше притягнення до заслуженої відповідальності недобросовісних позичальників — ключ до активізації кредитування українців та української економіки.

Без такого кредитування її зростання завжди відставатиме від загальносвітової динаміки.

Роман Бондаренко, начальник юридичного управління ГЛОБУС БАНКУ

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Також з цієї теми: Кредит&Депозит
Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Все, що ми знаємо про:Глобус
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua