Експерти назвали податки, які стимулюють куріння — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Експерти назвали податки, які стимулюють куріння

Казна та Політика
707
Відхід від повністю специфічної системи акцизу (єдина ставка незалежно від ціни) призводить до збільшення цінового асортименту і дозволяє йти від податків, а ускладнені системи податків із застосуванням адвалорних компонентів (додаткові збори залежно від цінового позиціонування сигарет) можуть призвести до збільшення споживання сигарет.
Про це свідчать висновки авторитетних міжнародних експертів у публікації медичного наукового журналу British Medical.
Як наголошується, автори проаналізували дані 17 країн, які взяли участь у проекті оцінки ефективності заходів з контролю над тютюном. Дослідники порівнювали інформацію від курців про суб’єктивну оцінку кількості викурених цигарок і узагальнені дані про пакет заходів щодо запобігання куріння в конкретній країні. Серед інших параметрів вчені зіставили рівень і структури оподаткування.
Результати свідчать: існує незаперечний зв’язок між структурою податків і рівнем куріння. Найменший рівень куріння пов’язаний з найпростішою повністю специфічною системою акцизу – єдиний податок незалежно від ціни. Відхід від повністю специфічної системи акцизу, введення адвалорних (прив’язаних до ціни) компонентів призводить до збільшення споживання сигарет на 6-11%.
Автори наводять у приклад Мексику, де збільшення специфічного компоненту сприяло зниженню споживання сигарет, а також Бразилію, де введення адвалора призвело до зростання споживання. Мета-аналіз українських даних підтверджує справедливість висновків міжнародних досліджень. Відхід України від простої повністю специфічної системи акцизу на сигарети в 2004 році призвів до неконтрольованого зростання внутрішнього споживання з 94 млрд штук сигарет до 122 млрд всього за 4 роки.
Наголошується, поетапне збільшення адвалорної ставки дозволило виробникам розширювати ціновий асортимент, створювати цінові шлюзи для неповнолітніх. Помилкова податкова політика з фокусом на адвалорний компонент (ставка досягала 25%) була припинена тільки в 2013 році.
Встановлення фактично єдиного мінімального податку і номінальної адвалорної ставки на рівні 12% розвернули тенденцію неконтрольованого зростання споживання сигарет, привели до двократного (в порівнянні з піковими значеннями) скорочення рівня споживання сигарет в Україні, забезпечили стабільне зростання бюджетних надходжень. У 2017 році зафіксований найменший рівень споживання за 15 років – 67 млрд штук сигарет.
За матеріалами:
Українські Новини
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас