Вадим Іосуб: чи вплине на валютний ринок затримка траншу МВФ?


Вадим Іосуб: чи вплине на валютний ринок затримка траншу МВФ?

Минулого тижня стало відомо про те, що п’ятий транш кредиту МВФ у рамках програми розширеної фінансової допомоги затримується.

Пов’язано це з тим, що Верховна Рада піде на літні канікули, не прийнявши всі необхідні документи з приводу реформ, якими обумовлено отримання траншу.

І якщо, за словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, пенсійна реформа рухається за графіком і є певні кроки в напрямку створення антикорупційного суду, то земельна реформа явно пробуксовує, і навряд чи буде прийнята найближчим часом.

Таким чином, отримання $1,9 млрд переноситься, як мінімум, на кінець року. Хоча міністр фінансів Олександр Данилюк трохи більш оптимістичний, і заявляє про можливість отримання п’ятого траншу восени.

Валютний ринок на новину про затримку траншу практично не відреагував. До четверга офіційний курс долара, встановлений НБУ, зріс до 26,12 грн в порівнянні з 26,02 грн на початку тижня, але вже в п’ятницю він відкотився до 26,06. Таким чином, вся реакція гривні на цю подію не перевищила 0,5%.

У такій, більш ніж скромній реакції ринку немає нічого нового. Як мінімум, з початку поточного року валютний ринок практично ігнорує як інформацію про затримку траншів, так і інформацію про їх виділення.

З урахуванням нинішнього рівня золотовалютних резервів (трохи більше $17,6 млрд на кінець травня – авт.), затримка з виділенням траншу ніяких загроз ні для валютного ринку, ні для української економіки в цілому не несе. Їх рівень повернувся до значень червня 2014 року після падіння до $5,6 млрд в лютому 2015 року.

Практична мета валютних резервів – погашення зовнішнього боргу, і їх нинішня величина дозволить до осені, і навіть до кінця року без проблем справлятися з цим завданням без нових надходжень.

Раніше ЗВР активно використовувався для штучної підтримки курсу гривні, але з переходом на плаваючий курс ця задача втратила свою актуальність.

Більше того, проводячи аукціони на валютному ринку, НБУ з початку року переважно купує валюту, що призводить до поповнення ЗВР, а не їх розтрати.

Звісно, виділення траншу кредиту має певне символічне значення. Його наявність говорить інвесторам про успіхи України на шляху реформ, і, при інших рівних умовах, дозволила б розмістити країні єврооблігації або залучити інші позики на ринкових умовах з меншою процентною ставкою.

Відстрочка траншу, мабуть, означатиме, що будуть зміщені і плани уряду щодо повернення на міжнародні боргові ринки. У поточній ситуації такі запозичення можуть виявитися надмірно дорогими.

Але знову-таки, мати ринкову оцінку боргу для країни важливо, але зміщення можливих нових розміщень на більш пізній термін не є критичним для української економіки.

При цьому існує шанс, що затримка з виділенням траншу не виявиться такою серйозною. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що має намір обговорювати з Міжнародним валютним фондом вилучення пункту про земельну реформу з нинішньої програми співпраці з Фондом.

Якщо МВФ погодиться на такий крок, а Верховна Рада прийме рішення щодо пенсійної та антикорупційної реформи на початку осінньої сесії, то перешкод для отримання траншу не залишиться.

Ну і наостанок варто зробити акцент на популярній останнім часом дискусії на тему «а чи не забагато вимагає від країни МВФ»? Відповідь на це запитання проста, і її в черговий раз відтворив днями прем’єр-міністр, коли нагадав, що реформи, які прописані в програмі співпраці з МВФ, потрібні, в першу чергу, країні, а не міжнародним фінансовим організаціям. А вони, в свою чергу, лише зацікавлені в успіху України на цьому шляху.

Вадим Іосуб, старший аналітик Альпарі

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua