Бізнес-міграція: як оформити посвідку на проживання


Бізнес-міграція: як оформити посвідку на проживання

Євробезвіз запрацював для українців в середині червня, і це прекрасна можливість для наших підприємців розширити власну справу, кажуть експерти. Журналісти розібралися, які варіанти бізнес-міграції існують в різних точках світу, у скільки обходиться це задоволення і які підводні камені є на шляху розширення компанії.

СТАТУС. За словами експертів, цікаві умови для бізнес-міграції пропонуються у всіх точках земної кулі, але на практиці найбільш привабливі – Європа і США. На Заході живуть заможні клієнти, які звикли витрачати пристойні кошти на продукти харчування, одяг, техніку. Але в боротьбі за цього “жирного” споживача виробники жорстко конкурують, що створює в цих країнах чимало труднощів для запуску нового бізнесу або розширення вже існуючого. “Стати в Європі “своїм” можна, якщо є статус резидента, тобто посвідка на проживання (ПНП) або постійне місце проживання (ПМП)”, – роз’яснює юрист з міграційних питань Ярослав Буличов. У першому випадку мова йде про дозвіл на проживання на території країни негромадянину цієї країни. “Таке право видається на певний термін і з конкретною метою – навчання, робота, реалізація проекту і т. д.

Це оптимальний варіант, якщо людина виїжджає за кордон, скажімо, на 6 місяців або рік”, – продовжує експерт. Але якщо плани інвестора вимагатимуть більш тривалого періоду перебування за кордоном, тоді ПНП доведеться регулярно продовжувати, а з переоформленням захоче мати справу далеко не кожен. “Тому має сенс розглянути можливість отримання ПМП: цей статус дає право постійно проживати на території країни необмежений час. Фактично ви станете звичайним громадянином іншої країни – тільки без права голосувати”, – говорить Буличов.

ВИБІР. Перед тим як оформити ПНП або ПМП з метою розширення бізнесу, треба чітко визначити країну або перелік країн, де плануєте займатися розвитком компанії. Вибір регіону дозволить згодом підібрати оптимальну програму для бізнес-міграції. “Чому це важливо? Тому що в будь-якому регіоні є купа нюансів. Наприклад, незважаючи на наявність Договору про зону вільної торгівлі та швидкий початок роботи безвізового режиму, громадянам України поки що складніше просувати бізнес в країнах Європи, ніж резидентам ЄС. А все тому, що в Договорі про ЗВТ є багато винятків, квот, а безвіз, в свою чергу, дозволяє перебувати в країнах ЄС не більше ніж 90 днів протягом 180 днів. Тому якщо підприємець отримає статус резидента однієї з країн ЄС, це надасть йому можливість справжнього вільного пересування по Європі “, – зазначає Буличов.

КУДИ. Якщо говорити про країни Європи, то умовно їх можна розділити на дві категорії – прості для отримання посвідки на проживання і з суворою міграційною політикою. “В принципі, просто оформляється ПНП в Прибалтиці. Для отримання посвідки на проживання в Литві досить придбати пакет акцій місцевої компанії або створити свою з капіталом від 28 тис. євро. А для оформлення ПНП в Латвії потрібно інвестувати в капітал компанії близько 36 тис. євро . Естонія ж висуває вимоги за розміром інвестицій в місцевий бізнес на суму від 65,5 тис. євро”, – перераховує економіст Іван Нікітченко.

Є й інші варіанти для оформлення посвідки на проживання в Європі. “Освоїтися в Хорватії можна за умови реєстрації компанії зі статутним капіталом від 2,7 тис. євро, в Словаччині – від 5 тис, в Угорщині – від 10 тис., В Словенії – від 22,5 тис. А в Болгарії досить зареєструвати представництво української компанії в місцевій торгово-промисловій палаті, після чого іноземний підприємець отримує візу “Д”, і на її підставі можна оформити ПНП”, – продовжує Нікітченко. Ну а якщо розглядати перспективи оформлення посвідки на проживання в старій Європі, то тут найбільш лояльні умови пропонує Фінляндія: “Для отримання фінського ПНП досить, щоб статутний капітал створеної компанії стартував від 2,5 тис. євро”, – уточнює Нікітченко.

