0 800 307 555
0 800 307 555

4 компанії, які взялися за те, в чому не розбираються, і досягли успіху. Або не досягли


Одна компанія вклалася на повну в розробку нових гаджетів, а через 2 роки розпустила команду. 55 з 70 розробників звільнилися і пішли в інший проект. Здогадуєтеся, про кого це? Бізнес, який робить взуття для найшвидших людей у світі, виявився надто повільним для того, щоб досягти успіху в індустрії розумних спортивних гаджетів.

Але буває й навпаки. Погнався за двома зайцями — й обох зловив! Читайте історії 4 компаній, які взялися за те, в чому не тямили. Як усе це було, і чим закінчилося.

Nike і Fuelband. Історія про нездійснену мрію

У 2012 році Nike зробив свій фітнес-трекер. 7 років тому, якщо пам’ятаєте, розумний спортивний браслет був найбажанішим гаджетом.

У Nike були всі інгредієнти рецепту успіху в цій галузі: лояльне спортивне ком’юніті, найкращі у світі розробники, гроші на рекламу. Популярність першого браслета Nike Fuelband була приголомшливою: sold out у перший же день! Nike зробили ці браслети класними — їх забажали всі. По суті, саме Nike сформував попит і дав поштовх розвитку фітнес-трекерів як нової категорії.

Але вже за 2 роки Nike, не зробивши жодної офіційної заяви, розпустив команду Fuelband. Цьому передували ще 2 версії гаджета — але поки Nike фіксив баги (наприклад, несумісність з іншими системами, крім як з iOS), конкуренти Jawbone і Fitbit вже завоювали цей ринок.

Чому Nike Fuelband провалився?

— Конкуренти подумали: «Just do it!» І майже одразу ж після появи Fuelband випустили фітнес-трекери, які синхронізувалися не тільки з iOS, а й з пристроями на базі Andorid. Nike, з незрозумілих причин, не змогли швидко оновити свою модель і знову опинитися серед лідерів. Шкода.

— Розумні годинники, які стали все частіше з’являтися на руках у сучасних спортсменів, «з’їли» шматок від долі фітнес-трекерів на ринку розумних гаджетів. Тут в мінусі виявився не тільки Nike, а й Jawbone і Fitbit.

— Китай не сидів склавши руки: ринок швидко заповнився китайськими аналогами брендових фітнес-трекерів, які не поступалися за функціональністю і значно вигравали в ціні.

IQOS від Philip Morris. Курці більше не курять.

Від консервативних виробників сигарет новин ніхто не чекав. Максимум — експериментів зі смаками та фільтрами. Але Philip Morris International кинулися в авантюру, вийшовши на ринок електроніки, і, здається, досягли успіху.

У 2014 році компанія вперше показала світу IQOS — гаджет для нагрівання тютюну, покликаний повністю замінити сигарети. Пристрій нагріває тютюнові стіки до 300–350 ⁰С, але не підпалює їх. За рахунок відсутності горіння кількість шкідливих речовин скорочується на 90–95%. А заразом і сам процес використання IQOS стає чистішим, гігієнічнішим і більш шанобливим до оточуючих, ніж куріння. Без диму, присмаку горілого паперу, попелу, неприємного запаху на руках і пасивного куріння.

Після пілотного тесту в Японії та Італії компанія за 3 роки вивела IQOS на ринки 38 країн. За цей час більше 5 млн курців по всьому світу перейшли із сигарет на IQOS. Але компанія ставить перед собою амбітну мету — «переключити» на свій гаджет 40 млн курців до 2025 року.

До речі, в Україні IQOS запустився у 2016-му. І відтоді став must-have для 60 000 користувачів. Офіційний сайт: iqos.ua

Поки складно зробити остаточні висновки з приводу того, чи приживеться IQOS у суворому і консервативному світі курців, але схоже, що так. У Японії, наприклад, частка ринку IQOS вже зрівнялася з топовими сигаретними брендами.

Чому у IQOS виходить?

— Впіймали тренд. Як би сильно не попереджав МОЗ, люди курили, курять і, ймовірно, куритимуть. Водночас у сучасному світі ЗСЖ турбота про здоров’я — у тренді. Виробник вчасно відреагував на «запит» ринку і видав продукт зі зниженим ризиком для здоров’я.

— Точно відтворили призначений для користувача досвід курця, що не зуміли зробити виробники електронних сигарет. А це запорука того, що споживачі приймуть новий продукт. IQOS працює зі звичним курцям тютюном, а не з рідинами. Навіть сеанс використання триває стільки ж, на скільки в середньому вистачає однієї сигарети — 14 затяжок.

CAT: спочатку був трактор

У 1880-х Caterpillar почала займатися виробництвом комбайнів. Поступово до сільськогосподарської техніки додалися енергетичні установки, дизельні двигуни, будівельне обладнання, транспортна техніка.

Компанія стрімко росла, і наприкінці 1980-х виникла нова потреба — створити суперміцне взуття для сотень тисяч працівників CAT. Так з’явилася Caterpillar Footwear. Моделі взуття були схожі на самі комбайни — міцні, надійні і з підошвою, наче гусениці трактора. Вони не тільки залишаються лідерами на ринку професійного взуття, а й разом зі своєю лінійкою аксесуарів увійшли в класику міського стилю.

Але на черевиках історія успіху не закінчується. У 2013 році CAT вперше випустила продукт, здатний поміститися в кишеню (може, втомилися від
габаритів комбайнів) — смартфон. Телефони вийшли в дусі бренду. Такі ж потужні і невбивані, як кар’єрні самоскиди Caterpillar.

Нову модель телефону (з 16-мегапіксельною камерою, здатною знімати відео у форматі 4к) було презентовано в березні цього року. У цій моделі надщільне скло, вона водонепроникна і стійка до подряпин, за всіма характеристиками не поступається iPhone X і Pixel 2XL і коштує близько $ 1100. Недешево, але і не дорожче за бульдозер.

Чому у CAT вийшло?

— У них була чітка мета. Виходячи на ринок взуття і одягу, CAT точно знали, для кого вони шиють. Передусім — для тих, хто працює з технікою Caterpillar (будівельників, робітників, фермерів), і лише потім — для інших. Завдяки цьому бренд зберіг свою цілісність і автентичність.

— Сталість. Що б не робив Caterpillar, це можна легко охарактеризувати трьома словами: надійність, міцність, рішучість. CAT не розмивають свій бренд, переходячи в інші галузі, хай то буде одяг, телефони чи рюкзаки.

Офіційний сайт: catfootwear.com

Amazon Kindle: революція книжкових хробаків

Спочатку ідея продавати друковані книги через інтернет видавалося божевільною. Але вже через 5 років після першого продажу на amazon.com жоден сайт у світі не міг зрівнятися з ним — ні за кількістю замовлень, ні за їхнім обсягом.

У 2007 році Джефф Безос ще раз здивував світ і зіграв на випередження трендів — онлайн-рітейлер вирішив зайнятися виробництвом електронних книг Kindle. Перші читалки були розкуплені за 5 годин! А за перший місяць продажів було продано 4 млн примірників.

Незважаючи на те, що Kindle ніколи не рекламувався, він, по суті, створив нову галузь. Скептики говорили, що iPad від Apple «уб’є» читалку Amazon, але цього так і не сталося. Сам Безос дуже просто пояснював цей феномен: «Якщо ви зараз порівняєте, що люди роблять на iPad, то продуктом номер один буде гра Angry Birds, а за допомогою Kindle люди читають Стіга Ларссона».

А як щодо прибутку? Безос відверто розповів, що на самому Kindle вони не заробляють, в усякому разі —безпосередньо. Це інструмент для продажу контенту і товарів Amazon — книг. Дослідження показали, що люди, у яких є Kindle, читають учетверо більше — як паперових, так і електронних книг.

$ 75 млн за перші півроку у 2017 році — непогано як для продукту, що не націленого на прибуток.

Чому у них вийшло?

— С — стратегія. Kindle з’явився не просто так — з появою електронних книг компанія не тільки збільшила прибуток за продаж гаджетів, а й наростила частку продажів електронних книг.

— Найкращий у світі e-commerce. Питання, де продавати Kindle та електронні версії книг до нього, навіть не виникало.

Офіційний сайт: amazon.com

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
В Контексті Finance.ua