Чому тануть золотовалютні резерви України і чого очікувати далі — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Чому тануть золотовалютні резерви України і чого очікувати далі

Казна та Політика
3367
Ось уже три місяці поспіль золотовалютні резерви України продовжують неухильно знижуватися. Якщо минулого 2017 року невелике падіння було тільки в лютому, квітні та серпні, то цього року ситуація набагато гірша. Так, приріст золотовалютних резервів 2018-го був тільки в квітні, а ось в решту часу запаси скорочувалися. Сайт Сьогодні вирішив розібратися, чому тануть золотовалютні резерви нашої країни, чого чекати далі і як це вплине на українців.
Які зараз золотовалютні резерви України
Згідно з останніми даними Національного банку України, міжнародні резерви (золотовалютні) нашої країни становили 17,75 млрд доларів, станом на 1 серпня. За липень цей показник скоротився на 1,3%, тобто на 229,7 млн доларів. У квітні вперше за 2018 рік можна було спостерігати збільшення золотовалютних резервів, тоді вони зросли на 229,58 млн дол., але вже через місяць було чергове падіння на 1,36%.
Якщо на початку року наші резерви нараховували 18,8 млрд доларів, то в серпні вони вже впали трохи більше ніж на мільярд – до 17,75 млрд дол.
Золотовалютний резерв країні потрібен для того, щоб економіка була стабільною і укріпленою навіть на випадок криз або непередбачених обставин. Чим більший резерв – тим більше у держави економічної незалежності.
У світі найбільше золотовалютних запасів налічується в Китаї, Японії, Швейцарії, Саудівській Аравії і Росії. За даними МВФ, Україна займає 62-й рядок рейтингу країн за кількістю золотовалютних резервів. Для порівняння, якщо в нашій країні на травень 2017 року було 17,2 млрд доларів запасів, то в Китаї ця цифра перевищувала 3,34 трильйона.
Варто зазначити, що майже весь наш золотовалютний резерв становить іноземна валюта – 16 млрд доларів, а ось в монетарному золоті зберігається тільки 985 млн резервів.
Чому зменшуються золотовалютні резерви
У НБУ зазначають, що скорочення резервів пов’язане з виплатами за державним боргом, які відбуваються в іноземній валюті. Так, тільки в липні на обслуговування кредитів було направлено 321,5 млн, що є великою сумою для нашої економіки. Крім цього, НБУ почав активно продавати валюту, щоб згладити коливання обмінного курсу.
“Як і в червні, враховуючи переважання попиту на валюту над її пропозицією, в липні Національний банк продовжив продаж іноземної валюти на міжбанківському ринку для згладжування надмірних коливань обмінного курсу. За минулий місяць чистий продаж валюти Національним банком становив 64,4 млн доларів”, – зазначили в Нацбанку.
Якщо в першій половині липня Нацбанк купив 99 млн доларів, то вже в другій половині місяця продали валюти на 163,3 млн, отримавши таким чином прибуток. Незважаючи на це, основним джерелом поповнення резервів в липні залишилися надходження від розміщення ОВДП (облігацій внутрішньої державної позики) – 130,9 млн доларів і 60,5 млн євро.
Такий стан речей підтверджує і економічний експерт Борис Кушнірук, який говорить, що ситуація зі скороченням золотовалютних резервів не стала сюрпризом.
“Це цілком очікувана ситуація. В липні почалася скупка іноземної валюти. А чому? Тому що в Нацбанку підняли облікову ставку в січні, коли вони направили сюди надходження спекулятивної валюти для коротких ОВДП, які повинні були виходити саме в липні-червні, на період, поки в Україні не починається дестабілізація курсу, яка у нас завжди починається в серпні. Вони заводили ці гроші, а тепер ці гроші просто були виведені. Вони зайшли в лютому-березні, і, починаючи з травня, їх виводили, і майже всі вивели”, – говорить Кушнірук.
Експерт також додає, що зараз почалася класична “гра”, коли експортери знають, що гривня знецінюється, і не продають валюту. Вони затримують виручку з продажу, і таким чином виникає наступна ситуація – додатковий попит при обмеженій пропозиції доларів.
“Банк стикатиметься з проблемою, що попит переважатиме над пропозицією валюти. Також погані передчуття щодо того, чи буде продовжено співпрацю з МВФ. Ці кошти не стільки потрібні самі по собі, вони йдуть до золотовалютних резервів, але відсутність співпраці з МВФ призводить до того, що інші партнери України – Світовий банк, ЄС, США, до певної міри не видають фінансування, яке могло б піти на покриття дефіциту бюджету. На мій погляд, поки що ситуація контрольована, але сукупність помилок уряду і Нацбанку спровокували додаткові проблеми”, – зазначає Кушнірук.
Голова комітету економістів України Андрій Новак також додає, що одними з причин скорочення золотовалютних резервів стали обслуговування зовнішнього боргу і торгівля валютою.
“Скорочення золотовалютних резервів пояснюється двома причинами. Перше – це обслуговування зовнішнього боргу, і друге – це те, що Нацбанк вийшов з інтервенціями на валютний ринок для того, щоб стримати девальвацію гривні, яка відновилася останніми місяцями. Тому золотовалютні резерви знижуються, ресурсів для поповнення немає, поки не надійде черговий транш МВФ, як мінімум половина з якого йде на поповнення золотовалютних резервів”, – пояснює Новак і додає, що резерви продовжать скорочуватися доти, доки не буде нового траншу від МВФ.
Як це вплине на гривню і економіку країни
Цілком логічно, що скорочення золотовалютних резервів, які в принципі мали б забезпечити економіці стабільність, ніяк не може стати позитивним фактором розвитку. Поки що ситуація не набула критичних масштабів, але, незважаючи на це, українська економіка вже отримує відчутні удари.
“Якщо попит валюти перевищує пропозицію, відбувається знецінення гривні. Національний банк не може закрити всю цю різницю з власних резервів, він лише намагається пом’якшити коливання, але сам тренд змінити не може. Гривня в будь-якому випадку трохи знецінюватиметься протягом серпня-вересня. Це породжуватиме негативні очікування як щодо самого курсу гривні, так і щодо інфляції”, – дає прогноз Кушнірук.
Експерти впевнені, що девальвації гривні не уникнути, а взимку ситуація тільки погіршиться. Це підтверджують і прогнози, які були закладені в бюджеті на 2018 р.
“Девальвація гривні все одно буде цього року, тому що штучна девальвація запланована урядом і Нацбанком, про що вони відверто вказали в державному бюджеті на 2018 р. Там вказано так званий середньорічний курс долара – 29,3, а курс на кінець 2018 р – 30,1. Вони йтимуть за цим планом. Тому незалежно від того, прийде транш, не прийде транш, на кінець року варто очікувати як мінімум 30 гривень за долар”, – підсумував Андрій Новак.
Анастасія Іщенко
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас