Наталія Погорєлова: чого чекати від ставок за депозитами в Україні


Наталія Погорєлова: чого чекати від ставок за депозитами в Україні

Підбиваючи підсумки першого кварталу 2017 року, вже можна прогнозувати основні тенденції, які будуть характерні для роздрібного бізнесу банківського сектора до кінця першого півріччя.

Прибутковість за депозитами продовжить поступово знижуватися і далі, що обумовлено цілою низкою чинників. По-перше, відновився стабільний приплив внесків населення в банківську систему, і перед банками вже не стоїть питання виживання.

По-друге, державні банки, питома вага яких у банківській системі країни – понад 50%, знизили депозитні ставки протягом січня-лютого, що спричинило ланцюгову реакцію на ринку. І буквально вчора ПриватБанк вже повідомив про заплановане зниження депозитних ставок в травні.

Враховуючи необхідність активізації кредитування, можна прогнозувати, що державні банки і далі будуть зменшувати прибутковість за депозитами.

Також на спадну динаміку рівня депозитних ставок вплинуло виведення з ринку банків, які пропонували завищені процентні ставки.

І, по-четверте, поступовому зменшенню ставок сприяє послідовна політика НБУ, спрямована на зниження вартості фінансового ресурсу в цілому: так регулятор кілька разів протягом 2016 і вже в цьому році знижував облікову ставку, яка на сьогодні становить 13%.

Як ці фактори вплинуть на рівні ставок? Якщо ми подивимося депозитні ставки тридцяти банків, де зосереджена максимальна кількість депозитів населення, то побачимо, що найбільші банки зараз пропонують ставки на рівні 16% – 18% річних у гривні на депозити з терміном розміщення 12 місяців і 11,4%-17% річних у гривні на тримісячні депозити. Думаю, вже в травні ці банки знизять прибутковість за вкладами на 1-2 п. п.

Структура залучення депозитів істотно не зміниться, як і раніше будуть переважати гривневі ресурси. Частково цьому сприяють самі банки, встановлюючи більш привабливі умови за вкладами в національній валюті, бо за відсутності в країні валютного кредитування банкам просто ніде розмістити залучену у населення іноземну валюту. І, аналізуючи структуру приросту вкладів населення в 2016 році, ми побачимо скорочення депозитів в іноземній валюті на $400 млн і зростання гривневих депозитів практично на 19 млрд грн.

З іншого боку, не зняті поки що обмеження на повернення валютних депозитів, що також змушує банківських клієнтів бути обережними.

До того ж ставки в національній валюті (17% річних у гривні) дозволяють компенсувати можливе зростання курсу долара протягом року, чого не можна сказати за валютними депозитами. Середньозважені депозитні ставки в доларах США, наприклад, у тих же банках сьогодні на рівні 5% річних при терміні розміщення на 12 місяців.

В цілому на ринку на даний момент переважають короткострокові вклади в національній валюті, але в окремих банках ситуація ще в минулому році почала змінюватися. Банки, плануючи свою діяльність у довгостроковій перспективі, стали активніше пропонувати більш привабливі відсоткові ставки за довгостроковими депозитами, терміном від 6 місяців, і клієнти, які націлені накопичувати гроші, скористалися даними продуктами.

Здешевлення банківського ресурсу, а на сьогодні це переважно депозити населення, сприяє виведенню на ринок більш лояльних умов кредитування. Так, наприклад, наш банк з початку 2017 року збільшив максимальну суму споживчого кредиту готівкою зі 100 до 200 тис. грн, що безпосередньо позначилося на обсягах виданих кеш-кредитів: так, за 1 квартал поточного року видано 16,1 млн грн, що на 7,41% або 5,1 млн грн більше у порівнянні з попереднім кварталом.

В цілому поточний рік для банківської системи очікується більш стабільним і прогнозованим, що об’єктивно пов’язано із завершенням процесу очищення банківської системи.

Крім того, найбільші банки вже пройшли стрес-тести НБУ і за їх результатами збільшили капітали. Таким чином, на ринку залишилися тільки надійні і перевірені банки, акціонери яких націлені на розвиток.

Наталія Погорєлова, заступник Голови Правління ПАТ «МЕГАБАНК»

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Також з цієї теми: Кредит&Депозит
Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Все, що ми знаємо про:Мегабанк
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua