Розлучення за розрахунком: українські чиновники придумали нову схему зменшення субсидій


Розлучення за розрахунком: українські чиновники придумали нову схему зменшення субсидій

Чиновники Міністерства соціальної політики України готують чергову порцію законодавчих змін до правил призначення субсидій. Виходячи з озвучених відомством планів, а також з огляду на те, скільки законів треба буде переписати для їх реалізації, проект без перебільшення тягне на повноцінну субсидіарну реформу.

Приплюсують доходи родичів-субсидіантів

Ключова мета чиновників – зменшити кількість одержувачів субсидій, відкинувши тих з них, хто не зовсім заслужено просить у держави допомоги. Для цього при призначенні пільг чиновники хочуть враховувати абсолютно будь-який дохід домогосподарств з будь-яких джерел. Наприклад, на рішення видавати держдопомогу будуть впливати:

Служба в армії – нарахують в дохід сім’ї половину одного прожиткового мінімуму.

Якщо в сім’ї є учні в університетах, технікумах, ПТУ, коледжах тощо – нарахують дохід в один прожитковий мінімум.

Окремо до розрахунку додадуть отримання стипендій, допомогу при народженні дитини, пенсію, допомогу по інвалідності або безробіття, іншу матеріальну допомогу від держави.

У розрахунок візьмуть навіть заробітки школярів (їм працювати можна з 14 років).

В окремих випадках, один прожитковий мінімум можуть нарахувати сім’ям, які перебувають «в складних життєвих обставинах» (слабке здоров’я, інвалідність, нездатність самостійно піклуватися про себе і т.д.).

Для реалізації такої стратегії одним законопроектом не обійтися, кажуть юристи. Якщо мова зайде про декларування доходів, доведеться міняти Податковий кодекс, якщо про внески в ПФ – закон про ЄСВ. Питання ж виплат субсидій регулюється постановами Кабміну. Також потрібно буде вносити певні зміни до законодавства про зайнятість населення.

Такі радикальні заходи в Мінсоцполітики пояснюють бажанням вивести з тіні доходи наших заробітчан. Найчастіше трудові мігранти числяться на батьківщині безробітними, що полегшує їм оформлення держдопомоги. А іноді ще й допомогу з безробіття примудряються отримувати. Щоб позбутися від бюджетних нахлібників, їх хочуть змусити декларувати свої доходи. А реальних безробітних зобов’яжуть оформитися на біржі праці.

«Запропоновано два варіанти для безробітних, які не стоять на обліку в центрі зайнятості. Чесно декларувати свої доходи, отримані за кордоном, і сплачувати страхові внески в Пенсійний фонд, або органи соцзахисту автоматом зарахують таким людям працездатного віку в дохід три прожиткові мінімуми (5286 грн.), якщо вони хочуть користуватися соціальною допомогою. Також необхідно буде сплатити ЄСВ за три місяці в розмірі, не меншому за мінімальний (2457 грн.)», – роз’яснили ініціативи чиновників у прес-службі Кабміну.

Але і це ще не все. Якщо раніше чоловік, дружина або інші родичі були зареєстровані і проживали в різних приміщеннях, то кожен з них мав право на отримання житлової субсидії на своє житло з урахуванням власних доходів, що було логічно і справедливо.

Останні зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій (пункти 9, 10) докорінно змінили цей принцип. Тепер при розрахунку субсидії на кожне таке житло будуть враховуватися доходи відразу обох членів сім’ї.

При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування, як і раніше, будуть враховуватися тільки на зареєстрованих в житловому приміщенні.

Перевірити доходи не зможуть, але субсидію знімуть

Нова ініціатива не на жарт збентежила не тільки пересічних громадян-одержувачів держдопомоги, але навіть юристів. У них відразу виникла купа цілком логічних запитань.

«Чому саме три прожиткові мінімуми буде нараховано, а не, наприклад, п’ять? Чому внески в ПФУ потрібно оплатити саме за три місяці, яким нормативним актом керуються співробітники відомства? А якщо працюючи за кордоном, людина перебуває на обліку в службі зайнятості, як тоді, не буде ніяких запитань? Якщо так, то завтра всі стануть на облік і будуть продовжувати працювати за кордоном і отримувати допомогу. Не простежується логіка в пропозиції чиновників», – каже адвокат Дмитро Гутгарц.

Очевидним залишається одне, кажуть правозахисники, – робиться все, щоб субсидії зняти максимальній кількості українців.

Що стосується чесного декларування доходів, то тут теж немає ясності. Як перевірити доходи конкретної людини, отримані нею за кордоном? Адже можна задекларувати, скажімо, $200, але хто перевірить правдивість суми?

«Щодо стипендій – це взагалі за межею добра і зла. Стипендія – не заробіток. Це та ж соціальна виплата, яку виділяє бюджет, і враховувати її в загальний дохід сім’ї при розрахунку субсидії, щонайменше нелогічно. Стипендія – це скоріше стимул для успішного навчання, ніж дохід», – додав Гутгарц.

Розлучення заради виживання

Разом з тим, після внесення змін до Положення про порядок призначення субсидій, дані новації перекреслили основний принцип житлової субсидії, кажуть юристи. Тепер у випадках, коли члени однієї сім’ї проживають в різних приміщеннях, для розрахунку субсидії буде взятий подвійний дохід цієї сім’ї.

«Доходи кожного члена сім’ї враховуватимуться двічі – при розрахунку субсидії в кожному з приміщень. В результаті, визначений законодавцем обов’язковий відсоток платежу для таких сімей збільшиться також удвічі. Відповідно розмір субсидії значно зменшиться, а багато сімей взагалі втратять право на субсидію. Фактично, це дискримінаційні умови», – зауважив UBR.ua адвокат, керівник регіонального офісу АТ «Коннов і Созановський» Ігор Байцар.

Правозахисник переконаний, що ініціатива ніяк не сприятиме об’єднанню українських сімей. Навпаки, вона зродить лавину розпаду шлюбів.

За словами юристів, досить поширені випадки, коли подружжя зареєстроване в різних приміщеннях, що зумовлено різними поважними обставинами. Наприклад, дружина з дітьми прописані в квартирі своїх батьків, які не дали згоду на реєстрацію в своєму будинку зятя.

«За нинішніх тарифів на житлово-комунальні послуги з перспективами їх неухильного зростання, більшість населення отримує житлові субсидії, які стали важливим елементом виживання. Тому, коли перед українською родиною постане проблема платити вдвічі більший відсоток від своїх доходів чи взагалі залишитися без субсидії, у такої сім’ї просто не буде іншого вибору, як розірвати шлюб заради елементарного виживання», – резюмував Байцар.

Денис Вергун

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua