Денис Крижовий: криптовалюти в Україні. Коли влада займе чітку позицію?


Денис Крижовий: криптовалюти в Україні. Коли влада займе чітку позицію?

Стрімкий розвиток ринків криптовалют у всьому світі залишає все менше простору для маневрів центральним урядам держав. Політика «це не наше діло» вже перестає працювати, і ринок вимагає регулювання.

На жаль, влада України й надалі продовжує займати вичікувальну позицію, не роблячи кроків ні для легалізації криптовалют, ні для їх законодавчої заборони.

Протягом останніх декількох років поняття цифрової форми грошей захопило уяву економістів, дослідників у галузі комп’ютерних технологій, юристів і футуристичних філософів.

Криптовалюта більше не аматорський проект, а глобальна цифрова фінансова галузь, обсяг транзакцій якої налічує мільярди доларів, загальна капіталізація ринку криптовалют становить понад 18 млрд дол. США.

Управління цифровими активами і переміщення коштів стрімко стають віртуальним ринковим простором, в якому організації та спільноти з усього світу об’єднуються, щоб укладати бартерні угоди, здійснювати транзакції і взаємодіяти з приводу різних режимів цифрового переміщення коштів.

Тому питання нормативного регулювання органами державної влади стають проблемою кожної держави, рішення якої є необхідним заходом для подальшого економічного розвитку в сучасному світі.

На сьогоднішній день, здається, що український законодавець і основний регулятор фінринку (НБУ) прихильні, все ж, наділяти криптовалюти властивостями якогось маргінального валютного сурогату в тіньовому секторі економіки.

Зазначу, що і міжнародний досвід з приводу регулювання і ставлення до криптовалют ще не сформований. Більшість країн налаштовані вичікувати, хоч і при певному сприянні розвитку цифрових валют (наприклад, Китай, Німеччина, Англія, Швеція та ін.).

Деякі країни, такі як Бангладеш і Еквадор, вирішили протистояти кріптовалютному обігу і визнали таку діяльність забороненою.

При цьому дедалі безглуздішою стає концентрація часу і ресурсів влади на переслідуванні користувачів і майнерів криптовалют. До того ж, доцільніше заощадити зусилля і навіть отримати додатковий податковий дохід.

Разом з тим будь-яка юридична кваліфікація криптовалюти потребуватиме відповідних змін у законодавстві.

Необхідно опрацювати кардинальні зміни в законодавстві в цілому: знайшовши свій статус криптовалюти і його наслідків для державного життя – що таке криптовалюта: валюта, фінансовий інструмент, товар чи сурогат?

Зараз ми бачимо тільки початок криптовалютної ери, в якій вона поєднує в собі ознаки і валюти, і товару, і цінного паперу і є засобом накопичення, а як наслідок, і спекуляцій.

Для формування практики регулювання відносин, що виникають у зв’язку з оборотом криптовалют, країни ЄС виділяють одну з ознак і використовують її в якості відправного буфера. Визначення криптовалюти зводиться до розуміння її як “платіжного засобу”.

Привабливість такого статусу полягає в зрозумілій юридичній та економічній інтерпретації, а також залишає можливість для кожної країни винайти власну національну криптовалюту за власними правилами.

За даними Центробанку Англії, введення власної криптовалюти в економіку країни забезпечить приріст ВВП в 3% за рахунок зниження процентних ставок і операційних витрат, оскільки угоди «за участю» цифрової валюти не вимагають ніяких посередників.

Тому «позитивне ставлення» до криптовалют допоможе уникнути зіткнення інтересів «традиційних грошей» і нових цифрових, а також сприятиме зростанню економіки.

Уже сьогодні для України існує просте рішення – зрівняти криптовалюти в статусі з іноземною валютою і імплементувати їх таким чином у законодавство та наявну економіку.

Стабільність функціонування фінансової системи країни зумовлена своєчасним регулюванням і реагуванням на нові явища і тенденції.

Однак і вітчизняний законодавець, і регулятори поки виявилися не в змозі крокувати поруч із розвитком сучасних технологій.

***
Потенціал криптовалют здатний перезавантажити традиційний світ грошей і здійснити прорив в ньому. Однак з’являться нові ризики для користувачів і учасників ринку, а також нові ризики для фінансової діяльності: наприклад, шахрайство, відмивання грошей, кіберзлочини тощо.

Саме тому зволікання з формуванням правового ставлення до місця криптовалют у фінансовому житті суспільства призведе лише до збитків для держави вже в недалекому майбутньому.

Денис Крижовий, старший юрист юридичної фірми Pravovest

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Фінтех і Картки
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua