За прикладом Молдови: як в Україні можна розв'язати проблему з "євробляхами"


За прикладом Молдови: як в Україні можна розв'язати проблему з "євробляхами"

Дешеві вживані авто українці купують у Польщі і Литві, самі або через посередників. А щоб не платити податки в Україні, не знімають машину з іноземної реєстрації.

Всього в країні перебуває приблизно 400 тис. автомобілів на іноземній реєстрації, половина з них – з порушенням термінів перебування. За оцінками організації “АвтоЄвроСила”, близько мільйона українців – власники автомобілів з єврономерами. Це проблема, тому що в казну не надходять податки, водії таких машин ніде не реєструються і не несуть відповідальності за порушення правил дорожнього руху.

Періодично транзитники протестують: блокують дороги на кордоні і вимагають від парламенту збільшити термін перебування машин до року і знизити митні збори.

Схожа проблема є і у сусідів – молдовани ввозять в країну автомобілі румунської і болгарської реєстрації. Але Молдова рік тому почала боротися з транзитниками. Голова комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна заявила, що Україна може спробувати перейняти досвід Молдови.

Що зробили в Молдові

У Молдові автомобілі з іноземними номерами можуть перебувати півроку. Тому транзитникам не потрібно перетинати кордон кожні вихідні. Це ще більше спонукало ввозити машини в країну без розмитнення.

Щоб розв’язати проблему, в країні вирішили діяти методом батога і пряника. З січня 2017 року по березень молдаванам дозволили розмитнити автомобіль зі знижкою на акциз в 70%. Єдина умова: в Молдову вони мають бути завезені до 1 листопада 2016-го.

Потім “знижку” продовжили до 31 червня.

Розмитнення машини з двигуном три тисячі куб. см знизилося з 11 тисяч євро до 3300 євро. Щоб оформити автомобіль з іноземними номерами, потрібно було зняти його з обліку в тій країні, звідки її ввезли.

Право ввезення автомобіля на 180 днів збереглося, але для цього потрібно заплатити “віньєтку”. Це дорожній збір, що стягується з незареєстрованих в країні транспортних засобів. Зараз він коштує 180 євро на півроку.

Машину без віньєтки евакуюють на штраф-майданчик і депортують у країну реєстрації. При цьому витрати на перевезення машини лягають на водія – 15 євроцентів за кожен кілометр. Водія визначають миттєво – при купівлі віньєтки потрібно вказувати паспортні дані, ідентифікаційний номер, номери автомобіля і електронну пошту. Штраф за відсутність віньєтки – від 2272 до 9090 леїв (від 3 822 до 15 289 гривень).

Що можна зробити в Україні

Ніна Южаніна, глава парламентського комітету з податкової і митної політики, в інтерв’ю розповіла “Новому времени” своє бачення розв’язання проблеми з “євробляхами”.

За її словами, Україна також може ввести понижуючі коефіцієнти до ставок акцизу та інших податків. Свої пропозиції депутат передала громадським активістам. При цьому Южаніна підкреслила, що в жодному разі не можна надавати транзитникам амністію або дозволити розмитнити машину за безцінь.

“Я думаю, що буде справедливо, якщо до чинної шкали ставок акцизного податку ми застосуємо певний коефіцієнт. Наприклад, вони заплатять 25-30% від встановленої ставки акцизного податку. Але з урахуванням тієї шкали, яка у нас зараз є за ставкою акцизного податку залежно від віку автомобіля”, – розповіла парламентарій.

Також Южаніна вважає, що потрібно заборонити українським громадянам в’їжджати в Україну на машині з іноземними номерами. Це повинно бути доступно тільки для нерезидентів. За її словами, такі обмеження діють у Білорусі і Молдові.

Зараз у Верховній Раді лежать кілька законопроектів, які потенційно можуть вирішити проблему.

Законопроект №5562 пропонує продовжити пільгові акцизи на ввезення в Україну вживаних автомобілів і зняти обмеження щодо ввезення – один автомобіль на одну людину, машина має відповідати нормам Євро-5, а також заборону на перепродаж авто в Україні протягом року.

У законопроекті № 5561 депутати пропонують скасувати вимогу Євро-5 до вживаних автомобілів. Це екологічний стандарт, який забороняє ввозити в країну автомобілі, вироблені раніше 2010 року. І власники машин на єврономерах не можуть розмитнити автмобілі, які не відповідають екостандарту. Замість Євро-5 пропонується ввести обов’язковий техогляд для б/у авто, які ввозяться в Україну.

Остання з пропозицій депутатів – дозволити українцям першу реєстрацію автомобілів, які відповідають стандартам Євро-3 і Євро-4, на 10 років. Законопроект №7457 депутати зареєстрували під Новий рік.

Адвокат з митного права Ольга Ніколаєнко зазначає, що в Україні законодавство дозволяє боротися з нелегальними авто штрафами та конфіскацією. Однак в країні слабо взаємодіють митна служба і поліція.

“Поліція не може відстежити, в якому режимі і на яких підставах перебуває той чи інший автомобіль з іноземною реєстрацією. Є морально-етична проблема: ми розуміємо, що громадяни можуть і повинні користуватися дешевими авто, а з іншого боку – є міжнародні зобов’язання і правові норми. Оскільки держава зайняла бездіяльну позицію – проблема наростає, як снігова куля. Вже зараз власники нерозмитнених авто вимагають особливих умов. Згідно із законом потрібно складати протоколи і вилучати такі автомобілі. Законодавчо все врегульовано, але нічого не виконується”, – каже виконавчий директор об’єднання “Митні адвокати”.

Сьогодні без реєстрації їздити на машині з іноземними номерами українці можуть п’ять днів в одній області і десять днів – при пересуванні в декількох областях. Іноземцю користуватися нерозмитненою машиною можна не більше одного року.

Якщо автомобіль перебуває в країні на одну добу більше, ніж передбачено митним кодексом, водієві загрожує штраф в 85 гривень. Якщо ж авто затрималося в країні від 1 до 10 діб – доведеться заплатити штраф у розмірі 3400 гривень, більше 10 діб – 8500 гривень. Якщо автомобіль належить іноземцю, а за кермом українець – машину можуть конфіскувати. А машину українця можуть заарештувати в тому випадку, якщо він відмовиться платити штраф.

Віталій Андронік

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua