Вільний валютообмін: на що розраховувати українцям


Вільний валютообмін: на що розраховувати українцям

З 26 червня українці – не підприємці зможуть обмінювати свою безготівкову валюту на будь-яку іншу, яка знаходиться навіть у 2 групи Класифікатора валют. Тобто з екзотичними валютами, на зразок грузинського ларі або турецької ліри. Також банкам дозволено обмінювати готівкову валюту українців на безготівкову і теж без обмеження.

«НБУ дозволив людям купувати більш широкий спектр валют за ті валютні кошти, що вже є у клієнтів на рахунку в банку або за готівкові кошти для зарахування на безготівковий рахунок. Наприклад, людина їде в Туреччину, має рахунок в доларах, і може конвертувати кошти з доларового рахунку в турецьку ліру», – пояснила UBR.ua начальник відділу казначейських операцій Forward Bank Анна Танцюра.

Всього в другу групу Класифікатора валют НБУ включені грошові одиниці 104 країн. Разом з першою групою даного Класифікатора, в якій налічується 26 найбільш затребуваних валют світу разом з золотом та паладієм, українці отримали благословення НБУ на обмін 110 валют.

Нововведення регулятора дозволить заощадити на подвійній конвертації тим, хто вирушає за кордон. Зараз українці найчастіше виїжджають за кордон з готівковими доларами і євро або з гривневими картками. І втрачають по приїзді або на курсі конвертації, або на комісіях банку за карткову конвертацію і зняття готівки в банкоматі.

Як зазначила Анна Танцюра, скористатися послугою конвертації своєї безготівкової або готівкової валюти в потрібний вид грошей, українці зможуть поки не в кожному банку і тільки по дуже обмеженій кількості грошових одиниць.

«Виникає низка обмежень. Багато банків в Україні, особливо невеликі не працюють з непопулярними валютами, як та ж ліра. Для цього банку необхідно мати кореспондентські відносини з банком в Туреччині», – зазначила Анна Танцюра.

До кризи в Україні близько 10-15 великих банків працювали з екзотичними валютами за готівковими і безготівковими операціями. Наприклад, готівкові китайські юані і турецькі ліри можна було придбати в банку «Хрещатик». Він працював з 15 іноземними валютами. Також активно цим займався банк «Фінанси і Кредит». Під час кризи частина операторів екзотичних валют пішли з ринку, а деякі, що залишилися, згорнули даний напрямок: як через обмеження НБУ, так і через падіння попиту клієнтів.

На поточний момент, зазначає Анна Танцюра, в даному сегменті працює не більше 5 банків на всю країну. Причому, з обмеженим колом не масових валют.

«Кількість валют може коливатися від банку до банку, але це не буде навіть 20 валют, і вже точно не буде перелік в 104 валюти з другої групи Класифікатора», – визнала Анна Танцюра.

Вона вважає, що нова послуга з конвертації валют буде розвиватися повільно. По-перше, в Україні ще мало розвинена культура безготівкових розрахунків, бо люди вважають за краще папірці в гаманцях. По-друге, самим банкам на низькому попиті на валюту невигідно підтримувати ведення рахунків у великій кількості валют в іноземних банках.

«Ведення коррахунків – це досить витратний бізнес і найближчим часом розширення цього напрямку не передбачається. Тому ситуація не зміниться, технічні можливості банків залишаться на колишньому рівні, і послаблення НБУ матиме мінімальний вплив на ринок», – вважає Танцюра.

За її прогнозами, в найближчі півтора-два роки валюти 2 групи Класифікатора валют НБУ не будуть доступні українцям в повному обсязі. Банки, швидше за все, додадуть не більше 10 найбільш популярних валют. Цифри можуть бути великими, якщо український бізнес буде переходити на розрахунки з закордонними партнерами в їхніх валютах. Тоді у банків з’явиться більше фінансових стимулів до розширення кореспондентських відносин.

«Щоб послаблення НБУ запрацювали на ринку для фізосіб і бізнесу і банки побачили результат, потрібні стабілізація і зростання економіки і прогнозований зрозумілий курс гривні. Тільки тоді спроби відкрити наш валютний ринок матимуть результат», – резюмувала Танцюра.

Віта Філонич

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua