Кінець "безкоштовної" медицини в Україні: що зміниться для пацієнтів і лікарів (інфографіка)


Кінець "безкоштовної" медицини в Україні: що зміниться для пацієнтів і лікарів (інфографіка)

Незважаючи на те, що медицина в Україні позиціонується як безкоштовна, на практиці справи йдуть зовсім інакше. У зв’язку з цим у МОЗ вирішили піти на радикальні зміни і ввести систему державних фінансових гарантій, яка дозволить пацієнтам отримувати доступну допомогу за рахунок держави або за власні кошти, проте за чесними прозорими тарифами, які викорінять розрахунок із лікарями в конвертах.

“Обозреватель” з’ясував, як будуть діяти нові правила, якщо за них проголосує Верховна Рада, і в чому їхні переваги.

Що залишиться безкоштовним

За словами виконувача обов’язків міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, перш за все, законопроект №6327 передбачає гарантоване державою повне покриття медичних послуг за трьома життєво важливими напрямками.

Невідкладна допомога – коли ви зламали ногу, у вас стався серцевий напад або трапилося щось інше, що загрожує вашому життю та здоров’ю – вас заберуть до лікарні і лікуватимуть безкоштовно.

Первинна допомога – ваш особистий сімейний лікар, якого оберете ви самі, зможе допомогти вам у 80% звернень – і це буде завжди безкоштовним.

Паліативна допомога – коли у вас невиліковно хвора рідна людина, то у нього завжди буде достатньо знеболюючих і медичного догляду, за які не потрібно буде платити.

Супрун нагадала, що для того, щоб реалізувати ці плани, Верховна Рада повинна підтримати законопроект №6327, а також пакет суміжних із ним законопроектів – №6328, 6329 та 6347.

За що і як будуть доплачувати пацієнти

Разом із тим, законопроектом передбачається і введення поняття тарифів співоплати. Зокрема, для спеціалізованого лікування щорічно буде встановлюватися Державний гарантований пакет медичних послуг із чітким визначенням вартості на кожну послугу лікаря-фахівця і лікарні. Цю суму буде відшкодовувати держава, а решту – доплатить пацієнт.

Наприклад, у пацієнта апендицит, і йому потрібна операція. На кожну послугу буде єдиний тариф від держави – публічний і прозорий. Припустимо, держава даватиме на операцію з видалення апендикса 10 тис. грн, а лікарня, яка також має публічний відкритий тариф, встановила вартість операції в 12 тис. гривень. Тоді пацієнту залишиться доплатити 2 тис. гривень. Цей тариф буде єдиним для всіх, і ніхто не зможе змусити людину заплатити більше.

Щодо тих громадян, які не зможуть собі дозволити співоплати, вони отримають допомогу за рахунок державних або муніципальних програм.


“Таким чином, всі будуть розуміти: який тариф за конкретну послугу, скільки платить держава, яку суму треба знайти самостійно або через додаткові програми державного або місцевого рівня. В результаті ми отримуємо прозору систему, де кожен знає свої обов’язки і права, і зникають будь-які спекуляції на тему оплати медичних послуг”, – зазначила Супрун.

Вона також нагадала, що зараз кожен українець платить за свою медичну допомогу. Наприклад, у 2016 році один платник податків перерахував на ці потреби 1764 грн, проте навряд чи хто-небудь із громадян відчув ефективність своїх внесків.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Весь ринок:Особисті фінанси
Все, що ми знаємо про:МОЗ України
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua