0 800 307 555
0 800 307 555

Олег Кузнецов: золото чи криптовалюти? На кого ставити? За чим майбутнє?


Олег Кузнецов: золото чи криптовалюти? На кого ставити? За чим майбутнє?

Останнім часом діалоги щодо Біткойна як найпопулярнішого уособлення криптовалют ніяк не вщухають. Його прозвали цифровим золотом, про нього не говорить тільки лінівий.

Спробуємо систематизувати основні тези, що спостерігаються навколо криптоейфорії:

 • Біткойни обмежені в своїх технічних можливостях, що заважає їх масштабному поширенню;
 • Біткойн занадто волатильний, щоб його можна було розглядати як інструмент заощадження, він просто ненадійний;
 • Золото також змінює свою вартість, але на відміну від Біткойна, воно відображає вартість грошей, в той час як Біткойн більшою мірою – актив, підживлений потоками спекулятивного капіталу;
 • У частині забезпечення реальної вартості Біткойна виділяють два основні сценарії. Вважається, що криптовалюта використовується для здійснення нелегальних операції на «чорному ринку», при цьому операції, що здійснюються, в основному закінчуються подальшою конвертацією в готівку.

Крім того, як інструмент заощадження – збереження вартості грошей у часі, всупереч гіперінфляції і втраті купівельної спроможності національної валюти;

 • Відповідно до закону Грешема: «Гроші, штучно переоцінені державою, витісняють з обігу гроші, штучно недооцінені ним».

Люди будуть більш охоче витрачати фіатні гроші, схильні до перманентного знецінення, але випущені державою, ніж децентралізовані криптовалюти;

 • Число операцій по роботі Біткойна гранично мале в маштабах всього світу. Причиною є великий обсяг енерговитрат, що в свою чергу багаторазово ускладнює або робить неможливим заміну традиційних грошей.

Крім того, висока комісія для здійснення мікроплатежів звужує сценарії його застосування до середніх і великих операцій;

 • Як і всі інші криптовалюти, Біткойн – неконтрольований і непередбачуваний;
 • Крім спекулятивної складової, ціна криптовалют складається з вартості майнінгу, витрати на який мають перманентно зростаючий тренд (їх можна прогнозувати);
 • Істотна спекулятивна складова ціни Біткойна (як і інших валют) неймовірно схильна до будь-яких негативних новин про регулювання ринку криптовалюта/бірж/обмінників/ICO.

Чи може Біткойн замінити золото зараз? – дуже сумніваюся. Думаю, Біткойн, як і раніше, ще занадто «нішевий» інструмент.

Історія його існування занадто мала, як і довіра до нього, особливо тієї частини консервативних інвесторів, які намагаються знайти тиху гавань для збереження своїх заощаджень у золоті.

За Біткойном або іншою криптовалютою, а скоріше навіть за технологією блокчейн – майбутнє! Поява чогось подібного в швидко зростаючому цифровому світі була неминучістю і питанням часу.

Упевнений, що криптовалюти – це не бульбашка, їх цінність перебільшена, що пов’язано з «хайпом». Після падіння ажіотажу котирування Біткойна можуть знизитися (хоча це може статися ще не скоро).

Як показала практика, деструктивні рухи регуляторів провідних країн світу надто сильно впливають на цей ринок і відлякують «венчурних» інвесторів. Адже затребуваність криптовалют пов’язана в тому числі з відсутністю регулювання якоюсь цифровою фінансовою демократією (охлократією).

Думаю, що криптовалюта ще знайде застосування в майбутньому: виробляться нові правила гри і зміниться їх формат.

З плином часу неминуча пора регулювання обороту ринку криптовалют, ICO і т.д.

Можливо, це ще одна з причин високої затребуваності, спроба встигнути до того, як глобальні регулятори знайдуть спосіб контролю або більш значущого впливу цифрового децентралізованого фінансового світу.

Біткойн – одна з перших криптовалют, яка вже демонструє певні технічні складності в обігу. Нові криптовалюти вже стають більш досконалими і думаю, з часом з’являться нові лідери криптоейфорії. Що ж, подивимося, попереду ще багато цікавого!

Олег Кузнецов, партнер Kreston GCG

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

 • !

  Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Фінтех і Картки
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Опитування
В Контексті Finance.ua