Є також програми, що дозволяють отримати статус постійного місця проживання, якщо купити нерухомість або інвестувати в держоблігації країни. “Це можливо, наприклад, на Мальті, в Португалії, Швейцарії, Кіпрі. Але і витрати за такими програмами будуть більшими – від 250 тис. євро”, – говорить Нікітченко.

При цьому юрист Ярослав Буличов зазначає: якщо громадянин України отримує статус резидента іншої країни, тобто ПНП і ПМП, це не означає втрату громадянства України. Тому не варто побоюватися розвивати компанію шляхом бізнес-міграції, оскільки з точки зору українського законодавства все легально. “А все тому, що лише після отримання статусу ПМП і проживання за кордоном, як правило, не менше 5-10 років людина може подавати прохання на отримання громадянства. І лише після отримання громадянства іншої країни така особа може втратити громадянство України”, – говорить юрист.

Можна отримати і візу інвестора в США. “Для цього підходить віза типу Е-2 – її отримують підприємці, які вклали в країну інвестиції від $100 тис. По суті, це звичайна довгострокова віза, що надає тимчасову посвідку на проживання. Вона видається на два роки, потім документ треба продовжувати. Є також тип візи Е-5 – це вже постійна посвідка на проживання, і вона надається не тільки інвестору, а й сім’ї. Її можна отримати за умови вкладення $ 1 млн інвестицій в економіку країни або $ 500 тис. через регіональні центри, розташовані в економічно депресивних районах США. Таких зараз 883. Йдеться, наприклад, про індіанські резервації. Варто відзначити, що через два роки віза може бути замінена на “грін кард” строком на 10 років”, – говорить Буличов.

КОМУ. Розглядати розширення компанії через бізнесову міграцію можуть представники будь-яких секторів української економіки – треба лише визначитися, де краще виробляти свій товар, кому його продавати і як краще його переміщати через кордон. “Важливо звернути увагу на ставки податків. Наприклад, в одних країнах можуть бути більш високі ставки для іноземних фірм, а в інших – навпаки. Холдингові компанії, що мають оборот за межами країни, отримують хороші податкові пільги. Зокрема, це можливо на Мальті. Також, оформляючи ПНП або ПМП з метою розвитку бізнесу, треба вивчати наявність договорів про уникнення подвійного оподаткування між країнами, історію можливих торгових воєн і т. д. Наприклад, Швейцарія приваблива для вкладення бізнес-інвестицій, оскільки у неї з США ніколи не було торгових воєн, а відповідно, можна впевнено просувати свою справу на Заході”, – говорить Буличов. Також при реєстрації компанії за кордоном важливо подбати, щоб компанія вела реальну діяльність і була прибутковою. “Інакше у влади виникнуть питання з приводу цілей перебування інвестора в країні, і тоді статус ПНП або ПМП може бути анульований. Щоб уникнути таких проблем, варто вести свою справу чесно і прозоро”, – зазначає Буличов.

ЯК. Підприємець може сам оформити документи для отримання статусу ПНП або ПМП, але часто ці процеси складні для новачків. Тому варто задуматися про пошук представника в регіоні, який цікавить, наприклад, в США або Естонії. “Він допоможе правильно оформити документи, подати їх для реєстрації компанії, проконтролювати дедлайни отримання дозволів. Такими питаннями зазвичай займаються юристи”, – говорить Нікітченко. За його словами, якщо ж мова йде про більш дорогі інвестиції, то уряди країн воліють працювати з акредитованими компаніями, а ті, в свою чергу, – з інвесторами: “В результаті держоргани отримують вже повністю сформовану заявку і попередньо перевіреного інвестора. Плюс на етапі вибору юрисдикції досвідчений юрист зможе розповісти і порівняти інвестиційні програми, які працюють в конкретній країні”.

Коновалова Христина

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua