Максим Пархоменко: Лісове питання. Хто і як сьогодні заробляє на рубанні лісу в Україні?


Максим Пархоменко: Лісове питання. Хто і як сьогодні заробляє на рубанні лісу в Україні?

За даними Держстату, обсяг експорту деревини і пиломатеріалів за поточний рік на тлі зростання всіх експортних статей показав негативні значення.

Сприяла цьому заборона вивозу кругляка, яку було введено з початку 2015 року і посилено до всіх видів порід 2016-го. Причина цього – краєвиди облисілих Карпат.

Насправді, ситуація більш ніж катастрофічна. За останні роки вирубка лісів призвела до щорічних паводків та затоплень жителів Карпатського регіону під час весняного періоду.

Але сама ситуація почала розвиватися ще задовго до цього. До 2015 року Україна експортувала в основному тільки ліс кругляк.

Раніше вартість кругляка варіювалася приблизно від 700-800 гривень за 1 куб. м

Сама технологія його виробництва досить легка – спилювання дерева, випилювання сучків і гілок і транспортування його до покупця, при цьому дана деревина не схильна до гниття і інших негативних процесів і може зберігатися на відкритому повітрі досить довго – до 2-3 місяців, залежно від породи і кліматичних умов.

Раніше вартість даного кругляка варіювалася приблизно від 700-800 гривень за 1 кубічний метр матеріалу.

Митні процедури не були досить складною процедурою. Таким чином, підсумковий матеріал, наприклад, сосни, виходив на 30-40$ собівартості.

Його доставка машиною в сусідні Польщу, Словаччину, Угорщину обходяться приблизно в 1000 євро. У цих же регіонах ціна на такий кругляк з сосни починається від 80$.

Таким чином, наші виробники більш ніж легко могли продавати таку продукцію легально і отримувати з цього колосальні прибутки.

Сама проблема з нестачею лісу зародилася давно. Ще 2 роки тому на Західній Україні значно просіла кількість площ лісів. На сьогоднішній день вирубка лісів в цьому регіоні вже практично не ведеться. За словами виробників – ліс закінчився.

Як працює промисловість зараз?

Після введення заборони на експорт кругляка багато хто повернувся до старої роботи, а саме обробки деревини. На даний момент у нас можна експортувати лише готову продукцію з пиломатеріалів, тобто дошку, брус, рейку.

Облаштування хорошої лісопильні з повним циклом роботи коштуватиме близько 100 000$

Саме виробництво більш складне і вимагає більше часових витрат, наймання співробітників і обслуговування пилорам. Це призводить, в свою чергу, до збільшення зайнятості населення у даній промисловості, що позитивно впливає на економіку в цілому.

Виробництво вимагає інвестицій, оскільки облаштування хорошої лісопильні з повним циклом роботи обійдеться в близько 100 000$, ця сума може бути значно оптимізована за рахунок купівлі старих лісопилень, які залишилися ще з часів Союзу.

При цьому після заборони експорту кругляка, багато зарубіжних інвесторів, зокрема з Польщі, купують наші виробництва і займаються заготівлею вже готової дошки.

Відпускні ціни в цьому випадку значно вищі, наприклад, кубічний метр готової сосни йде на експорт за 170-190$, а ціна дуба може зростати до 800-1000$.

Ці гроші не йдуть в офшори, вони йдуть нашим виробникам і залишаються в країні через те, що виробництва найчастіше локальні і відносяться до середнього бізнесу.

Таким чином, обмеження, які раніше запровадили, більш ніж позитивно впливатимуть на наш ринок. З сировинного ринку ми почнемо на першому етапі займатися виробництвом вже напівфабрикатів, далі вже готової продукції.

Нападки, які робить ЄС, не будуть реалізовані нашим урядом.

Насамперед через те, що реальні обсяги лісів в Україні вкрай скоротилися і вивозити вже практично нічого.

Якщо говорити про екологію відновлення регіонів, знищених раніше, – це займе більш ніж 10 років з урахуванням активної рекультивації старих площ.

Максим Пархоменко, аналітик Альпарі

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Також з цієї теми: Аграрний ринок
Дивись також
Весь ринок:Аграрний ринок
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua