ШІ оцінює кредитоспроможність китайських позичальників і краде їхні дані


ШІ оцінює кредитоспроможність китайських позичальників і краде їхні дані

Китайські кредитори готові далеко зайти у використанні штучного інтелекту в справі забезпечення своєчасного повернення кредитів. Так, ШІ-платформи за допомогою таких додатків швидкого кредитування, як Yongqianbao і Paipaidai, крадуть персональні дані клієнтів, щоб у разі несплати залякувати боржників та їхні сім’ї, пише New York Times.

В останні роки жителі Китаю підсідають на мікро-позики в конторах онлайн-кредитування, як на азартні ігри. В основному гроші вони позичають на поточні видатки і інвестиції в невеликий бізнес. Для оцінки платоспроможності клієнтів онлайн-платформи використовують ШІ та персональні дані. І найчастіше критерії «благонадійності» досить дивні. Так, додаток Yongqianbao від компанії Smart Finance враховує, як швидко людина набирає повідомлення на смартфоні, як часто вона їсть фастфуд, який був рівень заряду батареї телефону на момент запиту на позичку і чи уважно вона читала угоду користувача. Всього використовується близько 1200 різних критеріїв, щоб скласти рейтинг платоспроможності. Кредит за допомогою ШІ можуть схвалити буквально за 8 секунд.

Не дивно, що така оцінка дає збої, і боржники, набравши позик в 30 різних компаніях, згодом не можуть їх виплатити. На сьогоднішній день більше 8600 компаній пропонують різні форми мікро-кредитування, і за даними Народного банку Китаю, несплаченими залишаються близько $145 млрд цих позик. Boston Consulting Group називає іншу цифру — $392 млрд. Уряд не відстежує реальний розмір кредитних ставок в таких конторах, а самі вони нечасто надають звітність.

Ще одна проблема, пов’язана з платформами онлайн-кредитування — це кричуще порушення приватності. Вони без дозволу використовують персональні дані зі смартфонів клієнтів, і уряд нічого не може з цим вдіяти, оскільки вся інформація вже не знаходиться на серверах цих компаній і активно застосовується проти боржників. В одній лише провінції Гуандун виявлено більше десятка додатків, які дозволяють ШІ-платформ красти особисті дані з телефонів.

Наприклад, додаток Paipaidai без дозволу використовує контактні дані позичальників. Один з них, містер Лін, регулярно отримує дзвінки і листи з погрозами від контори Yongsheng Outsourcing. У них говориться, що «компанія буде діяти будь-якими методами», якщо він не сплатить свій борг Paipaidai. Коли журналісти New York Times зателефонували за номером, з якого надходили повідомлення з погрозами, людина на іншому кінці дроту не змогла відповісти на пряме запитання, чи працює вона в Paipaidai або сторонній конторі. Очевидно, Paipaidai передає номери телефонів неплатників колекторським агентствам, що є прямим порушенням приватності.

А містер Баї, позичальник Yongqianbao, розповів New York Times, що як тільки у нього виникла заборгованість, компанія почала мучити дзвінками його близьких. Спершу з вимогами виплатити борг дзвонили на «екстрені» номери його телефонної книги, а потім взагалі всім, хто був у його контакт-листі. Загальний борг містера Баї становить близько $5000 різних онлайн-платформ, і деякі з них надсилають повідомлення, в яких йдеться, що вони можуть відстежити його розташування за геолокацією смартфона.

Стурбований ситуацією, що склалася, Народний банк Китаю заборонив громадянам і організаціям відкривати нові онлайн-платформи швидкого кредитування. А Комісія з регулювання банківської діяльності заявила, що буде боротися з неліцензованими компаніями і заборонить встановлювати необґрунтовано завищені процентні ставки за мікро-позиками.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
В Контексті Finance.ua
Опитування