Інвестори на низькому старті


Інвестори на низькому старті

Нерезиденти звернули увагу на інвестиції в українські держпапери. З середини серпня їх «нульовий» портфель ОВДП зріс майже до 600 млн грн. Однак аналітики зміну тренду поки не констатують. Незважаючи на те, що прибутковість гривневих боргів вища, ніж у євробондів, інвесторам потрібна не тільки макроекономічна стабільність і зміцнення курсу гривні, але і зручність процесу інвестування. У цьому Україна програє.

Папір знову в ціні

Іноземні інвестори відновили вкладення в ОВДП. У серпні Citigroup випустила кредитні ноти (CLN) на 575 млн грн для купівлі українських держпаперів. Ставка купона розміщення на 460 млн грн склала 13,46%, але ОВДП купувалися за 103,058% номінальної вартості. Папери ще на 115 млн грн були випущені під 14,25%. CLN будуть в обігу до березня-червня 2020 року.

В результаті обсяг ОВДП в портфелі нерезидентів зріс за два тижні з 11 млн грн до 586 млн грн. Це збільшення – найбільше з середини лютого 2016-го. «Це велике зростання, але говорити про істотний інтерес нерезидентів рано: інтерес зріс, але його обсяг незначний. У 2010 році, до випуску валютних ОВДП і девальвації, нерезиденти володіли ОВДП на 8-10 млрд грн, що становило 7% від усіх облігацій в обігу. Зараз же портфель ОВДП у нерезидентів – всього 0,08% від загального обсягу», – підрахував старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович.

На думку Тараса Котовича, зараз до відновлення інвестування в ОВДП нерезидентів підштовхує досить висока прибутковість по них за умови стабільності і навіть ревальвації гривні в останні місяці. З початку літа валютний курс нацвалюти зміцнився на 2,77% (з 26,31 грн/$ до 25,57 грн/$), а з початку року – на 4,17%. В середині серпня гривня досягла максимального майже за півтора роки рівня в 25,5 грн/$. «У порівнянні з доларовими активами прибутковість гривневих ОВДП більш приваблива», – вважає експерт Тарас Котович.

Аналітики Goldman Sachs прогнозують поступове зміцнення гривні в перспективі трьох місяців до 25,3 грн/$, шести місяців – до 25 грн/$, 12 місяців і до кінця 2018 року – до 24,8 грн/$. Потім аналітики інвестбанку очікують розворот тренду на поступове зниження вартості гривні: її ослаблення до кінця 2019-го до 26,2 грн/$, а до кінця 2020 року – до 27,8 грн/$.

Зараз безпоставкові форварди на гривню (NDF) торгуються на рівнях 10,5-12% прибутковості, що вже по суті включає весь ризик України як позичальника. «Враховуючи прибутковості «еталона» у вигляді зобов’язань США (1,5% терміном на три роки), ми отримуємо, що з українським ризиком прибутковість по гривні не повинна бути нижче 12-13,5%. На даний момент українські облігації забезпечують вищу прибутковість незалежно від терміну обігу, а трирічні ОВДП (які, судячи з усього, і були куплені нерезидентами) дають просту – на рівні 14,54%, і прибутковість до погашення вище 15% на первинних розміщеннях», – каже Тарас Котович.

Вкладення в українські активи також пояснюються зростанням інтересу інвесторів до всіх ринків, що розвиваються. «У світі дуже багато грошей, і зараз інвестори «добралися» до валют країн, що розвиваються», – упевнений фахівець відділу продажів боргових цінних паперів ІК Dragon Capital Сергій Фурса. «Нинішній інтерес був викликаний хвилею загального інтересу інвесторів до ринків, що розвиваються, і до їхніх валют. Як приклад: інвестори досить активно і давно інвестують в російські рублеві ОФЗ, залучаючи дешеве фондування у валюті. При стабільній валюті (наприклад, рубль) це дозволить заробляти на різниці процентних ставок в різних валютах, так званий carry trade», – пояснює керівник департаменту по роботі з борговими інструментами на локальному ринку ІК Concorde Capital Юрій Товстенко.

Проба пера

Операцію Citigroup аналітики не поспішають пов’язувати з глобальною зміною тренду і передрікати масове повернення нерезидентів в Україну. «Це може означати очікування конкретними нерезидентами, які інвестували в папери, ревальвації гривні або як мінімум її відносної стабільності. Можливо, хтось повірив, що гривня не впаде більш ніж на 10% в найближчий рік, а в такому випадку інвестиція стає виправданою. Але в довгостроковій перспективі на гривню впливатимуть економічні чинники, і поки ми бачимо, що гривня повинна незначно девальвувати», – каже Юрій Товстенко. «Багато в чому ситуацію визначить динаміка на валютному ринку в найближчі місяці», – прогнозує Сергій Фурса.

Якщо тенденція зміцнення гривні і високої прибутковості ОВДП збережеться, то приплив грошей нерезидентів на ринок може зрости. «Додатковий попит може спровокувати і зниження доходностей по облігаціях, але межа, при якій вона буде залишатися цікавою нерезидентам, буде вже залежати від подальших поглядів інвесторів на курс гривні і котирувань NDF», – попереджає Тарас Котович. «Ми думаємо, що прибутковість по ОВДП буде безсумнівно знижуватися, проте до кінця року потенціал зниження майже вичерпаний. Цього року НБУ буде дуже складно знижувати облікову ставку через зростання інфляції. Ми очікуємо інфляцію близько 12-13% проти таргету НБУ 8% плюс-мінус 2% і прогнозу 9,1% за підсумками 2017 року», – пояснює Юрій Товстенко. Він прогнозує новий цикл зниження ставок ОВДП вже на початку 2018 року.

Вибір є

Відчутну конкуренцію ОВДП можуть скласти суверенні єврооблігації, якщо гривня девальвує більш ніж на 7% за рік. «Різниця доходностей євробондів (близько 6-8% річних) і гривневих ОВДП (близько 14,50%) становить приблизно ці 7%», – пояснює Юрій Товстенко.

З технічної точки зору інвестувати в євробонди нерезидентам набагато простіше. «Для інвестиції в ОВДП їх потрібно пакувати в CLN, а комісія банку за цю послугу «з’їдає» прибутковість, або заводити валюту в Україну і стикатися з бюрократичними процедурами. Крім того, питання щодо євробондів регулюються англійським правом. Тому великого попиту на ОВДП ми не побачимо», – попереджає Юрій Товстенко. Бюрократичні процедури роблять ОВДП менш цікавими навіть у порівнянні з локальними паперами інших країн. «Ті ж російські ОФЗ можна купувати через розрахункові системи Euroclear і Clearstream. Немає необхідності відкривати рахунок в локальному банку, заводити валюту в країну тощо», – констатує фінансист.

Альтернативою ОВДП серед гривневих активів можуть стати випуски облігацій якісних позичальників. «Корпоративні емітенти, перш за все державні компанії, почнуть повертатися на ринок уже цієї осені», – прогнозує Сергій Фурса. «Ми очікуємо появи реально цікавих надійних випусків до кінця поточного року, які дадуть інвестору премію до ОВДП на рівні кількох відсоткових пунктів», – розповідає Юрій Товстенко.

Руденко Вікторія

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua