Дефіцит вугілля пов'язаний з деградацією галузі від ручного регулювання цін - директор енергопрограм Центру Разумкова


Дефіцит вугілля пов'язаний з деградацією галузі від ручного регулювання цін - директор енергопрограм Центру Разумкова

Деградація вугільної галузі через відсутність коштів для інвестицій веде до постійного зниження обсягу видобутку вугілля. Таку думку висловив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, коментуючи нещодавнє інтерв’ю заступника глави ЄБРР в Україні Марини Петров щодо ситуації на енергетичних ринках.

Володимир Омельченко вважає, що раніше низькі ціни на природний газ в Україні стимулювали імпорт, а не власний видобуток.

“Протягом багатьох років подібна картина була і в вугільному секторі – різниця між реальною собівартістю і ціною продажу покривалася за рахунок держбюджету через дотації. Але галузь згодом деградувала, і ми підійшли до етапу, коли виник дефіцит вугілля”, – зазначив директор енергетичних програм центру Разумкова.

На думку Володимира Омельченка, в цілому намір прив’язати ціну вугілля на внутрішньому ринку до цінового паритету на європейських біржах, в даному випадку, в Роттердамі, – це доцільний крок у формуванні ринкових цін до того моменту, поки не буде створено конкурентний ринок вугілля. Водночас експерт зазначає, що зараз формула Роттердам+ не відображає поточну цінову кон’юнктуру, тому що в розрахунках використовується лаг в 12 місяців.

Читайте також: До Європейського суду з прав людини подали скаргу на скандальну формулу Роттердам+

“Зараз по Роттердаму ціна нижче собівартості видобутку на державних шахтах України. Вартість українського вугілля не може бути нижчою від імпортного паритету. Я думаю, що якщо така різниця довго буде триматися, інвестиційного ресурсу у шахт не буде, і зростання видобутку вугілля в Україні не відбудеться” , – вважає Володимир Омельченко.

Нагадаємо, раніше в інтерв’ю виданню “Енергореформа” заступник глави ЄБРР в Україні Марина Петров висловила думку, що поточні реальні ціни на газ в Україні нарешті створили стимули для внутрішнього видобутку цього виду палива.

“Важливою причиною, чому не зростає видобуток газу, є те, що Україна купувала російський газ дорого, а видобутий в українських надрах газ уряд викуповував за копійки. В результаті Укргазвидобування та інші держкомпанії недоінвестувалися, не впроваджували нові технології з видобутку газу. Видобуток при відсутності інвестицій скорочувався, тому доводилося купувати ще більше російського дорогого газу”, – зазначила вона.

За даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, середня собівартість вугілля на державних українських шахтах за 5 місяців 2017 року становить 2785,6 грн за одну тонну, при цьому регуляторна ціна – 2000 грн.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Весь ринок:Енергетика
Все, що ми знаємо про:Міненергетики
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua
Опитування