Щоб курс не обвалився: Мінфін обмежив викуп іноземцями гривневих боргів


Щоб курс не обвалився: Мінфін обмежив викуп іноземцями гривневих боргів

Мінфін ввів ліміти для покупців 3 і 6-місячних гривневих облігацій внутрішньої держпозики на первинному ринку (кепи) на рівні 500 млн. грн., повідомив заступник голови Нацбанку Олег Чурій.

«Це певним чином стримує вкладення короткострокових коштів, і більше стимулює нерезидентів до роботи з довгостроковими інструментами», — зазначив він.

Хоча не уточнив, як лімітуються іноземні купівлі держпаперів на вторинному ринку, і які обмеження діють для таких операцій.

Другий захисний механізм, який, на думку нацбанківців, повинен стримувати приплив в ОВДП «гарячих» спекулятивних капіталів нерезидентів — курсовий. «Дещо зміцнився курс гривні, що зробило вкладення в короткострокові інструменти менш прибутковими», — підкреслив Чурій.

На поточний момент частка іноземців у загальному портфелі держоблігацій становить 1,8%, вони придбали гривневих паперів на еквівалент $500 млн. У Нацбанку вважають, що зможуть забезпечити безболісне виведення такої суми з країни, якщо інвестори того побажають.

«Ми контролюємо процес, щоб не створювати певних ризиків для збільшення цього капіталу», — запевнив в. о. голови Нацбанку Яків Смолій. Говорячи про ризики, він виділив чотири в такій послідовності:

Обсяг припливу капіталів нерезидентів є незначним щодо загального обсягу ОВДП в обігу. Тим більше, що за рахунок надходження капіталу Національний банк нарощує міжнародні резерви, тобто подушку безпеки на випадок відтоку капіталу.

Нацбанк дотримується режиму плаваючого обмінного курсу і дає обмінному курсу зміцнитися в період домінування валютної пропозиції, дестимулюючи тим самим саме приплив спекулятивного капіталу.

Поки що приплив капіталу відбувається виключно в боргові державні цінні папери. Більшість ризиків щодо припливу капіталу, за словами Смолія, виникає у разі припливу коштів нерезидентів у приватний сектор з подальшим перегрівом споживчого попиту.

Приплив йде в гривневі боргові інструменти, що мінімізує валютні ризики і зовнішню вразливість економіки.

«Ми бачимо тенденцію переорієнтації нерезидентів на більш довгострокові інструменти», — запевнив Олег Чурій. У цій частині він зазначив недавній випуск трирічних гривневих єврооблігацій Укрексімбанку на $150 млн.

«Це свідчить про певний інтерес нерезидентів до довгострокових інструментів. І дає нам більше впевненості в тому, що цей гарячий капітал не стане створювати проблем, коли буде виходити», — вважає Чурій.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:НБУ
В Контексті Finance.ua
Опитування