Економіка 2017 року. Біг з перешкодами чи на місці?


Економіка 2017 року. Біг з перешкодами чи на місці?

За результатами року економіка України виходить з гіршими, ніж планувалося, економічними підсумками.

Більш низькі результати

Згідно з планами уряду, зростання ВВП України в поточному році оцінювалося на рівні 3%. Реальність виявилася менш оптимістичною, річний ВВП, швидше за все, зросте на 2-2,5%.

Очікування, що в поточному році інфляція знизиться на однозначний рівень, також не виправдалися. За результатами року рівень інфляції складе 13-14%, при первинному річному прогнозі 8%.

Також в 2017 році, вперше за кілька років, відбулося зниження індексу інвестиційної привабливості нашої країни.

Надходження прямих іноземних інвестицій в поточному році продовжує знижуватися. За 11 місяців в Україну надійшло 1,6 млрд дол. інвестицій, що в 2 рази менше від показника минулого року.

За 10 місяців поточного року негативне сальдо зовнішньої торгівлі товарами зросло у 2,2 разу у порівнянні з минулим роком і становить 4,6 млрд дол..

Чому не виправдала сподівань

Потрібно відзначити, що економічне зростання в 2% для нашої країни сигналізує радше промахи в економічній стратегії, ніж успіхи в економіці.

За даними Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР), зростання світового ВВП в 2017 році становитиме 3,6%. У 2018 році прогнозується прискорення зростання світової економіки до 3,8-4%.

Таким чином, незважаючи на те, що в поточному році зростання ВВП в Україні збільшилося, ми продовжуємо відставати в економічному розвитку як від світового рівня, так і від сусідніх країн. Так, за прогнозами МВФ, економічне зростання в Румунії в 2017 році становитиме 5,5%, у Польщі – 4,5%, Чехії і Словаччині – по 3,5%.

На думку директора Міжнародного фонду Блейзера Олега Устенка, без реальних реформ забезпечити значне прискорення зростання економіки на існуючій економічній базі буде важко.

Плани уряду вийти на 4% економічного зростання можна забезпечити за умови проведення структурних реформ і створення більш привабливих умов для бізнесу і підприємництва, ніж у сусідніх країнах.

Світовий банк у своїй доповіді розкритикував неефективність проведених в Україні реформ і погіршив прогноз економічного зростання в 2018 році до 3%. Таким чином, у наступному році наша країна продовжить економічне відставання від більшості країн Центральної і Східної Європи та світової економіки в цілому.

Економіка України в 2014-2015 роках сукупно знизилася на 17%. Тому, щоб якомога швидше відіграти падіння ВВП, потрібно забезпечити в країні значно більше, ніж зараз, економічне зростання, коментує Олег Устенко. В ситуації, в якій перебуває Україна, для економічного відновлення необхідне зростання ВВП 5% і більше.

Україна продовжує залишатися однією з найбідніших країн Європи. Щоб подолати бідність, також потрібне швидке і стійке економічне зростання.

За рахунок яких резервів можна прискорити зростання економіки? На думку екс-міністра економіки Віктора Суслова, зростання цін на світових сировинних ринках сприятиме зростанню українського експорту та ВВП країни.

На даний момент вже склалася сировинна спеціалізація нашої країни у зовнішній торгівлі. Україна – великий постачальник сільськогосподарської сировини, необроблених чорних металів, хімічної продукції на світові ринки.

Економічне зростання у світі підвищує попит на продукти українського сировинного експорту. Збільшення попиту підвищує ціни на сировинні товари, тому можна чекати, що доходи України від експорту збільшаться, і це позитивно позначиться на нашій економіці, коментує Віктор Суслов.

Складність для української економіки у тому, що зниження попиту на світових ринках сировини призводить до падіння рівня нашого експорту і сукупних доходів експортерів. Як результат – зниження економічного зростання і рівня валютних надходжень в Україну.

Країни, що експортують високотехнологічні товари і послуги, менш схильні до циклічних коливань світової економіки і мають більш високий рівень доданої вартості своєї продукції. Що дозволяє їм заробляти більше і менше залежати від економічних циклів.

Тому нашій країні потрібно орієнтуватися не на сировинну модель, а на виробництво та експорт високотехнологічної продукції, товарів і послуг з високим рівнем доданої вартості.

Для цього потрібно поліпшити якість бізнес-клімату в країні і перейти до моделі інвестиційного зростання, що дозволить забезпечити більш динамічний розвиток економіки, вважає Олег Устенко. На його думку, щоб прискорити зростання ВВП, треба відмовитися від політики орієнтації на експорт товарів з низькою доданою вартістю.

На думку Віктора Суслова, для прискорення зростання економіки потрібно збільшувати внутрішній купівельний попит і обмежити вплив держави на бізнес. Для цього буде потрібний доступ до кредитів для бізнесу, зниження адміністративного і податкового тиску з боку держави на підприємців і довгострокове зростання доходів населення як умова для збільшення внутрішнього попиту в країні.

Погляд у майбутнє. Рік 2018

Серйозних підстав думати, що наступний рік стане роком економічного прориву, поки що немає. Якщо політика популізму і роздування державних доходів продовжиться, це може надати додатковий негативний вплив на економіку.

Ризиком може виявитися падіння попиту і цін на світових ринках сировини, що може негативно вплинути на доходи експортерів, валютні надходження і курс гривні.

У бюджеті на наступний рік урядом передбачається зростання економіки 3%, рівень інфляції 7%, середньорічний курс 29,3 гривні за долар.

За прогнозом експертів інвестиційної компанії ICU, за відсутності реформ, зростання ВВП наступного року може становити 2,3-2,8%, буде продовжена жорстка монетарна політика з метою зменшення обсягів грошової маси, середньорічний валютний курс становитиме близько 29 грн/дол.

Беручи до уваги, що в наступному році підвищення цін на товари і послуги, швидше за все, продовжиться, зокрема і внаслідок зниження курсу гривні, це матиме негативний вплив на рівень інфляції. Тому реальний показник інфляції в 2018 році може бути помітно вищим, ніж запланований. Так само, як це було в 2017 році.

На підставі запропонованих урядом макроекономічних показників можна зробити висновок про те, що найближчим часом не передбачається особливих змін з точки зору економічних перетворень. А якщо так – про економічний прорив поки що говорити зарано.

Сергій Савенко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua