Артем Телюк: якщо ви зібрались перепланувати квартиру


Артем Телюк: якщо ви зібрались перепланувати квартиру

Досить часто трапляються ситуації, коли стандартне планування квартири не влаштовує якимось чином її власника і в нього з’являється природне бажання щось змінити.

При цьому хтось удосконалює своє житло лише косметично, переклеївши шпалери чи змінивши старі меблі на нові, а дехто розпочинає ціле перепланування квартири: об’єднує санвузол, розділяє кімнату чи робить кухню-студію.

Про що необхідно знати при переплануванні помешкання, що можна зносити, а чого краще не зачіпати, та як правильно оформити завершені роботи по переплануванню свого помешкання? На ці питання спробуємо відповісти нижче.

У зв’язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1024, відповідно до якої було внесено зміни до Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, на тепер значно спрощено вимоги до процедури виконання та прийняття робіт із перепланування квартир.

Так, згідно зазначених законодавчих змін виконання наймачем або власником робіт із переобладнання житлового будинку або житлового приміщення, які не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребують отримання документів, що надають право на їх виконання. Більше того, після завершення зазначених робіт введення об’єкта в експлуатацію не потребується.

Проте, певні обмеження все ж таки залишилися, зокрема, до перепланувань, які все ще підлягають «узаконенню», можна віднести: об’єднання квартир на одному або різних поверхах, облаштування дверних прорізів в несучих стінах, а також здійснення інших змін, пов’язаних з порушенням капітальних конструкцій.

Для реалізації таких змін у житловому приміщенні, все ще потрібно розробити проектну документацію, зареєструвати в органах державної архітектурно-будівельної інспекції необхідні дозвільні документи на проведення таких будівельних робіт та після їх завершення ввести перепланований об’єкт в експлуатацію.

Відповідальність за порушення правил користування жилими будинками і жилими приміщеннями міститься в статті 150 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в якій сказано, що порушення правил користування жилими приміщеннями, санітарного утримання місць загального користування, сходових кліток, ліфтів, під’їздів, придомових територій, порушення правил експлуатації жилих будинків, жилих приміщень та інженерного обладнання, безгосподарне їх утримання, а також самовільне переобладнання та перепланування жилих будинків і жилих приміщень, використання їх не за призначенням, псування жилих будинків, жилих приміщень, їх обладнання та об’єктів благоустрою – тягнуть за собою попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб – від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Окрім того, норми законодавства передбачають обов’язок особи, яка допустила самовільне перепланування квартири, що призвело до порушення технічного стану всього будинку та прав інших власників квартир у будинку, за власний рахунок усунути усі допущені ним порушення та привести своє житлове приміщення та порушені конструкції будинку у первинний стан.

Також, варто не забувати і про можливу кримінальну відповідальність та відшкодування усіх завданих збитків третім особам за незаконне перепланування квартири, якщо його результатом стало руйнування будинку та завдання шкоди життю і здоров’ю мешканців відповідного житлового будинку.

Відповідно до норм чинного законодавства обов’язок з контролю за дотриманням будівельних норм і правил при виконанні будівельних робіт покладено на органи державної архітектурно-будівельної інспекції, тому у випадку, якщо, на вашу думку, у будинку проводиться (або було проведене) незаконне перепланування чи переобладнання житлових приміщень, ви можете звернутися у територіальні органи державної архітектурно-будівельної інспекції з відповідною скаргою.

За результатами розгляду такої скарги відповідні органи зобов’язані провести перевірку та у випадку підтвердження порушень мають право застосовувати до винної особи передбачені законодавством штрафні санкції.

Артем Телюк, юрист Адвокатського об’єднання «А.Д.ХОК»

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Також з цієї теми: Нерухомість
Дивись також
Весь ринок:Нерухомість
Архiви:2018 2017 2016 2015
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua
Опитування