Як платити за комуналку дешевше і швидше: всі плюси і мінуси різних систем


Як платити за комуналку дешевше і швидше: всі плюси і мінуси різних систем

До екватора місяця на пошті та у відділеннях деяких банків ажіотаж: українці стоять у кілометрових чергах, щоб встигнути сплатити комунальні послуги до 20-го числа, попередивши гнітючу позначку про борг у наступній квитанції. Редакція з’ясувала, які є способи “жити без боргів”, і проаналізувала переваги і недоліки їх використання.

СЕРВІС: ТЕРМІНАЛ БАНКУ

Все частіше співробітники банків активно стимулюють клієнтів розраховуватися через інформаційно-платіжні термінали, які стоять у відділеннях, – заманюючи швидкістю проведення операції і відсутністю комісійного збору. Такі автомати хороші тим, що провести оплату через них може клієнт будь-якого банку, а не тільки банку-власника терміналу. Приймаються як готівка, так і картки, а є термінали в багатьох відділеннях.

Плюс терміналів у тому, що черги біля терміналів, як правило, менші, а операція підтверджена чеком. Мінуси теж є: якщо оплачуєте послуги готівкою, потрібно заздалегідь подбати про те, щоб купюр вистачало під розрахунок на кожну квитанцію, оскільки термінал не дає здачу. Її, як правило, можна відправити на картку банку або мобільний, але якщо готівка потрібна тут і зараз, то це може бути незручно.

ПОШТА: ЧЕРГИ І “ЧАЙОВІ

Відділення “Укрпошти” — одні з найбільш звичних для оплати “комуналки”. Комісія відсутня, або невелика (немає договорів з деякими організаціями). Але доведеться вистояти величезну чергу. Якщо ж ви не хочете стояти довго у відділенні, можете провести платіж через сайт “Укрпошти”. Але в цьому випадку будьте готові до комісії від 0,5%, але не менше ніж 3 грн, до 1,5 % + 3 грн (різна в кожному місті, оскільки залежить від домовленостей з міськими службами, що надають послугу).

ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ В ОРГАНІЗАЦІЇ

Сплатити чеки українці можуть також через особисті онлайн-кабінети організацій, що надають послуги. Для цього потрібно зареєструватися на офіційному сайті та пройти ідентифікацію (логін і/або пароль буде вислано на електронну пошту або мобільний телефон). У кабінетах деяких організацій можна здійснювати не тільки моментальну проплату, але і бачити тариф і показники, проходити звірку, стежити за графіком зміни суми оплати тощо. Але, на жаль, так працюють не всі кабінети — у деяких можна здійснювати тільки мінімальні опції (наприклад, вносити показники і, власне, оплачувати вартість послуги).

До речі, до електронних кабінетів, як правило, не прив’язується картка, з якої буде проходити проплата — її доведеться вводити вручну, після чого ваша взаємодія з кабінетом закінчується і продовжується “діалог” з банком (не у всіх банках легко отримати підтвердження тощо). Мінус ще й у тому, що такі кабінети є не у всіх організацій, до того ж через недоліки системи можуть з’являтися будь-які цифри, борги і т. д., хоча в паперових платіжках все в порядку. До того ж у такому кабінеті теж може бути комісія за оплату.

КОМПЮТЕР І СМАРТФОН НА ДОПОМОГУ

У більшості банків можна оплачувати квитанції через програми в мобільному або інтернет-банкінгу. Ця послуга завжди тільки для своїх (клієнтів банку), причому лише для тих, хто зареєстрований у банкінгу: для цього потрібно особисто відвідати відділення банку і написати заяву. Плюс такого способу в тому, що оплата проводиться, не встаючи з дивана, або в будь-якому місці, де є інтернет. Черг тут теж немає, а комісія найчастіше не стягується. Також серед плюсів — можливість створити шаблон платежу, щоб не вводити щоразу реквізити організації, і зробити проплату в певний день місяця автоматичною. Мінус онлайн-проплат — в тому, що якщо вдома немає принтера, у вас не буде квитанції підтвердження оплати на руках. До того ж люди старшого віку, які ставляться до гаджетів з побоюванням, і досі до знепритомнення стоять у чергах. Хоча в банках зізнаються, що зрушення є: так, в “Ощадбанку” кажуть, що вже більше ніж 50% платежів (у 2014 році було 20%) проходять через дистанційні канали, а не через касу.

СИСТЕМИ ПРИЙОМУ ПЛАТЕЖІВ

Просунуті користувачі інтернету можуть оплатити “комуналку” через онлайн-сервіси та системи прийому платежів: Portmone, iPay.ua, EasyPay, Plategka та інші. У більшості систем потрібна реєстрація і “підв’язка” до акаунта кредитної або дебетової банківської картки для автоматичного формування і оплати платежів і т. д., але в цілому така практика досить зручна. Операція проста: обравши послугу для оплати, натиснути кнопку “продовжити”, ввести дані картки і натиснути кнопку “оплатити”. Але для цього постачальник послуг повинен співпрацювати з сервісом.

При цьому деякі системи прийому платежів стягують абонплату (від 10 грн) за користування сервісом. До того ж практично скрізь є комісія за оплату “комуналки” (іноді тільки абонплата). Комісія залежить від типу і суми платежу, а її розмір варіюється від декількох відсотків від рахунку до фіксованої ставки. Деякі системи дають знижку на комісію 10-20% зареєстрованим користувачам ресурсу. Останнім також доступні шаблони і історія платежів, у більшості систем є мобільні додатки, які працюють на всіх популярних мобільних платформах — Android, iOS і Windows phone.

ЧЕРЕЗ КАСУ БАНКУ

Оплатити “комуналку” можна і в касі будь-якого банку. Комісія за проведення платежу у такому випадку залежить від наявності укладених договорів між постачальниками послуг і банком і може відрізнятися залежно від банку і навіть регіону країни. Тарифи можуть підказати в колл-центрах, але вилка в середньому від 0,5% (але не менше ніж 3 грн) до 1,5% від суми +10 грн. Вигідною для гаманця таку проплату назвати не можна.

Але є виключення: іноді банки дарують можливість оплачувати без комісії всі платіжки або якийсь їх вид як бонус своїм клієнтам — наприклад, якщо у вас картка високого рівня, ви отримуєте в банку пенсію, тримайте депозит і т. п. В такому випадку незручність для людини може полягати тільки в тому, що якщо знижка не на всі платіжки, а тільки якісь певні, то доведеться постояти в черзі в іншому місці — де “залишки” вийде погасити безкоштовно.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua